שמונה בערב, כיכר השבת, ירושלים: הערב הפגנת חרדים נגד הכרסום המתמשך בפטור מטעמי דת הניתן לבנות, ועל רקע מעצרה של בת חרדית לכלא הצבאי בנסיון לגייסה בכפייה

בעקבות ההתעללות המתמשכת של רשויות הצבא נגד בנות המבקשות לקבל פטור מטעמי דת, ועל רקע מעצרה של בת חרדית לכלא הצבאי בנסיון לגייסה בכפייה, תתקיים הערב בשעה 20:00 מפגן מחאה בכיכר השבת בירושלים. * כזכור, הבת החרדית מנתניה נעצר לפני עשרה ימים בנתב"ג בעת שהיתה בדרכה עם אמה לשמחה משפחתית בפריז. * בצבא הודו כי היא שיגרה לפני שנה וחצי תצהיר דת, אולם טוענים כי בעקבות לחץ שהפעילו עליה מטעם רשויות היא חזרה בה, ולאחמ"כ הגישה שוב בקשת פטור מטעמי דת, אך זו נדחתה בידי המפקדים * בצבא מתעללים בבנות בעקבות החקיקה שאושרה לפני 6 שנים, ושם הוגדר כי הפטור שניתן לבנות מותנה בעמידה בתנאיו במשך שנתיים רצופות. ואם אישור התקנות בשנה שעברה ולפיו הליך ביטולי הפטור יתבצע במסגרת פנימית של הצבא ללא צורך בעמידה בדיני הראיות בבית המשפט, התחילו בצבא להגביר את התעללותם בבנות ישראל * במגזר החרדי דורשים לשנות את החוק ולהחזירו למתכונתו הראשון, ולפי הבנות זכאיות לפטור מיידי ומוחלט מגיוס לצבא.

בעקבות הכרסום המתמשך בנושא גיוס הבנות כשרשויות הצבא מטילות קשיים ומתעללות בבנות הדורשות לקבל פטור מגיוס מטעמי דת, ועל רקע מעצרה של בת חרדית מנתניה ביום שני לפני שבועיים לכלא הצבאי, שם מנסים רשויות הצבא לגייסה בכפייה. מתפרסמים היום בירושלים מודעות ענק תחת הכותרת "סערה ומלחמה", לקראת ההפגנה שתתקיים הערב בשעה 20:00 בכיכר השבת בירושלים. המוני המפגינים יכריזו כי היהדות החרדית תתנגד בכל תוקף לפגיעה בבנות ישראל, וכי הם דורשים לחזרה למתווה הישן ולפי הפטור שניתן לבנות המגישות תצהירי דת, הוא מיידי ומוחלט.

 

המודעות בירושלים הקוראות לצאת להפגנה

כזכור, ביום שני שעבר נעצרה בנתב"ג בת חרדית ממשפחה שעלתה מצרפת המתגוררת בנתניה, בעת שהייתה עם אמה יחד בדרכה לפריז לשמחה משפחתית. כשבצבא מודים כי היא הגישה כבר תצהיר דת לפני שנה וחצי. בצבא טוענים שבעקבות לחץ שהפעילו עליה ברשויות הצבא היא ביטלה את הגשת התצהיר, ומאוחר יותר הגישה אותו שוב, אך בצבא החליטו כי עליה להתגייס, ומשסירבה, עצרו אותה בכדי לגייסה בכפייה.

אמה של העצורה סיפרה, כי לפני מספר שנים אחת מבנותיה עברה אירוע מוחי, דבר שהביא למצב קשה אצל כל המשפחה, ובהתייעצות עם בית הספר בו למדה בתה רבקה, הוחלט להעבירה לפנימיה חרדית בירושלים, אולם שם רחמנא ליצלן נכנסה הבחורה למשבר רוחני קצר, אולם מיד לאחר מכן חזרה לתלם וכיום היא מנהלת אורח חיים חרדי מלא. – “בתי מנהלת כיום אורח חיים חרדי לגמרי, אבל עכשיו הצבא החליט שהוא רוצה לגייסה”.

הכרסום המתמשך בנושא גיוס בנות, נובע בעיקרו משינוי החוק שבוצע לפני 6 שנים ביוזמת הצבא שטען כי מטרתו להגביר את גיוס הבנות, כך שבעוד עד אז, הפטור שניתן לבנות היה מוחלט. החוק קבע כי הפטור הינו מותנה כשעל הבנות חובה לעמוד בתנאי התצהיר באופן מוחלט במשך שנתיים.

כך בעוד, בעבר היה די שהבת עמדה בתנאי התצהיר (שמירת שבת וכשרות) ביום שלישי בצהריים, אז חתמה על התצהיר, וגם אם למחרת היה לה משבר רגעי רחמנא ליצלן, הרי שהפטור שלה בתוקף, ולא ניתן לבטלו גם בבית המשפט, הרי שע"פ החוק החדש עליה לעמוד בתנאי התצהיר באופן מוחלט במשך שנתיים רצופים, אולם יצויין כי ע"פ סעיף זה עדיין יש לבטל את הפטור באמצעות בית משפט.

סעיף נוסף בחוק, שנכנס לתוקף בקדנציה הממשלתית הנוכחית, קובע כי ביטול הפטור יתבצע בהליך פנימי בצבא, מה שמקל את נטל ההוכחה מידי הצבא, ומטיל על הבת עלויות משפטיות רבות.

בעקבות חקיקה זו, מרגישים ברשויות אפוטרופסים לבנות, כך בעוד בעבר לא היה להם נימוק לטעון לאי נתינת פטור למוסרות התצהיר. הרי שכעת, למרות שע"פ חוק ומשפט הם חייבים לתת לבנות את הפטור באופן מיידי, הרי שהם בחרו להציב קשיים נגד הבנות ולהתעלל בהם, מאחר והפטור עדיין אינו מוחלט, כשרשויות הצבא אף מפעילות חברות חקירה פרטיות נגד הבנות.

המקרה הנוכחי, מדגיש פן נוסף וחמור יותר של החוק המדובר. כאשר בעוד מה שציינו הוא הערמת קשיים והתעללות בנסיון להפיל את הבנות לידי הצבא, הרי שבמקרה הזה, מנצלים הצבא את החוק הנוכחי בכדי לגייס בת בכפייה רחמנא ליצלן. מאחר וכאמור היה לה בעבר רגע של משבר, וזאת למרות שכיום היא מנהלת אורח חיים חרדי.

יצויין, כי שינוי החוק בוצע ביוזמת הצבא בלבד שהצהיר כי בכוונתו להגביר את הגיוס גם מקרב הבנות. ואין כל מניעה משפטית לביטול השינוי, ולחזרה למצב הקודם. בו הפטור הוא מוחלט, אך משום מה, טרם נשמעה כל הבטחה או דרישה מצד הגורמים הפוליטיים השותפים למהלכי החקיקה לשנות את החוק.

"סודי ביותר": העמוד הראשון של פרוטקול ישיבת וועדת חו"ב וועדת החוקה שחוקקה את החוק. בנוסף התקיימו גם דיונים בלתי פרומאליים נוספים.

הצטרפו כעת לאמירת פרק תהילים להצלתה של בת ישרלל רבקה בן שמחה (חג'ג') מידי רודפי נפשה ולשחרורה המהיר מהכלא הצבאי:

תהילים קמב
(א) מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה.
(ב) קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן.
(ג) אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד.
(ד) בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי.
(ה) הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי.
(ו) זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים.
(ז) הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי.
(ח) הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי.
אַחֵינוּ כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל הַנְּתוּנִים בַּצָּרָה וּבַשִּׁבְיָה הָעוֹמְדִים בֵּין בַּיָּם וּבֵין בַּיַּבָּשָׁה הַמָּקוֹם יְרַחֵם עֲלֵיהֶם וְיוֹצִיאֵם מִצָּרָה לִרְוָחָה וּמֵאֲפֵלָה לְאוֹרָה וּמִשִּׁעְבּוּד לִגְאֻלָּה הָשָׁתָא בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב וְאִמְרוּ אָמֵן.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן