על סף הפיכה: יו"ר האופוזיציה בוונצואלה הכריז על עצמו נשיא וזכה להכרה מצד ארה"ב ומדינות נוספות; רוסיה הודיעה כי לא תכיר בהפיכה; מאות אלפים מפגינים ברחובות

בזמן שמאות אלפים הפגינו ברחובות נגד הנשיא ניקולס מדורו, הכריז היום (רביעי) מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גאידו בן ה-35 על עצמו כעל הנשיא הזמני במדינה במהלך עצרת מחאה, בהשתתפות עשרות אלפי מפגינים שהתקיימה בבירה קראקס. * מנהיגי מפלגת השלטון הסוציאליסטית מאיימים להשליך לכלא את מנהיג האופוזיציה, והנשיא מדורו הוציא צו מעצר נגד יריבו. בכיר אמריקני הזהיר כי "כל האופציות על השולחן" אם המשטר יפגע בחברי הקונגרס.
– זמן קצר לאחר ההכרזה, הודיעה ארה"ב כי היא מכירה באסיפה הלאומית בוונצואלה, הנשלטת על ידי האופוזיציה, כממשלה, ובגואיידו כשליט המדינה הדרום אמריקנית. הנשיא האמריקני התחייב לעשות שימוש "בכל כוחה הדיפלומטי והכלכלי של ארה"ב כדי לדחוף להשבתה של הדמוקרטיה בוונצואלה". * מלבד ארה"ב, גם קנדה, ברזיל, פראגוואי, קולומביה, ארגנטינה, גואטמלה, פרו, אקוודור, צ'ילה וקוסטה ריקה – הכירו בהפיכה. * גורמים רשמיים בממשל האמריקני מסרו כי נשקלות מספר אופציות לפעולה, כולל הטלת הגבלות על ייבוא מוונצואלה או אפילו חרם מלא.
– רוסיה, טורקיה, מקסיקו ובוליביה הכריזו כי הן ימשיכו להכיר בניקולאס מדורו כנשיאה של ונצואלה.
– בתגובה להכרה האמריקנית בהפיכה, הודיע מדורו על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ארצות הברית ונתן לדיפלומטים האמריקאים במדינה 72 שעות להתפנות מהמדינה.
– תושבים זועמים הפגינו נגד הממשלה בלפחות 60 שכונות של מעמד הפועלים במהלך הלילה וקראו "הסתלק, מדורו" ו"גאידו, הנשיא", בזמן שנופפו בדגלי המדינה. המשטרה פיזרה גז מדמיע כדי לפזר את המפגינים בכמה אזורים. לפי דיווחים במדינה, במהלך המחאה ההמונית היום נהרגו לפחות ארבעה בני אדם.
– בתגובה לגל המחאה, מדורו ובני בריתו פעלו לארגן הפגנות תמיכה. מדורו המכנה את הנהגת האופוזיציה "טרוריסטים", טוען כי הם מנסים למכור את המדינה לארצות הברית – "האימפריאליסטים והאוליגרכים נואשים לשלוט בוונצואלה באופן ישיר", אמר מדורו ותהה "אנחנו נוותר על הריבונות שלנו?"
– ההפגנות בבירה החלו לאחר שבית המשפט העליון במדינה, הנשלט על ידי תומכיו של מאדורו, הורה על פתיחת חקירה פלילית נגד האסיפה הלאומית בראשות גואיידו. 
– יצויין כי החלפת שלטון דורשת את תמיכת הצבא, שנותר נאמן למדורו בשני גלי המחאה הקודמים ובזמן הפירוק המתמשך המוסדות הדמוקרטיים במדינה הדרום אמריקנית. ובאופוזיציה מקווים כי השתתפות גדולה של מפגינים תשכנע את הפיקוד הבכיר של הצבא להתמרד נגד מדורו. מתנגדיו של הנשיא הרודן טוענים כי הסיכויים להדיחו גברו בגלל התמוטטות ממשלתו, על רקע המשבר הכלכלי החמור ולאור בידודו ההולך וגובר.
– שלשום הודיעה ממשלת ונצואלה שהיא סיכלה ניסיון הפיכה צבאית, ועצרה 27 קצינים שחברים במשמר הלאומי. בהודעת הממשלה נמסר שקבוצת הקצינים גנבה נשק ולקחה בני ערובה, ופשטה לפנות בוקר על מטה המשמר הלאומי סמוך לארמון הנשיאות של בבירה. כוחות הביטחון של ונצואלה השתלטו במהרה על חבורת הקצינים.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן