היום בחירות האמצע בארה"ב והמתח בשיאו: ביצור שלטון טראמפ, ממשל מפוצל או מהפך דמוקרטי

מיליוני אמריקאים בוחרים היום את נציגיהם לבית הנבחרים והסנאט ולאלפי משרות ציבוריות, במקביל יתקבלו החלטות על מס, רכבים מזהמים וגם על תיקון לחוקת המדינה שיאפשר ל-1.5 מיליון אסירים שריצו את עונשם להצביע בבחירות, אולם מעל הכל נתפשת ההצבעה כמשאל על הנשיא הרפובליקאי ומדיניותו. הנשיא טראמפ דחק בתומכיו לצאת לקלפיות "אתם חייבים להצביע".  ואילו אל הדמוקרטים, שרוצים מהפך בקונגרס, התגייס אובמה: "ראינו מתקפות חוזרות בניסיון לפלג אותנו"
– כיום, הרפובליקנים שולטים בבית הלבן, בבית הנבחרים ובסנאט. ב-102 השנים האחרונות, מצב שכזה קרה רק ב-50% מהזמן. בכל שאר השנים, נאלץ הנשיא להתמודד עם ממשלה מפולגת – מצב שבו אין ביכולתו להעביר חוקים כרצונו, כיוון שלפחות אחד מבתי המחוקקים נמצא בידי המפלגה השנייה * תוצאות הבחירות יכריעו אם טראמפ ימשיך לתפקד עם תמיכה בלתי־מסויגת מצד המפלגה הרפובליקאית בקונגרס, או שמא הוא ייאלץ להתמודד מיום רביעי עם סיטואציה חדשה, שבמסגרתה לפחות חלק מהקונגרס נמצא בשליטת המפלגה הדמוקרטית
– שמונה מכל עשרה שנרשמו להצביע מתכוונים לממש את זכותם הדמוקרטית, 35 מיליון כבר לקחו חלק בהצבעה המוקדמת והסקרים מראים על צמצום היתרון הדמוקרטי לזכייה בבית הנבחרים. הסקרים העדכניים ביותר צופים קונגרס מחולק: רוב דמוקרטי בבית הנבחרים, ורוב רפובליקאי בסנאט. אלא שאת התחזיות הללו לוקחים רוב המומחים בעירבון מוגבל. שורה ארוכה מאוד של מרוֹצים בשני בתי הקונגרס נמצאת לפי הסקרים במצב של תיקו סטטיסטי. תזוזה קטנה לכיוון כזה או אחר תוכל לשנות לחלוטין את התמונה ביום רביעי בבוקר.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן