הגאון הגדול רבי אהרן פלדמן שליט"א: אנו קוראים לשלטונות בישראל שלא להעביר את חוק הגיוס החדש, כל עם שניסה לחסל את התורה מהעם היהודי – לא שרד

במכתב מיוחד ששיגר הגאון הגדול רבי אהרן פלדמן שליט"א, ראש ישיבת נר ישראל בבולטימור, מרילנד, וחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית, ונשיא ישיבת באר התורה בישראל לעצרת הזעקה שהתקיימה ביום שני בערב בעיר ליקווד נגד חקיקת חוק הגיוס החדש, בדבריו זעק על החוק החדש שעומד לעבור - "חוק שיש לו חס ושלום פוטנציאל למחוק את קיומן של הישיבות בארץ ישראל". במכתבו כותב ראש הישיבה כי "מוטל על כל איש, אישה וילד להתפלל ולהתחנן שהגזירה לא תעבור. אנו גם פונים לממשלת ישראל: אנו מתחננים אליכם לא לפגוע בשום אופן בעולם התורה. שרדנו כעם כי היו לנו לומדי תורה וגדולי תורה לאורך הדורות. בחוק זה, אתם מאיימים על הקיום של העם היהודי. יותר מכך, לא כדאי לכם להעביר את החוק, לטובתכם האישית. כל עם שניסה לחסל את התורה מהעם היהודי, לא שרד. אנו פונים אליכם, לטובתכם האישית ולטובת כל מיליוני היהודים שגרים בארץ ישראל ותלויים בכם: אל תתחילו עם עולם התורה". //המכתב המלא

מכתבו של הגאון הגדול רבי אהרן פלדמן שליט"א שנשלח לעצרת בלייקווד, שהתקיימה ביום שני בערב בעיר ליקווד נגד חקיקת חוק הגיוס החדש נכתב בשפת האנגלית, ולהלן תרגומו לעברית:

לכל בני התורה שהתאספו כאן הערב: אסיפה זו תוכננה מלכתחילה לחמישי שעבר, אך בשל סיבות טכניות נאלצה להתקיים היום. למרות שתכננתי לשאת דברים בחמישי בלילה, אינני יכול להשתתף היום בעצרת, כי כעת אני בירושלים, כפי שתכננתי לפני כמה חודשים, לחתונת הנכד.

את האסיפה קבעו לתפילה בציבור, כדי לעורר רחמי שמים, שהקב"ה ירחם עלינו לנוכח החוק הממשמש ובא בדבר גיוס בני הישיבות לצבא הישראלי. העצרת נקראה בגלל בקשתו של אחד מגדולי ראשי הישיבות ושניים מגדולי עולם החסידות.

היה תנאי קודם למעשה, שהכינוס אינו מיועד לקחת צד במחלוקת בארץ ישראל, בין 'דגל התורה' ו'עץ' המחלוקת הזאת היא מחלוקת לשם שמים, שבה כל צד מאמין שהדרך שלו להתמודד עם הבעיה היא הטובה ביותר. לא משנה אם צד אחד הוא הרוב או המיעוט. כי כפי שכותב הרמב"ם בספר המצוות, במצב שאין פסק סנהדרין, אזי חכם שהגיע להוראה רשאי לחלוק אפילו על רוב הסנהדרין. לכן כל צד רשאי להחזיק בדעתו וכל צד צריך לכבד את הזכות הזאת.

אבל לכנס הזה אין קשר כלל למחלוקת. כי לית מאן דפליג שלראשונה בהיסטוריה של ישראל, עומד לעבור חוק לפיו אם לא יתקיימו תנאים מסוימים – והם לא כל כך קלים לקיום – יגויס כל בחור ישיבה בן שמונה עשרה לצבא. במילים אחרות, עומד לעבור חוק שיש לו חס ושלום פוטנציאל למחוק את קיומן של הישיבות בארץ ישראל. האיום הזה הוא איום שאין לו קשר לכל מחלוקת. זו באמת עת צרה ליעקב לכל יהודי.

הצד שמאפשר לחוק לעבור, מאמין שהאלטרנטיבה, הטלת חובת גיוס מיידית על כל בחורי הישיבה, גרועה יותר, וזה מה שיקרה אם החוק לא יעבור, ולכן זה 'הרע במיעוטו'. כפי שאמרתי, יש להם הזכות להחזיק בדעתם. אבל זה לא מפחית מה'עת צרה ליעקב'. לכן מוטל על כל איש, אישה וילד להתפלל ולהתחנן שהגזירה לא תעבור. אנו גם פונים לממשלת ישראל: אנו מתחננים אליכם לא לפגוע בשום אופן בעולם התורה. שרדנו כעם כי היו לנו לומדי תורה וגדולי תורה לאורך הדורות. בחוק זה, אתם מאיימים על הקיום של העם היהודי. יותר מכך, לא כדאי לכם להעביר את החוק, לטובתכם האישית. כל עם שניסה לחסל את התורה מהעם היהודי, לא שרד. אנו פונים אליכם, לטובתכם האישית ולטובת כל מיליוני היהודים שגרים בארץ ישראל ותלויים בכם: אל תתחילו עם עולם התורה.

אנחנו גם רוצים שתדעו, שאם יגיע מצב שבו תגייסו את בחורי הישיבות, אנו נתנגד לכך נמרצות בכל דרך אפשרית. בתפילה לשגשוגו של עולם התורה ועם ישראל, ולחזרתם של כל היהודים לתורה.

בכבוד אהרן פלדמן

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן