משרד החינוך: "צריך לזרוק את כל הילדים החרדים לים" – פעולות משרד החינוך מהשבוע האחרון חושפות את האידאולוגיה לפיה הוא פועל

משרד החינוך הבהיר במסגרת פרשת רכסים, כי העובדה שהורי התלמידים מתנגדים להתערבות משרד החינוך בתכני הלימודים של המוסד מהווה סיבה מספקת שיאפשר למוסד חינוך שמסכים להתערבות משרד החינוך לקבל את הילדים. אך מנגד האם למוסד שמסרב לקבל את תכתיבי משרד החינוך מאפשרים במשרד החינוך לשלוח את הילדים?, בסוף השבוע שעבר נחשף כי משרד החינוך מאיים בצו סגירה נגד מוסד חרדי עקב התנגדותו להתערבות משרד החינוך בתכני הלימודים. * במגזר החרדי מבהירים "ניצחנו את אנטיוכוס וסטאלין, ננצח גם אתכם"

תושבי העיר רכסים הצפונית לא זכו שתוקם בקרבתם מוסדות חינוך השומרים על עצמאות חינוכית ללא התערבות משרד החינוך, בשל כך ביקשו הורי תלמידים לשלוח את ילדיהם למוסד חינוך מקומי. הנהלת המוסד דחתה את בקשתם מנימוקים פוליטיים ואנטי דתיים.

המוסד אף הציע כי אם ההורים מעוניינם לשלוח את בניהם למוסד עליהם לחתום על תקנון לפיהם לא יכניסו לבתיהם את בטאון עולם התורה 'הפלס' אשר הוקם על ידי מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך זיע"א, וייחודיותו בכך שהוא מביע את דעת התורה כפי שמנחילים מרנן ורבנן גדולי ישראל כפי המסורה נגד גיוס חרדים לצבא, הסחר בנשמות, הפרצות בחינוך ובשבת ועוד.

בנוסף דרשו במוסד החינוך כי על הורי התלמידים להתחייב שלא יתפללו בבתי כנסיות הקשורים למורם ורבן מרן ראש הישיבה זיע"א.

לאחר התייעצות עם גדולי התורה ערערו הורי התלמידים במשרד החינוך נגד ההחלטה, אך במשרד החינוך בחרו לדחות את עתירתם, בעקבות כך פנו ההורים לערער בבית המשפט המחוזי בירושלים.

הדיון בבית המשפט המחוזי התקיים לפני השופט הסרוג אלכסנדר רון, שבחר לקבל גם הוא את עמדת משרד החינוך. הדיון בפניו התקיים בשני חלקים.

החלק הראשון התנהל בצורה בלתי פורמלית, שם טענו במוסד החינוך ובמשרד החינוך, כי ילדי המוסד הינם ילדים מוסתים ואלימים המהווים סכנה לסובבים, ובשל כך הינם מסרבים לקבל את ילדי העותרים העלולים להיפגע מהאלימות. השופט כמנהג סדום בחר לתמוך בעמדת המשיבים והתוקפים, ובמקום לדרוש מהגורמים האחראים שידאגו לבלימת האלימות וההסתה, אף הטיל על הנפגעים קנס בהוצאות משפט על סף 15,000 ש"ח.

במהלך הדיון הפתוח, ביקר השופט את החלטת העותרים המסרבים לחתום על התקנות הפסול של המוסד כשבמסגרתו ייאסר עליהם להכניס לביתם את עיתון הפלס, כשב'רוחב דעתו' של השופט הוא מציין "שלבית המשפט אף מעט לא ברור כיצד מתיישבת עמדה זו עם החלטתם לעתור נגד משרד החינוך לאור טענת המשיבה 3, המתבססת על נספח ד' לתגובה, שאף לא הוכחשה, לפיה, בעיתון הפלס עצמו, פורסמו ביום 1.9.17, תחילת שנת הלימודים הקודמת הדברים הבאים"

"למעלה מחמשת אלפים תלמידים מקרב משפחות בני התורה החלו בשבוע האחרון את שנת הלימודים תשע"ח בעשרות מוסדות חינוך איכותיים ויחודיים, העומדים על משמכת מסורת החינוך התורני, בהכוונתו ובהדרכתו של רבינו מרן ראש הישיבה שליט"א, מוסדות החינוך כוללים תלמודי תורה, בתי ספר יסודיים ועל יסודיים לבנות, מוסדות קיימים וחדשים, כשגולת הכותרת היא היוזמה החדשה לפתיחתם של למעלה מחמישים כיתות גני ילדים שאינם נתונים כלל תחת פיקוחו וסמכותו של משרד החינוך"

דרך אגב יצוין, כי במבדק של משוב השופטים, ענו רוב מוחץ של המשיבים על השאלה האם השופט אלכסנדר רון נוהג לעיין בכתבי הטענות ביסודיות לפני הדיון הראשון בתיק את התשובה 'לא (67%).

פרשייה זו, שלא זכתה לקבל את הכותרת הראויה לה, מגיעה על רקע החלטה נוספת של משרד החינוך. וכפי שפרסמנו ב'אידישע פוסט'. דרישה מחוצפת וחמורה של משרד החינוך מאיים לשלול את רשיון המוסד של תלמוד תורה חרדי שמסרב לקבל תכתיבים ממשרד החינוך בנוגע לתכני הלימודים. תלמוד התורה המרכזי בעיר מודיעין עילית 'דעת זקנים' הצהיר כי לא יחתום על התקנות החדשות השוללות את עצמאות החינוך החרדי השורשי, ומאפשרות למשרד החינוך להתערב בתכני הלימודים. בעקבות כך שיגר משרד החינוך מכתב התראה לתלמוד תורה בו נכתב: "מתוקף סמכותו של המנהל הכללי, הרינו להביא לידיעתכם שמשרד החינוך שוקל לבטל את רשיונכם שניתן לבית ספר ת"ת דעת זקנים לשנת הלימודים תשע"ט. מהנימוקים להלן: לא הוגש טופס התחייבות והצהרת הבעלות לשנה"ל התשע"ט כנדרש בנהלי הרישוי. בטרם יקבל המנהל הכללי את החלטתו לביטול רשיון והוצאת צו סגירה למוסד, נבקש את התייחסותכם הדחופה".

דרך אגב

בסיום המאמר יש לציין בדרך אגב, נקודה שולית אך חמורה הנשקפת מהפסיקה האנטישמית.

כידוע, בזמן השואה חייבו הנאצים ימ"ש את היהודים לשאת טלאי צהוב, מתוך מטרה לתייגם בכדי להתיר את דמם לבזותם ולהשפילם. חלק גדול מהיהודים לקחו את הזיהוי והתגאו בו באשר הוא מבטא את השתייכותם לעם הנבחר.

את המקרה שלפנינו אמנם אין לדמות בשום אופן וצורה לשואה הנוראה והחמורה, אך גם בו לא נמלט גילויי אנטישמיות אילו.

גורמים שונאי חרדים המעוניים לרדוף את בני התורה החליטו לתייגם בשם 'הפלג הירושלמי', בכך מקווים הם כי ייקל עליהם להתיר את דמם ולהופכם ללעג וקלס. חלק גדול בני התורה מנגד רואים בתיוגים אלו כמושא להערצה באשר הוא מבטא את הי הכניעה לחילוניות ולפשרנות.

אך השופט בתיק זה, אשר היה אמור לפחות להציג כלפי חוץ גישה אובייטיביית לא יכל לכאורה לכבוש את שנאתו לבני התורה, וטרח להדגיש בפסקו את הנימה האנטישמית שנועדה להתיר את דמם של בני התורה (וכפי הצילום מפיסקו שצורף לעיל).

תגובה אחת

  1. דוד הגב

    למה לא מערערים בג"ץ. כמו עימנואל זה ממש מרושע

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן