הלילה בחצות: החוק לגיוס חרדים בוטל; המשמעות: הישיבות אינם צריכים להעמיד מכסות לידי הצבא; הממשלה מבקשת מבג"ץ להאריך את החוק בשבעה חודשים נוספים

הלילה בחצות פקע תוקפו של החוק לגיוס בני ישיבות הדורש הצבת מכסות ויעדים מקרב המגזר החרדי. עם פקיעתו בטל מספר החוקים הישראלי החוק הדורש מפורשות מהמגזר החרדי להציב מתוכו יעדי גיוס בתמורה למתן דיחוי לבני ישיבות אחרים. בכירים בממשלה כבר הבהירו כי הצבא לא יפשוט על בתי המדרשות, והעובדה שהמדינה לא תרצה לפתוח במלחמת אזרחים, תמנע ממנה מלעצור כל חרדי המסרב להתגייס. בנוסף, בני ישיבות אינם נדרשים יותר להתייצב בלשכות הגיוס לצורך קבלת דיחויים * המדינה ביקשה מבג"ץ להאריך את תוקפו של החוק עד שלהי חודש אב הקרוב - שלשה חודשים אחרי הבחירות - וזאת בכדי לאפשר לה לחוקק חוק הרסני יותר * ח"כ גליק מ'הליכוד': "הגיע הזמן לעבור לצבא מקצועי - העבדות בעולם הסתיימה כבר לפני מאה שנה אין סיבה שתמשיך להתקיים רק כאן".

הלילה בחצות פקע תוקפו של החוק לגיוס בני ישיבות הדורש הצבת מכסות ויעדים מקרב המגזר החרדי. וזאת ע"פ הוראת בג"ץ שטען כי למרות שהוא כולל מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות, עדיין אינו חוק שוויוני.

עם פקיעתו בטל מספר החוקים הישראלי החוק הדורש מפורשות מהמגזר החרדי להציב מתוכו יעדי גיוס בתמורה למתן דיחוי לבני ישיבות אחרים. בנוסף, בני ישיבות שהיו מעוניינים לקבל דיחוי זמני מהצבא במסגרת חוק הגיוס, אינם צריכים להתייצב יותר בלשכות הגיוס.

בכירים בממשלה כבר הבהירו כי הצבא לא יפשוט על בתי המדרשות, והעובדה כי בידי הצבא לא יהיה יותר רישום של תלמידי הישיבות, ימנע מהם להתנכל גם לתלמידים בודדים שעד כה נתקלו בקשיים ביוקרטיים.

חוק הגיוס שבוטל קבע כי "הממשלה תפעל, בתקופת ההסתגלות ובתקופת הקבע, להגדלה הדרגתית של מספר המתגייסים בפועל לשירות סדיר ולשירות לאומי–אזרחי מקרב תלמידי הישיבות ובוגרי מוסדות החינוך החרדים". "יעדי הגיוס יעלו מדי שנת גיוס, ובלבד שהיעד השנתי הכולל לשנת הגיוס שתחילתה בחודש יולי 2013 ,לא יפחת מ3,300 מתגייסים לשירות". החוק אף קבע כי במידה ולא הושג יעד גיוס שנתי שעליו החליטה הממשלה בשנת גיוס מסוימת, החל משנת הגיוס שתחילתה בחודש יולי 2016 ,לא יהיה ניתן יותר להנפיק דיחויים, כי אם ל-1,800 עילויים בלבד מידי שנה.

אתמול הגישה הממשלה לבג"ץ בקשה להאריך את תוקף החוק בשבעה חודשים נוספים, וזאת בכדי לאפשר לה לחוקק חוק הרסני יותר. בבקשת המדינה צוין כי הקדמת הבחירות לכנסת אינה מאפשר חקיקת חוק חדש במקום זה שבוטל. ובשל כך מבקשת מבג"ץ להאריך את החוק עד יום רביעי, כ"ז אב תשע"ט – שלשה חודשים לאחר הבחירות הקרובות לפרלמנט הישראלי.

ע"פ החוק החדש שזוממים בממשלה להעביר המכסות והיעדים נגד בני הישיבות יגדלו בהדרגה עד לשיעור של 60% מכל שנתון, כשהיעדים אף יוכנסו לבסיס החוק ולא יהיו נתונים לפרשנויות, ובנוסף, אף יוטלו סנקציות כלכליות ופליליות נגד החרדים באי עמידה ביעדים ובמדרג שיפורסם במפורש בחוק.

ח"כ גליק מ'הליכוד' התייחס אתמול לבקשה לדחיית חקיקת חוק הגיוס, וכתב כי "הגיע הזמן לעבור לצבא מקצועי – העבדות בעולם הסתיימה כבר לפני מאה שנה אין סיבה שתמשיך להתקיים רק כאן".

גליק לגלג גם על המושג הארכאי 'צבא העם' שלדבריו אינו תואן את המציאות "צבא העם כולל 50% מהעם, שמושיב בכלא 15,000 איש בשנה על חוסר התאמה. צבא העם שבקרב הלא קרביים יש 50 אחוז אבטלה סמויה".

מי שהתייצב לצדו של גליק היה ח"כ מוסי רז מ'מרצ' שכצב: "אני מסכים בכל מילה עם יהודה גליק למען צמצום הפערים בחברה וחיזוק הביטחון"

.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן