רוב בעצרת או"ם בעד גינוי חמאס; אולם בעקבות קומבינה של כווית ההחלטה לא התקבלה

העצרת הכללית של האו"ם דחתה הלילה את ההצעה האמריקאית לגינוי ארגון החמאס, שהוגשה בעקבות ירי הרקטות לעבר ישראל בחודש שעבר. ההצעה אמנם קיבלה את תמיכת רוב המדינות, 87 תומכות מול 57 מתנגדות ו-33 נמנעות, אך בעקבות דרישת כווית ההצעה נדרשה לתמיכת רוב של שני שליש ממדינות האו"ם, ומשלא עמדה בו היא נדחתה. * בין המדינות שהצביעו נגד הגינוי של חמאס ניתן למנות את רוסיה, סין, סעודיה, בחריין, עומאן, איחוד האמירויות ומצרים. גם ירדן, מרוקו וסודאן הצביעו נגד ההחלטה. לעומת זאת, צ׳אד, שמנהיגה ביקר בישראל בחודש שעבר, לא השתתפה בהצבעה.
– 20 דקות לפני ההצבעה התקיימה הצבעה נפרדת בשאלה איזה רוב יהיה דרוש כדי להעביר אותה. ארה"ב ביקשה שיידרש רוב רגיל בלבד, ואילו כוויית ביקשה בשם מדינות ערב שיידרש רוב של שני-שליש. עמדת כווית התקבלה ברוב דחוק של 75 מול 72 כך שגינוי של ארגון הטרור הצריך רוב מיוחס של חברי העצרת
– ברצועת עזה התקיימו הפגנות נגד הצעת הגינוי לפעילות חמאס שמובילה המשלחת האמריקנית לאו"ם. המפגינים נושאים שלטים ודגלים פלסטינים, ונאמו בו נציגי הפלגים השונים בעזה.
– חמאס הודה למדינות שהכשילו את גינויו באו"ם: "זה כישלון חרוץ להגמוניה של ארה"ב. הכיבוש הציוני הוא הטרור האמיתי ואותו יש לגנות". גם הנשיאות הפלסטינית ברמאללה מברכת את המדינות שהתנגדו לגינוי חמאס ואומרת כי לא תאפשר לגנות את המאבק הלאומי הפלסטיני
שליח ארה"ב למזה"ת, ג'ייסון גרינבלט, ביקר את ההחלטה שלא לגנות את חמאס: "מביש. האו"ם נכשל בניסיון הגינוי אפילו אחרי שנים של פיגועי התאבדות, חטיפות, ירי טילים ועוד. מחיאות הכפיים לאחר ההצבעה אומרות הכל. חמאס פוגע בישראלים, בפלסטינים ובשלום. מתי האו"ם יאמר אמת?"
– שגרירת ארה"ב באו"ם: "אם לא אכפת לכם מישראל תסתכלו על הסבל שחמאס גורם לפלסטינים – האנשים שהכי סובלים מחמאס אלו הפלסטינים. צריך לגנות את חמאס בלי קשר לאיך כל מדינה רואה את הסכם השלום העתידי בין ישראל לפלסטינים"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן