"אם לא נוכל לשחוט עופות נצטרך לאכול רק תפוחי אדמה" | החל מיום שלישי: איסור על שחיטה כשרה בבלגיה – כולל בעיר אנטוורפן; שחיטה כשרה תהיה מותרת רק במחוז בריסל

החל מיום שלישי הקרוב יאסר על יהודים לבצע שחיטה כשרה באזור פלנדריה, שבו מתגוררים כ-60 אחוז מיהודי המדינה, זאת מכיוון שחוק שהתקבל בחודש תמוז האחרון ויכנס לתוקפו ביום שלישי הקרוב קובע שיש להמם את בעלי החיים לפני שחיטתם. המשמעות היא כי ייאסר על שחיטה כשרה ברוב בלגיה, כולל בעיר אנטוורפן, שם שוכנים מספר בתי מטבחיים כשרים בהם שוחטים בעיקר תרנגולות המשווקות לקהילות יהודיות רבות באירופה. ושחיטה כשרה תהיה מותרת כעת בבלגיה רק בבית המטבחיים הראשי של הקהילה היהודית הנמצא באזור בריסל, שם עדיין לא נחקק חוק האוסר שחיטה כשרה. ובקהילה היהודית חוששים שבריסל המהווה את מרכז האיחוד האירופי תחקוק איסור דומה * הקהילה היהודית של בלגיה, כמו גם ארגונים שונים ברחבי העולם, ניסו להיאבק נגד התופעה אך לבנתיים ללא הועיל. * עם חקיקת החוק אמר רבה הראשי של בלגיה: נילחם בנחישות נגד ההחלטות האומללות הללו, ונגיע גם עד לביהמ"ש לזכויות אדם בהאג עד לביטולן

הפרלמנט הפלמי של בלגיה, הכולל גם את המרכז היהודי באנטוורפן, הצביע בחודש תמוז האחרון על איסור שחיטה של בעלי חיים ללא הימום. ההצעה עברה ברוב של 88 תומכים ונמנע אחד בלבד. ההחלטה, באה בעקבות החלטה דומה שאושרה במאי על ידי הפרלמנט הוואלוני, האזור הגדול ביותר בבלגיה.

החוק דורש להמם תרנגולות וכבשים לפני השחיטה ופרות מיד לאחר השחיטה. על פי ההלכה היהודית, בעלי חיים מהוממים אינם כשרים לשחיטה. ההצעה באה לאחר שבית המשפט הבלגי של בלגיה התנגד לאיסור מוחלט.

משמעות החוק היא כי ייאסר על שחיטה כשרה ברוב בלגיה, כולל בעיר אנטוורפן, ושחיטה כשרה תהיה מותרת בבלגיה רק במחוז בריסל.

בית המטבחיים הראשי של הקהילה היהודית נמצא באזור בריסל, שם עדיין לא נחקק חוק האוסר שחיטה כשרה. עם זאת, באנטוורפן, בירת האזור הפלמי, שוכנים מספר בתי מטבחיים כשרים קטנים יותר שם שוחטים בעיקר תרנגולות המשווקות לקהילות יהודיות רבות באירופה, ויושפעו מהחקיקה.

"אם לא נוכל לשחוט עופות נצטרך לאכול רק תפוחי אדמה", אמר לפני מספר חודשים אחד מתושבע אנטוורפן. "שמענו בעבר על ניסיונות לחקיקה דומה במדינות שונות באירופה, חלקם ממניעים אנטישמיים. החשש שלנו כעת נובע ממספר דברים. הראשון שהאיסור על שחיטה כשרה יתרחב גם לאירופה כולה ושאיסור השחיטה היהודית יהיה הראשון מתוך סדרת חוקים בעיתיים שפוגעים באמונה והמסורת הדתית.

ב-2013 פולין אסרה שחיטה כשרה אבל ההחלטה בוטלה ע"י בית המשפט החוקתי של פולין. השופטים קיבלו את עמדת איגוד הארגונים היהודיים באירופה ופסלו את החוק כי הוא סותר את עקרון חופש הדת.

 

בניין הפרלמנט באזור הבלגי של פלנדריה, Wikimedia Commons

ההחלטה בשתי המחוזות (הפמלי והוואלוני) נכנס לתוקף ביום שלישי הקרוב עם תחילת השנה הלועזית (2019 החדשה). עם כניסת החוק לתוקף שחיטה כשרה תהיה מותרת בבלגיה רק במחוז בריסל. אולם, גורמים יהודיים הביעו דאגה, כי לאחר החלטת הפרלמנט הפלמי, גם הפרלמנט בבריסל יעביר החלטה דומה. החלטה עלולה ליצור אפקט מסוכן באירופה כולה. "בריסל היא עיר הבירה דה פקטו של האיחוד האירופי, והמטרופולין הגדול ביותר בבלגיה. המורכב מ-19 ערים, בהן הבירה בריסל. במחוז נמצאים מספר מוסדות פוליטיים חשובים של האיחוד האירופי: הנציבות האירופית, המועצה האירופית, מועצת האיחוד האירופי ואחד ממושביו של הפרלמנט האירופי. כמו כן נמצא במחוז המטה הראשי של נאט"ו"

בלגיה היא פדרציה המורכבת משלושה מחוזות: פלנדריה, ולוניה ובריסל, ולכל מחוז יש בית מחוקקים משלו. מרבית יהודי בלגיה, מתגוררים במחוז פלנדריה, בו שוכנת העיר אנטוורפן.

בעקבות ההצבעה בפלנדריה, הכריז הרב הראשי של מוסקבה הרב פנחס גולדשמידט – נשיא ועידת הרבנים האירופיים: "הידיעה כי אזור פלנדריה בבלגיה הצטרף לוולוניה בהעברת חקיקה האוסרת על שחיטה דתית היא התקפה ברורה על מנהגים דתיים ואות מדאיג לעתיד הטקסים הדתיים ברחבי אירופה. אנחנו לא יכולים לסבול אסורים על מנהגים דתיים. מנהיגים ברחבי אירופה חייבים למחות נגד האיסור ולעבוד כדי להגן על החירויות הדתיות שלנו".

רבה הראשי של בלגיה, הרב אברהם גיגי, אמר כי, "החקיקה האנטי דתית הינה סכנה לחיים היהודיים באירופה. אנו בעיצומה של הכנת העתירה לביהמ"ש במחוז ולוניה שם נתקבלה החלטה זהה לפני כחודשיים ועתה נכין עתירה דומה לביהמ"ש לחוקה גם במחוז הפלמי. נילחם בנחישות נגד ההחלטות האומללות הללו ונגיע גם עד לביהמ"ש לזכויות אדם בהאג עד לביטולן".

בניין הפרלמנט הפלמי, בריסל, Koepelzaal
איסור השחיטה הכשרה באירופה

רוב מדינות האיחוד האירופי דורשות הימום, אך החריגו מהחוק את הקבוצות הדתיות הצורכים שחיטה כשרה בלבד. בשוודיה, דנמרק, נורבגיה, שווייץ איסלנד וניו זילנד, נאסרה שחיטה ללא הימום, ללא יוצא מן הכלל.
לפני שלש וחצי שנים קיבל בית המשפט הגבוה לחוקה בפולין את עתירת הקהילה היהודית המקומית וקבע כי השחיטה הכשרה מותרת על פי חוק המדינה. רוב של 9 שופטים קבע כי "חופש הדת הינו ערך עליון על פי חוקתה של פולין והאיחוד האירופי ועומד מעל כל חוק אחר". בכך למעשה דחה בית המשפט את החלטת הפרלמנט הפולני שסירב בעבר לעגן בחוק את תקנות שר החקלאות המקומי ולפיהן מותרת שחיטה ללא הימום.

איסור השחיטה הכשרה בגרמניה תחת השלטון הנאצי

קולות בקהילה היהודית הזכירו כי כאשר הנאצים, לאחר כיבוש בלגיה בעת מלחמת העולם השנייה, החלו בצעדים נגד היהודים – הדבר הראשון שהם עשו היה איסור על השחיטה הכשרה.

בגרמניה חוקק המשטר הנאצי את החוק האוסר על שחיטת בהמות ועופות על פי דין ישראל. לפי החוק, נאסרה שחיטת העופות לפני כריתת הראש כולו ונאסרה שחיטת בהמה לפני הימומה במכת חשמל. היה זה החוק היחיד שפגע בדת היהודית באופן ישיר. שאר הגזירות והחוקים שחוקק המשטר הנאצי נועדו לבודד את היהודים, להשפילם, לנשלם כלכלית ולגרום להם להגר.

עם ניצחון בעלות הברית על גרמניה במלחמת העולם השנייה לא בוטלו החוקים שהוצאו על ידי השלטון הנאצי נגד השחיטה בגרמניה ובמדינות שנכבשו על ידה, אך חוקים אלה לא הוכרו מאחר שהוצאו מתוך רדיפת מיעוטים מטעמי גזע ודת. מאוחר יותר, הוציא המטה הצבאי של ארצות הברית באירופה הוראה שהחוקים שנחקקו מטעמים של רדיפת דת ומיעוטים אינם חלים. חוקים נגד השחיטה שהוצאו בכמה מדינות לפני הכיבוש הנאצי אמנם לא בוטלו רשמית, אך בפועל לא הופעלו נגד השחיטה היהודית.

שנים מאוחר יותר, פרסם בית המשפט בגרמניה שהחוק הגרמני נגד השחיטה היהודית מ-1933 בטל בשל היותו "אמצעי כפייה נאצי".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן