מקומם: בית משפט קבע כי השוטרים שקרנים אך מח"ש החליט לסגור את התיק נגדם

חמישה בריוני משטרה החליטו לטפול עלילות שווא נגד חרדים שהפגינו נגד הגיוס והובילו להעמדתו למשפט, במהלך דיון בבית המשפט נחשפו תיעודים שהוכיחו כי השוטרים שיקרו. בהחלטת ביהמ"ש כתב השופט: "המחשבה כיצד עלול היה המקרה להסתיים אלמלא הוצג הסרטון, מדירה שינה מעיני" וביקש ממח"ש לטפל במקרה החמור, אך שם העדיפו לגונן על השוטרים וטוענים כי מדובר באי דיוקים שאינם מהווים עבירה פלילית * עוה"ד נדב גדליהו: "ההחלטה מדהימה ומדאיגה. על מח"ש להתעשת ולשרת את הציבור"

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) קיבלה החלטה מקוממת לסגור את התיקים עד חמישה שוטרים, שביהמ"ש קבע כלפיהם כי העידו עדויות שקר וניסו לטפול האשמות שוא על יהודי חרדי שהשתתף במחאות החרדים נגד הגיוס, בחודש אדר תשע"ז, על רקע מעצרו של אסיר עולם התורה הבחור ישראל מאיר טולידנו. עדויות השוטרים הובילו להעמדתו של המפגין לדין על התפרעות ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, אך במשפטו הציגו הסנגורים סרטון שסתר את טענות השוטרים, מה שהוביל לזיכויו.

השוטרים טענו כי במהלך ההפגנה ניסתה שוטרת לפנות מפגין חרדי, ששכב על כביש בשכונת מאה שערים. והמפגין שנעצר, ששכב לצדו, ניסה להזיז את השוטרת, ואז הסתערו עליו ארבעה שוטרים אחרים ועצרו אותו. במשפטו העידו החמישה שהחרדים הכה את השוטרת. אחד מהם אמר שהלוי "נתן לשוטרת אגרופים ובעיטות", ואחר כתב ש"היה באטרף", השוטרים טענו שבאם לא היו עוצרים אותו, היו מעשי האלימות שלו מובילים לפגיעה קשה שתצריך אישפוז בבית חולים.

מנגד הציג סנגורו, עו"ד נדב גדליהו, תיעוד מצולם המעיד כמאה עדים, כי כל דברי השוטרים הינם שקר מוחלט. התיעוד הביא להחלטה נחרצת של ביהמ"ש לזכות את הנאשם מכל אשמה, תוך שהשופט מותח ביקורת חריפה על התנהלות השוטרים.

"קיים פער אותו לא ניתן ליישב בין עדויותיהם של חמשת השוטרים שהעידו לפניי ובין הסרטון", קבע השופט מינטקביץ' לאחר שההגנה הציגה את תיעוד האירוע. "המחשבה כיצד עלול היה המקרה להסתיים אלמלא הוצג הסרטון מדירה שינה מעיניי", הוסיף.

בהחלטתו כתב השופט ביהמ"ש מינטקביץ: "מטעם המאשימה העידו השוטרת וארבעה שוטרים נוספים שהיו במקום"; "מטעם ההגנה העיד הנאשם והוצג סרטון המתעד את האירוע"; "חמשת השוטרים טענו כי הנאשם תקף, וכי אלמלא החזיקו אותו היה ממשיך במעשיו"; "לא ניתן להסביר את הפער שבין הסרטון לעדויות"; "אני ער לאחריותו של ביהמ"ש לנהוג זהירות יתירה בקבעו ממצאי מהימנות ביחס למי שאינו יכול להתגונן מפניהם, ועדיין לא ראיתי מנוס מהמסקנה הקשה אך המתבקשת, כי עדויתיהם של חמשת השוטרים לפני לא היו אמת"; "לאור אלה מורה על זיכויו של הנאשם".

בדבריו התייחס השופט גם לנחיצותו של התיעוד שהוצג, שמנע הרשעה בשל עדות שקר של השוטרים: "בתיק זה עמד הנאשם בפני סיכון להיות מורשע בעבירה חמורה. למזלו הרב, האירוע תועד במצלמה על ידי אחד הנוכחים במקדם".

"המחשבה כיצד עלול היה המקרה להסתיים אלמלא הוצג הסרטון מדירה שינה מעיני", סיים השופט את התרשמותו הקשה מההתנהלות שקרית של המשטרה, והורה על העברת המקרה לטיפולה של המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש).

ע"פ הדיווח אתמול ב'הארץ' בעקבות הכרעת הדין, הועבר הנושא לטיפול מח"ש, שחקרה את החמישה באזהרה בחשד לעדות שקר. באחרונה פנתה למחלקה האגודה לזכויות האזרח, כדי לברר מה מצב התיק בתגובה נמסר לה כי ראשת מח"ש, קרן בר מנחם, החליטה לסגור אותו מחוסר ראיות, ולהעביר את הטיפול בעניין לבחינת מחלקת המשמעת של המשטרה.

מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר בתגובה: "זיכוי בהליך פלילי מצריך הקמת ספק בלבד, להבדיל מהרשעה המחייבת הוכחה מעבר לספק סביר. במסגרת חקירת מח"ש נבחן הסרטון שהוביל לזיכוי הנאשם. הסרטון, שאורכו כדקה וחצי בלבד, תיעד את האירוע באופן חלקי בלבד וחלק מהדמויות בו מוסתרות. די היה בתיעוד זה על מנת להקים את הספק לצורך זיכוי הנאשם". יצויין כי אמירה זו של מח"ש סוטרת את פסיקת בית המשפט הקובעת כי הסרטון מציג את האירוע כולו, והשופט מינטקביץ' כתב: "ראיתי לתת לסרטון את מלוא המשקל ולבסס עליו את הקביעות העובדתיות".

במח"ש הוסיפו: "לאחר בחינת כלל הראיות בתיק, הוכרע כי אין די בתיעוד זה לשלול את טענת השוטרים כי דיווחו אמת ולא שיקרו, ברמת ההוכחה הנדרשת בפלילים. בצד זאת, העבירה מח"ש את הנושא לבחינת מחלקת משמעת באשר לאי-הדיוקים (שאינם עולים כדי עבירה פלילית) העולים בהשוואה בין עדותם לבין התיעוד בסרטון".

יצויין כי ראש מח"ש, שהתמנתה רק לפני חודשים ספורים לעמוד בראשות מח"ש, אמרה ערב כניסתה לתפקידה בשיחות סגורות כי לדעתה יש להימנע ככל האפשר ממעצר שוטרים החשודים בפלילים ומהבאתם לבתי המשפט. מקורות במערכת אכיפת החוק סיפרו כי בשיחות סגורות הסבירה בר מנחם כי תפקידה של המחלקה הוא "לתת שירות למשטרה". בנוסף, בשיחותיה עם חוקרי מח"ש הורתה להם בר מנחם "לשמור על כבודם של השוטרים הנחקרים".

בעקבות החלטת מח"ש לסגור את התיק, מסר עוה"ד נדב גדליהו ל'הפלס' את תגובתו: "אנו נדהמים מההחלטה. מדובר בהחלטה מפתיעה ומדהימה, ובעיקר מדאיגה. הכיצד ניתן לומר שהתיק ייסגר בעילה של 'חוסר ראיות', כאשר רואים כיצד עדויות השוטרים סותרות לחלוטין את הנצפה בסרטק שאנו הבאנו, ואשר הוביל לזיכוי של האברך הנאשם. השופט מינטקביץ כתב שאלמלא הסרטון הרי שהיה מרשיע את הנאשם ושולח אותו לכלא, אז עתה מח"ש טוענת שאין די ראיות?!"

"מדאיגה העבודה שמדובר באחת ההחלטות הראשונות של ראש מח"ש החדשה, שהחליטה 'שלא להפריע לעבודת המשטרה' ־ האם התעלמות מערך אמירת האמת אמו מפריע לעבודת המשטרה ?"

"אנו מצרים על ההחלטה, ומציעים למח"ש להתעשת ולשרת את הציבור (גם החרדי…). שוטרים שאינם דוברי אמות מקומם אינו במשטרה ועליהם לעמוד לדין כמו כל אזרח אחר, ואף ביתר שאת", אמר עוה"ד נדב גדליהו.

תגובה אחת

  1. משה לוינגר הגב

    מזעזע

השארת תגובה

שתף את הידיעה

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן