שוטרי יס"מ מאשרים: אנו פועלים באלימות נגד החרדים בגלל שאנו מתעצבנים עליהם – "אני רוצה לראות אתכם מפנים כביש בירושלים או בבני ברק שאלפי חרדים יושבים עליו ולא זזים"

עדויות, תמונות וסרטונים רבים מעידים שהמשטרה לא בוחלת בשימוש בכוח כלפי הקהילה החרדית המתנגדת לגיוס, עוברי אורח שנפגעים מהמכת"זיות גם כשהם בתוך בתים, פרשים שנכנסים על הסוסים לתוך קהל ורומסים מפגינים, וכן, גם שוטרים שמושכים את החרדים בזקנים, בפאות ובאוזניים. * שוטרים שהתגייסו ליס"מ אישרו בשיחה עם 'החדשות', כי האלימות המשטרתית נובעת בין היתר, מכך שהם לא יודעים מה לעשות עם החרדים שמפגינים בעיקשות אך ללא אלימות: "החרדים מאוד נחושים כשמדובר בהפגנות נגד גיוס בני ישיבות לצבא או מעצר של תלמידים על ידי לוכדי עריקים", "הם לא משאירים לנו יותר מדי ברירות. יש ימים שאתה צריך לטפל בחמש-שש הפגנות ויותר. הם עושים הכל כדי למתוח לנו את העצבים ולצייר אותנו כאלימים, אבל המפקדים שלנו לא מדריכים אותנו לתקוף חרדים. הכי קל זה לבוא ולהאשים אותנו. אני רוצה לראות אתכם מפנים כביש בירושלים או בבני ברק שאלפי חרדים יושבים עליו ולא זזים.

עדויות, תמונות וסרטונים רבים מעידים שהמשטרה לא בוחלת בשימוש בכוח כלפי הקהילה החרדית המתנגדת לגיוס, עוברי אורח שנפגעים מהמכת"זיות גם כשהם בתוך בתים, פרשים שנכנסים על הסוסים לתוך קהל ורומסים מפגינים, וכן, גם שוטרים שמושכים את החרדים בזקנים, בפאות ובאוזניים, ממש כמו ה…

אלה ברכב ואלה בסוסים ואנחנו בשם ה' אלוקינו נזכיר. צילום: Blau Moses

להלן חלקים מתוך ידיעה שהתפרסמה בסוף השבוע האחרון ב'החדשות' על האלימות המשטרתית נגד המגזר החרדי.

העובדה שהשוטרים אינם מהססים להפעיל כוח מול הקהילה החרדית אינה רק תחושה של החרדים. גם כמה אנשי יס"מ ששוחחו עם 'החדשות' הודו שיש למשטרה נטייה לנהוג באגרסיביות יתר עם הקהילה. "בואו נגיד שלא מדובר בשתי קהילות שמתות אחת על השנייה", אומר יס"מניק לשעבר בלשון מאוד עדינה. "וכשמפגישים אותן במצבים נפיצים, לפעמים קורים דברים שלא אמורים לקרות".

שוטרים משליכים חרדי לתוך בריכת בואש

שוטר שהתגייס ליס"מ לפני כחמש שנים ובחר לשמור על עילום שמו אישר בשיחה עם 'החדשות', כי האלימות המשטרתית נובעת בין היתר, מכך שהם לא יודעים מה לעשות עם החרדים שמפגינים בעיקשות אך ללא אלימות: "החרדים מאוד נחושים כשמדובר בהפגנות נגד גיוס בני ישיבות לצבא או מעצר של תלמידים על ידי לוכדי עריקים. כשבוחנים אלימות צריך לראות את כל התמונה המלאה, לא רק את החלקים שהחרדים רוצים להראות. קל להם לטעון שאנחנו מרביצים להם, אבל הם אשמים בזה לא פחות. הם אלה שמתגרים בנו כל הזמן, מותחים לנו את העצבים, מסרבים להתפנות. אז מה הם מצפים, שנשאיר את הידיים בכיסים? זה לא עובד ככה. היו מקרים שמפגינים חרדים קיבלו מכות או נפגעו מסוסים, אבל זה קרה בגלל שהם הגזימו. יש כאלה שיגידו שזו אלימות לשמה בגלל שהם חרדים, אבל זה ממש לא ככה".

שוטר נוסף אמר: "אני מודה, יש שוטרים שלפעמים מאבדים שליטה ונוקטים בכוח סביר ולפעמים יותר מזה, כי הם לא משאירים לנו יותר מדי ברירות. יש ימים שאתה צריך לטפל בחמש-שש הפגנות ויותר. הם עושים הכל כדי למתוח לנו את העצבים ולצייר אותנו כאלימים, אבל המפקדים שלנו לא מדריכים אותנו לתקוף חרדים. הכי קל זה לבוא ולהאשים אותנו. אני רוצה לראות אתכם מפנים כביש בירושלים או בבני ברק שאלפי חרדים יושבים עליו ולא זזים. איך אתם הייתם מטפלים באירוע כזה?".

"התותח העיף אותו איזה שני מטר. הוא עשה סלטה באוויר ונפל על הראש"

חנה, אימו של הילד בן ה-12 שנפגע מפגיעה ישירה של מכת"זית בהפגנה בסמוך ללשכת הגיוס בירושלים סיפרה לכתבת 'החדשות' ההפגנה התחילה לאחר שנעצרה נערה שהשתמטה משירות לאומי. "זה היה יום סוער אחרי שהתברר שהרשויות חטפו את הילדה מהבית, כבר מ-12 בצהריים היו פיצוצים וצעקות מול לשכת הגיוס בירושלים. בגלל שזה היה ראש חודש, הילדים שלי סיימו את הלימודים מוקדם והצטרפו להפגנה". כך מצא את עצמו בנה מול מכת"זית, רכב לפיזור הפגנות שמצויד בתותח מים.

"התותח העיף אותו איזה שני מטר. הוא עשה סלטה באוויר ונפל על הראש. מישהו שעזר לו שם, סיפר לי שהאישונים שלו היו מגולגלים עד הסוף אחורה ושהוא היה מחוסר הכרה. אנשים משלנו הרימו אותו והוא התעורר רק מאוחר יותר. כשהגעתי לאמבולנס הוא היה מפוחד לגמרי. שאלתי אותו 'מה קרה לך?', אבל הוא לא ענה. הוא היה קפוא ורטוב ומפוחד ורועד".

"אני לא אתן לילדים שלי שיתגייסו לצבא. הם יעדיפו למות ולא להתגייס", מביעה חנה בהחלטיות את העמדה הברורה. "אני לא רוצה להיות חילונית והילדים שלי לא יהיו חילונים, כולם רוצים להישאר יהודים נאמנים להשם ותורתו. כאזרחית וכאדם יש לי את הזכות לבחור באיזו דרך לגדל את הילדים שלי, אי אפשר להכריח אותנו לחיות בפתיחות. זכותנו להפגין וזכותכם לא לאהוב את הנושא, אבל מכאן ועד התגובות של השוטרים – לתקוף ילד בן 13? ראיתם איך הוא נראה ואיך נראה השוטר?".

תמונת ארכיון
"בשלב מסוים התיזו השוטרים את הבואש הישר לתוך המרפסת ופגעו ישירות בילד בן שבע"

כשהשוטרים מאבדים שליטה מול הקהילה החרדית ומתחילים להשתמש ללא אבחנה באמצעים לפיזור הפגנות, המפגינים הם לא היחידים שעלולים להיפגע. את השיעור הכאוב הזה למדה תושבת ביתר עילית שבנה בן השבע נפגע מזרנוק של "בואש" – סילון מצחין, עשוי תמיסת שמרים וסודה לשתייה, המשמש לפיזור הפגנות. "אני בכלל לא גרה בירושלים. פשוט היינו אצל ההורים שלי לערב פסח", היא מספרת. "זו הייתה שעת צהריים והייתה הפגנה בחוץ. הילדים יצאו החוצה למרפסת להסתכל כי הם לא רגילים לדברים כאלה. ראינו מכת"זית שמגיעה, אמרנו בואו נראה מה היא עושה. חשבנו שאנחנו מוגנים בתוך הבית".

בשלב מסוים התיזו השוטרים את הבואש הישר לתוך המרפסת ופגעו ישירות בבנה בן השבע, שנפצע ברגלו כשהושלך מעוצמת הסילון לתוך הבית. "ניסינו לרדת למטה, לדבר עם השוטרים ולקחת את הפרטים שלהם, אבל הם לא הסכימו והכחישו את המעורבות שלהם בסיפור. בינתיים הבן שלי בבית בוכה וכל הסלון מטונף מהבואש. הרסו את ערב פסח".

"הוא היה בטראומה המון זמן אחרי זה, לא הסכים להתקלח כי הוא פחד מהזרם של המים במקלחת. אי אפשר היה להפעיל את מכונת הכביסה בבית כי היה רעש של מים. עד היום כשאנחנו נוסעים ורואים משטרה, הוא מתחבא ואומר לי, 'אמא, בואי ניסע מכיוון אחר'".

מכתזית המשטרה מתיזה מים כחולים על המפגינים החרדים
"ראיתי רק שורה של בחורים שרקדו ועוד כמה רכבים כשפתאום הרגשתי זבנג מטורף של מים; פתאום הבנתי שאני לא רואה כלום בעין שמאל"

גם רחלי חוותה על בשרה את מה שעלול לקרות כשעוברת אורח בעלת חזות חרדית נקלעת לאזור שבו מתקיימת הפגנה. "זה היה לפני שנתיים, למדתי אז בירושלים והייתי בדרך חזרה לכיוון האוטובוס ליד שכונת גאולה. הייתה באזור הפגנה לא אלימה שכבר הייתה לקראת סיום כשעברתי שם. ראיתי רק שורה של בחורים שרקדו ועוד כמה רכבים כשפתאום הרגשתי זבנג מטורף של מים.

"נפלתי ואיבדתי את ההכרה לשנייה. באותו רגע לא ידעתי בכלל במה מדובר, לא היה לי מושג שיש דבר כזה מכת"זית או שאני צריכה לפחד מזה. רק ראיתי שהכל רטוב מסביב ובהתחלה חשבתי שזה הבחורים ששפכו מים. כמה שניות אחר כך התחלתי להתאפס על עצמי ופתאום הבנתי שאני לא רואה כלום בעין שמאל. אני שומעת פרשים משתוללים וצרחות, אני בעצמי צורחת שיפסיקו את ההפגנה כי יש פצועה בשטח, אבל זה לא עניין אף אחד".

שנתיים עברו מאז ורחלי עדיין נאבקת על עינה. "אני יוצאת ונכנסת מבתי חולים, עברתי ניתוחים מאוד קשים, אבל העין מעולם לא החלימה. הפסקתי את הלימודים, איבדתי את העבודה ואני גם סובלת מטראומה מאוד קשה. פניתי למח"ש והם נתנו לי את התחושה שאני לא פחות פושעת מהמפגינים, אפילו יותר. התנצלות לא קיבלתי עד היום. לשיטתם, אם הייתי שם – זו בעיה שלי. אין דבר כזה ששוטרים עושים בעיות, זאת אשמתי שהייתה מכת"זית ולא שמתי לב".

למה המחאה נגד הגיוס הוא כל כך קריטי?

הרב שאול שוורץ מארגון 'מרכז ההצלה' הסביר לכתבת החדשות, מדוע נושא הגיוס הוא כל כך קריטי מבחינת המגזר החרדי יותר מנושאי דת ומדינה רבים נוספים: "את השבת אף אחד לא מכריח אותנו לחלל. בגיוס אנחנו מרגישים שהמדינה לוקחת לנו את הילדים ומחלנת אותם. אנחנו באים לבטא את זה ש'כל כלי יוצר עליך לא יצלח', כלומר אף כלי לא ימנע את זה מאיתנו. גם אם יירו בנו, נמשיך להילחם על זה".

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגב

    enough with Netanyahu

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן