חשיפה | נתוני משרד הבטחון מגלים: 6,000 תלמידי ישיבות נוספים חדלו בשנה שעברה מלהתייצב בלשכות הגיוס

נתוני הגיוס שנחשפו הבוקר בynet מגלים כי מלבד האלפים שמתנגדים כבר מספר שנים להתייצבות בלשכות הגיוס, הרי שמעבר לגידול הטבעי שלהם נוספו 6,000 תלמידי ישיבות נוספים שנמנעו מלהתייצב בשנה האחרונה בלשכות הגיוס, וזאת על רקע ההתעוררות הנרחבת במגזר החרדי שלא לשתף פעולה עם חוק הגיוס * ע"פ דו"ח מיוחד שהופק על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת ונחשף ב-ynet, ב-2016 קיבלו 34652 דיחויים ופטורים, אך למרות הגידול הטבעי שהיה אמור להגיע ל-36,176 המספר צנח ל-30,286 בלבד. * בנוסף, ע"פ הדו"ח בעקבות חוק הגיוס שהיה בתוקף בשנה האחרונה, נרשם גידול במספר הנופלים לצבא בשנת 2017 שעמד על כ-3070 חרדים רחמנא ליצלן, לעומת 2850 נופלים ב-2016. * בשנה האחרונה הוקמו וצברו תאוצה במגזר החרדי הארגונים 'רשפי אש' שמאגד את הציבור החסידי שמתנגד לשיתוף פעולה עם חוק הגיוס, ו-'גיבורי רוח' שמאגד את המגזר הספרדי, אשר הצטרפו לארגונים הוותיקים יותר 'בני עליה' של הציבור הליטאי ו'גיבורי חיל' של בני היישוב הישן * לקראת ימי החנוכה פתח ארגון 'בני עליה' במבצע צירוף חברים נרחב

דו"ח מיוחד שהופק על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת ונחשף ב-ynet מציג נתונים מדאיגים בנוגע לנפילת חרדים למלתעות הצבא בשנה האחרונה. הדו"ח נחשף רגע לפני ההחלטה של בג"ץ, שעשויה להתקבל היום, האם להאריך את תוקפו של חוק הגיוס, בכדי לאפשר לממשלה לחוקק חוק הרסני עוד יותר.

מניתוח הנתונים שנחשפו ב-ynet עולים שתי נקודות מנוגדות, האחת מדאיגה ביותר, ואחרת משמחת, המבשרת על גידול דרמטי במספר תלמידי הישיבות המסרבים לשתף פעולה עם חוק הגיוס החדש.

עם חקיקת החוק לגיוס בני הישיבות בשנת 2014 קיבלו 18,007 פטורים תלמידי ישיבות פטורים, ובשל כך לא הגיעו בהמשך לקבל דיחויים. ובנוסף אלפי חרדים נמנעים מלהתייצב בלשכות הגיוס בכדי לא לשתף פעולה עם החוק הדורש הצבת מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות. ובשל כך על מנת לחשב את השינויים של השנה האחרונה עם ההתעוררות הציבורית הנרחבת נגד חוק הגיוס, נשווה את שנת 2017 לשנים הקודמות אליה.

ממוצע הגידול השנתי במגזר החרדי עומד על כ-4.4%, ובשל כך בעוד מספר הפטורים והדיחויים ב-2015 עמד על 32,583 חרדים, בשנת 2016 המספר גדל ב-2069 בחורים, והגיע לשיעור של 34,652 בחורים.

ע"פ ההיגיון הפשוט, בשנת 2,017 היה מספר מקבלי הפטורים אמור לגדול לפחות ל-36,176. אולם בפועל הוא צנח ל-30,286 בלבד, ירידה של כ-6000 בחורים. יש להדגיש שוב, כי מספרים אלו אינם כוללים את אלו שלא התייצבו בלשכות הגיוס בכל השנים האחרונות, וכן לא את הגידול הטבעי שלהם, כי אם את התמורות שחלו בקרב הבחורים שכן התייצבו בלשכות הגיוס.

וכעת, יש לבדוק לאן נעלמו אותם 6,000 מקבלי דיחויים. וכאן אנו מגיעים לשתי הידיעות האמורות.

הראשונה, הידיעה המרה על נפילתם של תלמידי ישיבות למלתעות הצבא. הרי שבעוד ב-2016 מספר הנופלים עמד 2,850 חללים, הרי שב-2017 מספר החללים עמד על 3,070 בחורים שאילולא היו מפקירים אותם היו נשארים יהודים חרדים ונאמנים, אך בעקבות החוק החדש הם נפלו רחמנא ליצלן.

קשה כל כך לנתח נתון זה, כי גם ה-2,850 הם חללים, וכל חלל נוסף מהשנה הנוספת היא גם כן כואבת עד לשד העצמות ואף מעבר לכך, כאשר לא ניתן לייחס למספר הנופלים גידול טבעי מאחר וכל בחור הוא נפש כשלעצמו, וחלל לכשעצמו, אולם גם אם נחשב גידול טבעי (רחמנא ליצלן) למספר הנופלים וזאת מאחר והם לא נחשבו בשנה קודמת במספר מקבלי הפטורים, הרי שב-2017 מספר הנופלים היה עומד על 2,975 נפשות. אולם בפועל המספר עלה ל-3070 חללים, מאה חללים יותר.

אולם, גם אם נחשב כי הגידול על חשבון מקבלי הפטורים הוא גדול יותר ועומד על 220 (2850 ב-2016, לעומת 3070 ב-2017), עדיין צריך לבדוק להיכן נעלמו למעלה מ-5,670 תלמידי ישיבות נוספים שבשנת 2016 התייצבו בלשכת הגיוס, אולם בשנת 2017 חדלו מכך.

את העובדה כי 6,000 חרדים נוספים בחרו שלא להתייצב בלשכות הגיוס, והצטרפו לאלפי ורבבות בני העליה וגיבורי החיל שנמנעים כבר כמה שנים מלהתייצב בלשכות הגיוס, וזאת ע"פ הוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק"ל ושיבלחט"א, כי קיים איסור לשתף פעולה עם חוק גיוס הדורש העמדת מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות, ניתן לזקוף להסברה המקיפה במגזר החרדי נגד הגיוס לצבא, וכן לעובדה כי בשנה האחרונה הוקמו וצברו תאוצה במגזר החרדי הארגונים 'רשפי אש' שמאגד את הציבור החסידי שמתנגד לשיתוף פעולה עם חוק הגיוס, ו-'גיבורי רוח' שמאגד את המגזר הספרדי, אשר הצטרפו לארגונים הוותיקים יותר 'בני עליה' של הציבור הליטאי ו'גיבורי חיל' של בני היישוב הישן.

בתמונה: מעמד קבלת פנים בחג הסוכות האחרון בהשתתפות למעלה ממאה אלף איש לאסירי עולם התורה שנעצרו בזמן חורף שעבר עקב התנגדותם לגיוס חרדים ואשר אורגן ע"י ה'וועדה להצלת עולם התורה'

ארגון 'בני עליה' שע"י הוועדה להצלת עולם התורה יוצא בימים אלו ימי החנוכה אשר בהם עמדו בית חשמונאי במסירות נפש על קדושת התורה וקיומה, ומול האיומים החדשים לקידום חקיקת גזירת הגיוס, למבצע צירוף נרחב לארגון המאגד תחתיו אלפי תלמידי ישיבות המסרבים להתייצב בלשכות הגיוס. יצויין, כי חברי בני עליה, זוכים לסיוע וליווי מטעם ה'וועדה להצלת עולם התורה' בכל ההתמודדויות הן בעניינים האזרחיים והן בסיטואציות של מעצר וכדו'. בוועדה להצלת עולם התורה מבהירים כי ההרחשה הכרחית לצורך קבלת התמיכה בהמשך.

הליך ההרשמה לארגון בני עליה הוא קל ופשוט. מתקשרים 02-8000611 שלוחה 2 (שלוחת בני עליה). מקבלים: טפסי קישום באמצעות פקס, אי-מייל או דואר, מחזירים: את הטפסים לפקס 077-8992888 או למייל b077899288, ובעז"ה הכרטיס המגנטי ישלח בתוך שבועיים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן