יומן שבועי: במלחמת אש דת // סנדר שור מסכם שבוע

על הפרק: גזירת גיוס בנות
1. כך יכשירו את השרץ?

בתי ספר ממלכתיים-דתיים יחויבו להכין את הבנות לשירות צבאי. ההכנה לשירות, שעד כה היתה קיימת לבנים ה"י, תורחב ותונגש גם לבנות. כך ע"פ קביעתו של הבג"ץ הציוני. עד כה, רוב הבנות הלומדות במסגרות ממלכתיות דתיות לא המשיכו לשירות צבאי. החשש עתה הוא כי ההכנה של בתי הספר תהפוך את השירות הצבאי לבנות, ללגיטימי.

בעקבות החלטת בג"ץ, מעתה משרד החינוך יחויב לממן פעילות הסברה והכנה לשמד בתוך בתי הספר לבנות, בדיוק כמו לבנים. כחלק מהפעילות של ההכנה לצבא, הבנות ילמדו מהם האתגרים במערכת המורכבת הזו וכיצד להתמודד עמם. חלק מההדרכה יכלול אף מפגשים עם גורמים שונים המדגימים את אפשרויות השילוב בצבא. כאמור, מדובר בצעד מסוכן שעלול לגרום לבנות רבות לשקול את השירות הצבאי כלגיטימי..

השופטים אף העזו לקבוע דעה בנוגע לסוגיה ההלכתית של שירות בנות בצה"ל. "העמדה ההלכתית בנוגע לשירות נשים בצה"ל מורכבת יותר, וכשם שיש רבנים שאסרו, יש שהתירו", נכתב בפסק הדין.

חשוב לזכור ולהדגיש כי עמדתם של הרבנים היא כי אין לבנות לשרת בצבא. החזון איש, מגדולי הפוסקים בדורות הקודמים, קבע כי שירות נשים בצה"ל נכלל בגדר של "ייהרג ואל יעבור". צה"ל הוא גוף צבאי, שאינו מנוהל על פי ההלכה, ועל כן בנות שמחליטות להתגייס ייתקלו בקשיים רבים מאוד בניסיון לשמור על ההלכה.

בארגון "חותם" המזרחיסטי לבנות מהחינוך הממלכתי דתי (חמ"ד – חינוך ממלכתי דתי) תוקפים את משרד החינוך בעקבות פסיקת בג"ץ מהשבוע שעבר בנוגע לתקצוב הכנה לשירות לצה"ל של בנות דתיות: עמדת משרד החינוך שהוצגה לשופטי בג"ץ מנוגדת לעמדת החמ"ד ולערכים לאורם הוא מחנך את תלמידותיו. "תשובת משרד החינוך בעתירה היא לא פחות משערוריה.

במודעה שפרסמו תחילת השבוע נכתב כך: תלמידות החמ"ד שימו לב! מתחת לאף של כולנו, משרד החינוך מקדם ערכים המנוגדים לחינוך הדתי לאומי, ונכנע ללחצים של ארגונים המנסים לשדל בנות דתיות לשרת בצבא.

ביום שלישי הקרוב יגיעו תלמידות החמ"ד למפגן מחאה מול בניין משרד החינוך בירושלים. בואו והצטרפו גם אתן להגן ולמחות כנגד כניסתם של הארגונים לבתי הספר.

ואכן עשרות עשרות בנות, תלמידות תיכון בחינוך הדתי הגיעו להפגין מול משרד החינוך בדרישה להימנע מ"שטיפת מוח" הנעשית לטענתן לתלמידות בחינוך הדתי לטובת הסללתן לשירות צבאי. כפי שהזכרנו הרקע להפגנה שהתקיימה ביוזמתו של ארגון "חותם", הוא אישור התקנה התקציבית לתמיכה בעמותות המבצעות הכנה לגיוס לצה"ל לבנות דתיות. הבנות מפגינות בדרישה להפסיק להכניס לבתי הספר ארגונים המבקשים לשכנע אותן להתגייס לצבא.

ופה הם מספרים את מה שמלחכי הפינכה מתביישים להודות בו: לשכות הגיוס החליטו לפעול כמשמרת הצניעות, ובודקים את אורך החצאית והשרוול, וטוענים שהם אינם עומדים בסטנדרטים המחמירים של 'הדתומטר' שלהם, כך גם יש שטיפת מוח לטובת שירות צבאי, התקנה של משרד החינוך הוא להכניס עמותות שמטרתם לשנות את הציבור הדתי לאומי ולהגדיל את כמות הבנות הדתיות המתגייסות דבר שמנוגדן לעולמם של הבנות ומשפחותיהם".

אם הם כבר צועקים, מתי אנו נתעורר?

2. אין להתייחס לטרטורי הצבא

ועד החינוך של 'העדה החרדית' בפניה דחופה להורי התלמידות ולמנהלות: יש להזהר ולהישמר מכל משמר. איסור חמור להענות לצבא ולהתייצב בלשכת הגיוס, ויש להקפיד על שליחת התצהיר בדואר רשום עם אישור מסירה, ויותר מזה אין להתייחס בשום פנים ואופן לטרטורי הצבא

במכתבים שחולקו בימים אלו ממש להורי התלמידות נכתב כך: לכבוד הורי התלמידות הע"י, שלום וברכה, הננו פונים בזה בפניה נחוצה על דבר הקשחת הנהלים בענין הפטורים לבנות ישראל מצבא השמד. היות ולאחרונה השתנו והוקשחו הנהלים שהיו נהוגים עד הנה, הן מצד רשויות הצבא והן מצד הרבנות הראשית, ובנוסף לכך החלו רשויות הצבא להטריד את ההורים והבנות פעם אחר פעם, להזמינם להתייצב בעצמם בלשכת הגיוס להגשת התצהיר באופן פרטני, גם אחרי שהוא כבר הוגש בצורה מסודרת לרשויות הצבא.

לצערינו שיטת הטרדות זו מטעם רשויות הצבא כבר פגעה קשות בחומות שהעמידו גדולי ישראל במסירות נפש נגד גזירת "גיוס בנות", ובחלק גדול של היהדות החרדית בארה"ק החלו בנות להתייצב בעקבות איומי מעצר שקריים, ואין להרחיב על גודל האסון ותוצאותיו ההרסניים, ה"י. על כן מחובתנו לעמוד על המשמר, לחדד את האיסור החמור ע"ד כל גדול ישראל זצ"ל ויבלחט"א ובראשם רבותינו שרי התורה מרן הגאב"ד וחברי הביד"ץ שליט"א, וכלשונם במכתב קדשם מיום י' אלול תשע"ה ש"איסור גמור להופיע לפניהם והוא בכלל גזירת 'גיוס בנות' שגדולי ישראל אסרוהו באיסור גמור וחמור מאוד".

למנהלות בתי החינוך נשלח מכתב בו נכתב כדברים האמורים, עם הדגשה כי "יש ליידע את ההורים והתלמידות, כי לאחר מסירת ה'תצהיר' ע"י המוסד או בצורה פרטנית באמצעות 'דואר רשום עם אישור מסירה', אין להתייחס כלל להטרדות מצד רשויות הצבא שאינם אלא ניסיון ליצור פחד במטרה לשבור את חומת אי ההתייצבות שמשם מקוים הם שתהיה דרכם סלולה לפתות את בנות ישראל לשמד רח"ל.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן