התפתחות חמורה במגמת ההתנכלות לבנות ישראל: בצעד חסר תקדים הציעו רשויות הצבא לתלמידת סמינר חרדי בדרום להתגייס לצבא

תלמידת אחד הסמינרים החרדיים בדרום הארץ הופתעה לקבל מכתב בו מציעים לה רשויות הצבא להתגייס, בציינם כי הינם מודעים שהיא תלמידת בית ספר דתי. בשיחה עם בני המשפחה מתברר, כי הבת שלחה כבר לפני למעלה מחודש תצהיר דת, מה עוד שעד למועד הסופי בו ניתן לשלוח את התצהיר ישנם עוד מספר חודשים. * המסמך מוכיח שוב כי אכן נעשה כרסום מתמשך בענין חמור זה, מתוך כוונת רשויות הצבא להפיל בנות ישראל ולגייסן לצבא בניגוד לדעת התורה ואורחות חייהן, זאת תוך פיתויים והערמת קשיים על קבלת הפטור המגיע להן על פי כל דין. * מרנן ורבנן גדולי התורה חוזרים ומזהירים: אין להתייחס לדרישות הצבא, מלבד משלוח תצהיר דת, וכפי שהיה נהוג עד כה

בצעד חמור וחסר תקדים, פנתה בתחילת החודש לשכת הגיוס בבאר שבע לתלמידת אחד הסמינרים החשובים בקהילות החרדיות בדרום, בת למשפחה תורנית ונכבדה, מפארי הקהילות התורניות בדרום, בהצעה מחוצפת להתגייס לצבא. במכתב נטען כי למרות הרגישויות הכרוכות בשירותה של בת דתית בצבא, רשויות הצבא מוכנים לספק לבת מגוון רחב של אפשרויות לשירות צבאי משמעותי אשר יתאים לה ביותר. כך נחשף ביום שישי האחרון בעיתון 'הפלס'.

גורמי הגיוס כותבים: "מהנתונים שקבלנו ממשרד החינוך עולה כי את תלמידת בית ספר דתי. אנו בצה"ל מכירים את הרגישויות הכרוכות בשירותה של בת דתיה ונרתמים לספק מגוון רחב של אפשרויות לשירות צבאי משמעותי אשר יתאים לך ביותר". במכתב מנסים גורמי הצבא לשכנע את הבת החרדית לעבור על איסור 'יהרג ובל יעבור' וליפול לבאר שחת בכותבם: "שירות בצה"ל מספק חוויה אישית של תרומה למדינת ישראל לצד ההזדמנות להתפתחות והעצמה אישית".

רשויות הצבא מציעות לבת חרדית להתגייס לצבא רחמנא ליצלן. המסמך נחשף בעיתון הפלס

בשיחה עם בני המשפחה מתברר, כי הבת שלחה כבר לפני למעלה מחודש תצהיר דת, מה עוד שעד למועד הסופי בו ניתן לשלוח את התצהיר ישנם עוד מספר חודשים.

המסמך מוכיח שוב כי אכן נעשה כרסום מתמשך בענין חמור זה, מתוך כוונת רשויות הצבא להפיל בנות ישראל ולגייסן לצבא בניגוד לדעת התורה ואורחות חייהן, זאת תוך פיתויים והערמת קשיים על קבלת הפטור המגיע להן על פי כל דין.

רבני 'מרכז הכוונה והסיוע לבנות ישראל' חזרו אתמול שוב על הוראת מרנן ורבנן גדולי הדור שליט"א, כי מלבד הגשת התצהיר במרוכז ע"י הסמינר או בשליחתו ע"י דואר רשום באופן פרטי, אין למסור לרשויות הצבא שום מידע נוסף, כמו פרטים על מקום הלימודים, או אפשרויות ליצירת קשר טלפוני עם הבת, כשעל ההורים מוטלת חובה כפולה ומכופלת לשמור לא לשנות את ההתנהלות מול רשויות הצבא ממה שהיה נהוג במשך כל עשרות השנים האחרונות. זאת מלבד ההוראה החד משמעית שאין לבת ישראל להתייצב בלשכת הגיוס, לשום צורך ועניין, אף לא לשם קבלת הפטור שאמור להישלח בדואר.

בכל מקרה בו נתקלים בבעיה או בדרישות נוספות מעבר להגשת התצהיר, ניתן לפנות למוקד הטלפוני שמספרו: 02-9403488, או בפקס:072-3359297.

הכרסום המתמשך בנושא גיוס בנות, נובע בעיקרו משינוי החוק שבוצע לפני 6 שנים ביוזמת הצבא שטען כי מטרתו להגביר את גיוס הבנות, כך שבעוד עד אז, הפטור שניתן לבנות היה מוחלט. החוק קבע כי הפטור הינו מותנה כשעל הבנות חובה לעמוד בתנאי התצהיר באופן מוחלט במשך שנתיים.

כך בעוד, בעבר היה די שהבת עמדה בתנאי התצהיר (שמירת שבת וכשרות) ביום שלישי בצהריים, אז חתמה על התצהיר, וגם אם למחרת היה לה משבר רגעי רחמנא ליצלן, הרי שהפטור שלה בתוקף, ולא ניתן לבטלו גם בבית המשפט, הרי שע"פ החוק החדש עליה לעמוד בתנאי התצהיר באופן מוחלט במשך שנתיים רצופים, אולם יצויין כי ע"פ סעיף זה עדיין יש לבטל את הפטור באמצעות בית משפט.

סעיף נוסף בחוק, שנכנס לתוקף בקדנציה הממשלתית הנוכחית, קובע כי ביטול הפטור יתבצע בהליך פנימי בצבא, מה שמקל את נטל ההוכחה מידי הצבא, ומטיל על הבת עלויות משפטיות רבות.

בעקבות חקיקה זו, מרגישים ברשויות אפוטרופסים לבנות, כך בעוד בעבר לא היה להם נימוק לטעון לאי נתינת פטור למוסרות התצהיר. הרי שכעת, למרות שע"פ חוק ומשפט הם חייבים לתת לבנות את הפטור באופן מיידי, הרי שהם בחרו להציב קשיים נגד הבנות ולהתעלל בהם, מאחר והפטור עדיין אינו מוחלט, כשרשויות הצבא אף מפעילות חברות חקירה פרטיות נגד הבנות.

המקרה הנוכחי, מדגיש פן נוסף וחמור יותר של החוק המדובר. כאשר בעוד מה שציינו הוא הערמת קשיים והתעללות בנסיון להפיל את הבנות לידי הצבא, הרי שבמקרה הזה, מנצלים הצבא את החוק הנוכחי בכדי לגייס בת בכפייה רחמנא ליצלן. מאחר וכאמור היה לה בעבר רגע של משבר, וזאת למרות שכיום היא מנהלת אורח חיים חרדי.

יצויין, כי שינוי החוק בוצע ביוזמת הצבא בלבד שהצהיר כי בכוונתו להגביר את הגיוס גם מקרב הבנות. ואין כל מניעה משפטית לביטול השינוי, ולחזרה למצב הקודם. בו הפטור הוא מוחלט, אך משום מה, טרם נשמעה כל הבטחה או דרישה מצד הגורמים הפוליטיים השותפים למהלכי החקיקה לשנות את החוק.

"סודי ביותר": העמוד הראשון של פרוטקול ישיבת וועדת חו"ב וועדת החוקה שחוקקה את החוק. בנוסף התקיימו גם דיונים בלתי פרומאליים נוספים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן