משילות מפוצלת: הרפובליקנים הגבירו את שליטתם על הסנאט; מהפך בבית הנבחרים

לאחר לילה דרמטי של בחירות אמצע במדינה, נראה כי השליטה ברשות המחוקקת תחולק בין שתי המפלגות: הסנאט לרפובליקנים ובית הנבחרים לדמוקרטים. אחרי שליטה מוחלטת של הרפובליקנים בקונגרס בשנתיים האחרונות הדמוקרטים הצליחו להפוך את השליטה בבית הנבחרים. אולם בסנאט הצליחו הרפובליקנים להפוך שתי מדינות וצפויים להגדיל את הרוב.

– לראשונה יכהנו בבית הנבחרים האמריקני 2 נשים מוסלמיות התומכות בהפסקת המימון האמריקני על ישראל ועוד שלל עמדות אנטי ישראליות

– לבית הנבחרים של נבאדה נבחר מועמד רפובליקני שהעריץ את טראמפ אך מת בחודש שעבר. ועדה מיוחדת תקבע את מחליפו * הרשויות לא הספיקו למחוק את שמו של המועמד הרפובליקאי מהקלפיות שמת לפני שלשה שבועות והתושבים העדיפו להצביע לו כדי להבטיח, בהתאם לחוקי המדינה, שרק רפובליקאי אחר יוכל להחליפו.

המשמעות המעשית: המהפך הדמוקרטי בבית הנבחרים יעניק ליריבי טראמפ יקשה על טראמפ להעביר חוקים שעל סדר היום האמריקני, בין היתר החומה בין מקסיקו לארצות הברית, וכן תאפשר להם לנצל את סמכויות החקירה של הקונגרס כדי לעסוק בפרשות השחיתות שמלוות את הממשל מאז נכנס טראמפ לבית הלבן, וכן לנהל את הועדות שיקבעו האם הם יוכלו לקדם הדחה בעקבות מסקנות מולר. ואולם הסנאט, שנותר רפובליקני, ישמר את כוחו של הנשיא לאשר שופטים ומינויים בכירים אחרים, כמו גם אמנות רשמיות

השפעה על הבחירות לנשיאות?: מעניין לציין, כי ב-1994 קלינטון הפסיד גם את הסנאט וגם את הקונגרס. ב-2010 אובמה הפסיד את הקונגרס ואיבד 6 מושבים בסנאט. שניהם יש לציין המשיכו לאחמ"כ לקדנציה שנייה. הנעלם הגדול הוא, שבעוד אצל קלינטון ואובמה הנשיאים הלכו צעד אחורה אחרי ההפסדים בקונגרס, ומיעטו להתעמת. מה יהיה אצל טראמפ?

מתוצאות הסאנט: בבחירות לסאנט, הפסידו הדמוקרטים את המושב ב-אינדיאנה, דקוטה הצפונית, מיזורי, ופלורידה שעברו לידי הרפובליקנים, מנגד הרפובליקנים הפסידו את נבדה שעברה לידי הדמוקרטים

– רשת NBC מדווחת שייתכן שבמרוץ לסנאט בפלורידה, בין ריק סקוט הרפובליקני לביל נלסון הדמוקרט, תהיה ספירה חוזרת של הקולות מאחר וסקוט מוביל בפחות מאחוז

מתוצאות בית הנבחרים: הדמוקרטים הצליחו להעביר לפחות 27 מושבים בבית הנבחרים לידיהם, ובכך השיגו את הרוב הנדרש כדי לשלוט בבית התחתון של הקונגרס האמריקאי לאחר שנתיים של שלטון רפובליקאי מוחלט. ספירת הקולות נמשכת, ולפי חלק מהמדגמים הדמוקרטים כבר זכו ב-222 מושבים בקונגרס.

מושלים: המפלגה הדמוקרטית זכתה בחמישה תפקידי מושל שהיו בידי המפלגה הרפובליקאית במדינות הבאות: מישיגן, אילינוי, קנזס, ניו מקסיקו ומיין.

– המפלגה הדמוקרטית הפסידה במושלות אוהיו ופלורידה – שתי מדינות מפתח קריטיות ל-2020, איבדה סנטור דמוקרטי בפלורידה ולא הצליחה להכניס סנטורים חדשים בטנסי ובטקסס (מדינות אדומות באופן בסיסי).

– בג'ורג'יה מחכים לספירת הקולות הסופית כדי לקבוע מנצח בקרב הצמוד על המושלות

כללי: מסקר מיוחד שנערך עבור סוכנות הידיעות רויטרס עולה כי 40% מהציבור האמריקני הודה כי הוא תומך בעמדותיו של הנשיא דולנד טראמפ. מהסקר עלה גם כי שלושת הנושאים שמעסיקים את האמריקנים יותר מכל בבחירות האמצע הם הגירה, מערכת הבריאות הציבורית (נוכח תוכנית אובמה-קר) וכלכלה

– בקולורדו בוטל הסעיף המתיר עבדות בחוקת המדינה

– רוב תושבי פלורידה הצביעו בעד שינוי אחד הסעיפים בחוקת המדינה, שישיב את זכויות ההצבעה לאנשים שהורשעו וריצו את עונשם. עד כה פלורידה הייתה מבין מדינות מעטות ארצות הברית, שהערימה קשיים על אנשים שריצו את עונשי המאסר וביקשו להצביע בבחירות

– המחלקה לביטחון המולדת: "הסוכנות קיבלה דיווחים על כשל במערכת ההצבעות. עם זאת, נראה שלבעיות הטכנולוגיות אין השפעה משמעותיות על הצבעות האזרחים"

תגובות: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על תוצאות הבחירות: "הצלחה אדירה, תודה לכולם!"

– הנשיא טראמפ התקשר לננסי פלוסי, מנהיגת המפלגה הדמוקרטית בקונגרס, לברך אותה על ניצחון מפלגתה בבחירות לבית הנבחרים

– ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים ובכירה במפלגה הדמוקרטית, התייחסה לתוצאות בחירות האמצע: "הודות לכם מחר יהיה יום חדש באמריקה. זכרו את ההרגשה של כוח הניצחון. ברכות למועמדים שהחזירו את בית הנבחרים לידי העם האמריקני"

– נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה: "אני מברך את כל מי שהגיע להצביע, ולקח חלק בדמוקרטיה שלנו. ככל שאמריקנים רבים יותר יצביעו, כך המנהיגים הנבחרים שלנו ישקפו יותר את אמריקה".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן