מדאיג | בכירים בהנהגה הפוליטית: המכסות יעדי הגיוס והסנקציות הכלכליות נגד עולם הישיבות ישארו; ההשגות על הסנקציות הפליליות הן של ניסוח, ולא של מהות

לקראת דיוני החורף בפרלמנט הישראלי מדווח הבוקר העיתון 'ישראל היום' בשם בכירים בהנהגה הפוליטית החרדית, כי במסגרת מתווי הפשרה בחוק הגיוס, יישארו המכסות ויעדי הגיוס אותם נדרשים במגזר החרדי למסור לידי הצבא, וכמו"כ יופעלו סנקציות כלכליות נגד העולם החרדי במקרה שלא ימסרו אלפי הנשמות החרדיות הכלולות ביעדים לידי הצבא. גם השינוי בענין הסנקציות הפליליות לא יהיה מהותי, לדבריהם "סוגיית פקיעת החוק היתה שאלה של ניסוח, ולא של מהות". * בסביבת ליברמן מבהירים ל'ישראל היום', כי הסנקציות הפליליות ישארו בחוק ללא שום שינוי * כזכור במהלך החודשים האחרונים הבהירו גדולי התורה מכל העדות והחוגים כי מדובר בחוק חמור והרסני, ואין להסכים לכל מכסה ויעד נגד העולם החרדי. * רבבות חרדים יביעו בבחירות הקרובות לרשויות המונציפאליות את התנגדותם הנרצץ לכל סחר בנשמות על חשבון בני הישיבות והמגזר החרדי, וזאת באמצעות הצבעתם מאחורי הפרגוד עבור סיעת 'בני תורה', ללא חשש וצורך להזדהות פומבית.

בעוד כמה ימים יחלו דיוני החורף בפרלמנט הישראלי כשאחד הנושאים הבוערים שבהם הוא יעסוק יהיה חוק הגיוס. ע"פ הדיווח ב'ישראל היום' בשם בכירים בהנהגה הפוליטית החרדית(?) בשבועות האחרונים נשלחו רמזים מסביבתו של ליברמן כי הוא יהיה מוכן להתגמש סביב סוגיית פקיעת החוק – מה יקרה אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס שנקבעו בחוק. אחד הח"כים החרדים אמר ל"ישראל היום" כי "סוגיית פקיעת החוק היתה שאלה של ניסוח, ולא של מהות".

ע"פ הדיווח ב'ישראל היום', התגמשותו של ליברמן לא תהיה סביב מספר המתגייסים או הסנקציות הכלכליות שמוטלות על החרדים באי עמידה ביעדים, אלא סביב ההליך לביטול החוק במקרה של אי עמידה ביעדי הגיוס במשך שלשה שנים רצופות, כשלפי הצעת החוק היום וע"פ דרישת בג"ץ היא פוקעת באופן אוטומטי.

ע"פ הדיווח ב"ישראל היום", גורמים שונים מנסים להפעיל לחץ על מנהיגיה הרוחניים של מפלגת 'אגודת ישראל' לאפשר לפוליטיקאים שמייצגים את סיעתם לתמוך בחוק רע שכזה

גורמים בסביבת שר הביטחון דחו את הדברים ואמרו: "חוק הגיוס שגיבשה מערכת הביטחון הוא החוק הטוב והממלכתי ביותר. נוסח החוק שעבר בקריאה ראשונה הוא החוק שחייב לעבור בקריאה שנייה ושלישית, ללא שום שינוי".

לפי 'ישראל היום', הפוליטיקאים המתיימרים לייצג את המגזר החרדי בכנסת חלוקים בדעתם הפומבית באשר לסוגיית הגיוס. אנשי דגל תומכים בהעברת החוק, שאותו כינה בעבר ח"כ משה גפני כ"חוק בסדר", כך גם בש"ס רוצים לראות את חוק הגיוס המוצע עובר, ולאחרונה אף התבטא יו"ר ש"ס אריה דרעי פומבית בעניין החוק ואמר בראיון לשבועון הפסול "משפחה" כי "החוק הנוכחי הוא הטוב ביותר". עוד הוא הוסיף כי לדעתו "אסור ללכת לבחירות על חוק הגיוס".

אולם גדולי התורה והאדמור"ים הם המתנגדים לחוק, ובשל כך חברי הכנסת של אגודת ישראל מסרבים לאפשר את קידום החוק.

בסיעת 'בני תורה' המביעים באופן פומבי את התנגדותם הנחרצת לכל פשרה וסחר על נשמות מציינים כי הבחירות המונציפאליות הקרובות בשורת ריכוזים חרדיים יבטא את ההתנגדות החרדית לגיוס, כאשר רבים המסרבים להביע את דעתם בפומבי ו/או להשתתף פיזית במחאות נגד הגיוס יעשו זאת באמצעות בחירה ב'בני תורה' מאחורי הפרגוד, כאשר "ככל שיהיו יותר מצביעים כך יראו השלטונות שיש המוני מתנגדים לגזירת השמד של הגיוס וגזירת החינוך ויידעו כי זממם לא יעלה בידם"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן