ההפיכה בונצואלה: הנשיא הקודם הורה לדיפלומטים אמריקנים לעזוב את המדינה; הנשיא הזמני ביקש מהם להישאר

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו הודיע אמש (ד') כי הוא מנתק את הקשרים הדיפלומטיים עם ארצות הברית. זאת בעקבות הכרתה במנהיג האופוזיציה כנשיא הזמני, הוא הוסיף כי כל הדיפלומטים האמריקנים המוצבים במדינה נדרשים לעזוב בתוך 72 שעות. מזכיר המדינה האמריקני אמר בתגובה כי מכיוון שארה"ב כבר לא מכירה במאדורו כנשיא הלגיטימי, היא אינה רואה בהחלטתו לנתק את היחסים כחוקית או תקפה. "נקיים את היחסים הדיפלומטים באמצעות ממשלתו של הנשיא הזמני גואידו, שהזמין את הנציגות האמריקנית להישאר במדינה"
– בכיר בממשל האמריקני  מסר כי ארצות הברית שוקלת להטיל סנקציות על תעשיות הנפט והזהב של ונצואלה אם הדיפלומטים האמריקנים השוהים במדינה ייפגעו בעקבות ההפיכה.
– עד לפני שלושה שבועות היה מנהיג האופוזיציה גוואידו פוליטיקאי אלמוני כמעט לגמרי, ומעטים מאזרחי ונצואלה הכירו אותו. הוא עלה לתודעה בתחילת החודש כשהתמנה – במסגרת הסכם חלוקת כוח בין מפלגות האופוזיציה הגדולות – לנשיא האספה הלאומית, הפרלמנט של ונצואלה שנשלט על-ידי האופוזיציה ושכל סמכויותיו נשללו ממנו למעשה אחרי שממשלת מדורו הקימה פרלמנט משלה ב-2017. – בשבועות האחרונים הצליח מנהיג האופוזיציה החדש לסחוף אחריו את אנשי המעמד הגבוה המתנגדים לשלטון מדורו, אבל שכנע גם רבים מאנשי מעמד הפועלים של ונצואלה שהתייאשו מהמצב הכלכלי העגום ויצאו לרחובות בדרישה שמדורו יתפטר.
– בכדי להשלים את ההפיכה יצטרך גוואידו לזכות גם בתמיכת הצבא. ובריאיון שהעניק השבוע לסוכנות הידיעות רויטרס אמר כי אם יעלה לשלטון יעניק חנינה לאנשי צבא שהואשמו בפשעים, אך הדגיש כי אנשי ממשלו של מדורו שהפרו זכויות אדם צריכים להיענש.
– במהלך הלילה הודה גוואדיו, לכל המדינות והארגונים הבין-לאומיים שהכירו בו כשליט המדינה בפועל. בהמשך כתב: "אין לי מילים לבטא את הכאב שאני חש כשאני ממשיך לגלות כי ונצואליאנים נהרגו בהפגנות בשעות האחרונות. למשפחות אני רק יכול להבטיח שצדק ושלום ישלטו במדינתנו".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן