הולכים לבחירות?: ראשי הקואליציה סיכמו על בחירות בעוד שלש וחצי חודשים; האם חוק הגיוס יעבור במחטף או שייבלם?

בתום ישיבת ראשי הקואליציה, שהתקיימה היום (שני) בצהריים, החליטו ראשי הקואליציה "פה אחד" על פיזור הכנסת והליכה לבחירות בעוד שלש וחצי חודשים (תחילת אפריל). ע"פ ההערכות הצעת הפיזור של הכנסת תעלה כבר ביום רביעי השבוע ואולי אפילו מחר, וההצבעה הסופית בקריאה שניה ושלישית של החוק אמורה לעבור בשלש קריאות תתקיים כבר ביום שני או רביעי הבא. במקביל, נבדקת האפשרות לדחות את פיזור הכנסת בשבועיים על מנת לאפשר מינוי מפכ"ל חדש . וע"פ הערכות התאריך המיועד לבחירות הוא בד' ניסן, אולם יתכן כי מחשש שהקמת ממשלה חדשה תתנגש בחג הפסח יתקיימו כבר בכ"ו באדר.

ההחלטה מגיעה לאחר משבר סביב חוק הגיוס, בעקבות התנגדות החרדים לחוק הגיוס הדורש מהמגזר החרדי למסור לידי הצבא יעדי גיוס של עשרות אלפי בני ישיבות בתמורה לדיחויים של חבריהם לספסל הלימודים.

היות שהחודשים הקרובים יהיו תקופת בחירות, הרי שלא תתקיים עוד חקיקה בכנסת ושלל חוקים שעומדים כעת על סדר היום – לא יקודמו. מה שאומר ככל הנראה כי חקיקת חוק הגיוס החדש הכולל מכסות ויעדי גיוס של 60% מקרב בני הישיבות החרדים שיידרשו להתגייס לצבא בתמורה למתן דיחוי זמני לחבריהם לספסל הלימודים. במידה ולא יעמדו ביעדים יוטלו סנקציות כלכליות ופליליות נגד החרדים יבלם.

עם זאת, יש לציין, כי לפני ההחלטה על הכוונה לפזר את הכנסת הורה ראש הממשלה לזרז את הליך חקיקת חוק הגיוס החדש. כשכבר ביום שלישי הקרוב (היה) צפוי להתקיים בועדת הגיוס דיון מיוחד שצפוי להתפרס על משך 7 שעות בכדי להכין את הצעת החוק לאישור סופי, כשבמרכז הדיון צפוי לעמוד עמדתו של היועמ"ש בנוגע לחקיקה שקבל על כך שלמרות שהיעדים אמורים להביא לגיוס של 60% מבני המגזר החרדי, עדיין אין זה מספק את המדינה שמעוניינת להגיע לגיוס מלא. בנוסף, קיים קושי בהגדרה מיהו חרדי. וכן קיים קושי משפטי במעמדו של ועד הישיבות שהינו גוף פרטי. רק תלמידים שלומדים בישיבות שברשימה של ועד הישיבות, זכאים לדחיית שירות.

באתר הכנסת, לא צוין כי ישיבת הוועדה המדוברת תבוטל, ועל כן במגזר החרדי קיים חשש כי חקיקת חוק הגיוס יעבור במחטף בשבוע הקרוב, לפני הצבעה סופית על פיזור הכנסת, כאשר הבחירות יהוו שוט אלקטורלי על מפלגות יש עתיד וישראל ביתנו בכדי שיתמכו בחוק.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן