חשיפה | אחרי הביקורת: המשטרה בוחנת את המשך התזת הנשק החומצתי במיכלים אישיים נגד מפגינים חרדים

מתשובת המדינה לבג"ץ בעתירה נגד השימוש בבואש נגד המפגינים החרדים מציינת המשטרה כי בימים אלו הם בוחנים את השימוש במתזי הבואש האישיים המכילות 8 ליטר כ"א, ואשר לפני ארבע חודשים תועדו בריוני משטרה מתיזים זאת בכינון ישיר נגד מפגינים חרדים, כאשר השוטרים לובשים ערכת בגדים מיוחדים בצבע צהוב בכדי לא להיפגע מהם בעצמם. * בתיעודים שנחשפו ב'אידישע פוסט' ניתן לראות חרדי המפגין נגד גיוס בני הישיבות ומעצרו של תלמיד ישיבה חרדי שסירב לשתף פעולה עם חוק הגיוס כאשר ניגש אליו קלגס משטרתי חבוש במגני פנים וגוף בצבע צהוב, ויורה עליו בכינון ישיר נשק חומצתי מתוך מיכל בצבע אדום (הדומה למטפי כיבוי), אותו הוא נושא על גבו. החרדי בתגובה מתחיל לרקוד.* בתיעוד נוסף ניתן לראות את מפקד המשטרה כשהוא מדריך את קלגסיו לירות את הנשק החומצתי על עשרות חרדים ביניהם קטינים.

אחרי הביקורת העזה נגד המשטרה שבחרה להפעיל קלגסים הלבושים מגנים צהובים לצורך התזת חומצה נגד המפגינים החרדים, מה שהזכיר לרבים את התיעודים מסוריה שם ביצע המשטר תקיפות כימיות נגד האזרחים, בוחנת המשטרה בימים אלו את המשך השימוש בבואש באמצעות מערכת זו. כך עולה מתגובת המשטרה לבג"ץ בנוגע לשימוש במכת"זיות ובבואש נגד המפגינים החרדים שמסוקרת בהרחבה כאן באידישע פוסט.

כזכור, בהפגנה שהתקיימה בעיר בני ברק נגד גיוס חרדים בחודש אב האחרון, נרשמה עליית מדרגה נוספת באלימות המשטרתית נגד החרדים, כאשר במהלך ההפגנה בחרה המשטרה להשתמש בערכות אישיות להתזת חומצה על חרדים, כאשר השוטרים שנשאו על גבם ערכות אישיות של 8 ליטר חומצה הדומות בצורתן למטף כיבוי, לבשו ערכת בגדים מיוחדים בצבע צהוב בכדי שלא להיפגע מהחומר.

תמצית המדינה (בוא"ש בלע"ז) הוא נוזל תמיסה מיימית של שמרים וסודה לשתיה היוצרת תנאי pH בהם יוצרים השמרים חומצות אמינו בעלות ריח כבד. וגיליון הבטיחות של החומר מציין תופעות לוואי ככאב בטן בעקבות בליעה וגרוי בעור ואדמומיות וכאב בעיניים לאחר חשיפה.

אחד המפגינים שנפגע מהבואש אמר בשעתו בראיון ל'הארץ' "זה הזכיר לאנשים מחזות שנראו רק בסוריה. מי יודע מה יש בפנים? אבל הכי חמור היה השימוש בזה בכינון ישיר מול אנשים שרק באו להפגין ולמחות באופן דמוקרטי, ולא סיכנו אף אחד. היה לידי נער שחטף את הבואש בפניו ונגרם לו נזק, מי יודע מה זה יכול לעשות לריאה. אם המפעיל של זה צריך מסכה מיוחדת וחליפה, למה מותר להשתמש בזה על אזרחים?".

בתיעוד בלעדי שנחשף לראשונה בחודש אב ב'אידישע פוסט', ניתן לראות תלמיד חכם חרדי עומד בצד הכביש כשהוא מפגין נגד גיוס בני הישיבות ומעצרו של תלמיד ישיבה חרדי שסירב לשתף פעולה עם חוק הגיוס. מכיוון המדרכה ניגש אליו קלגס משטרתי חבוש במגני פנים וגוף בצבע צהוב, ויורה עליו בכינון ישיר נשק חומצתי מתוך מיכל בצבע אדום (הדומה למטפי כיבוי), אותו הוא נושא על גבו. הנוזל החומצתי מכונה 'בואש' והוא נוצר מתמיסה מיימית של שמרים וסודה לשתיה היוצרת תנאי pH בהם יוצרים השמרים חומצות אמינו בעלות ריח כבד. בגיליון הבטיחות של החומר מצוין תופעות לוואי ככאב בטן בעקבות בליעה וגרוי בעור ואדמומיות וכאב בעיניים לאחר חשיפה.

בתיעוד נוסף ובלעדי שחשפנו כאן ב'אידישע פוסט' ניתן לראות את מפקד המשטרה כשהוא מדריך את קלגסיו לירות את הנשק החומצתי על עשרות חרדים ביניהם קטינים שיושבים על הכביש בשקט וללא שהם מהווים סיכון לאף גורם. מנגד, החרדים המוחים נגד הגיוס אינם נרתעים וממשיכים לשבת על הכביש תוך שירה על הזכות העומדת בחלקם לקדש את שמו של הקב"ה בעולם.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן