"בזיון המת": המדינה תפצה ב-100 אלף ש"ח, משפחתו של אדם שגופתו נותחה לאחר שנפטר ונלקחו מגופו דגימות; המשפחה: "לא ניתנה הסכמה מדעת לביצוע הנתיחה"

מ', תושב המרכז בשנות החמישים לחייו ואב לארבעה, נפטר לפני כעשור, שעות ספורות לאחר שהתקבל לאשפוז בבית החולים בעקבות תלונות על בחילה וכאבי בטן בעקבות אכילת מזון מקולקל. הפטירה עצמה נגרמה ברשלנות מחנק, ועוד באותו היום הועברה למרבה החרפה גופתו של המנוח לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר לצורך קביעת סיבת מותו, לפני שהובא לקבורה יהודית הלכתית – או שכך לפחות סברו בני המשפחה.

ואולם בחלוף כמעט שבע שנים הוכתה משפחת המנוח בתדהמה נוספת, כשבתו קיבלה מכתב מהמדינה שבו נכתב שעדיין נותרו בידי המכון דגימות שנלקחו מגופו של המנוח, בלי לפרט אילו, מדוע נשמרו וכיצד נשכחו. המשפחה פנתה במכתב למנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' רוני גמזו, ובמכתב נוסף למכון לרפואה משפטית, כדי לקבל תשובות לשאלות אלה ולתאם מועד להשבת הדגימות לשם הבאתן לקבורה. בשני המקרים התשובה שהתקבלה היא שהפנייה הועברה הלאה לייעוץ המשפטי של המכון. 

התשובות ניתנו בסופו של דבר רק לאחר שהמשפחה הגישה תביעה באמצעות עורכי הדין כרמי בוסתנאי וואסים עומר, וזו הסתיימה לפני מספר שבועות בהסכם שלפיו המדינה תפצה את המשפחה בכ־100 אלף שקל. בכתב התביעה נטען כי לא ניתנה הסכמה מדעת לביצוע הנתיחה, שכן לא הוסברו להם מהותו, נחיצותו, הפגיעה בשלמות גופו של הנפטר של הנתיחה שלאחר המוות וההליכים העיקריים הכרוכים בה. בכלל זה, נטען שהמשפחה גם לא יודעה שבמהלך הנתיחה בכוונת המנתחים לאסוף דגימות מגופת הנפטר ולשמור אותן לצרכים משפטיים. 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן