האם המפלגות הדתיות התנגדו למכסות ויעדים נגד בני הישיבות? יו"ר הקואליציה לשעבר חושף: "אמרתי לחבר'ה החרדים, במקום להגיד שאתם נגד גיוס, תגידו שאתם בעד"

מפלגות הקואליציה הסכימו להעביר את חוק הגיוס הכולל מכסות ויעדים. כשחילוקי הדעות היו רק בהיקף הסנקציות הכלכליות ובנוסח הסנקציות הפליליות. בליכוד הסכימו להתגמש בנושא. אבל מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, הורתה לנציגיה כי אין לקדם כלל חוק הכולל יעדים ומכסות מקרב בני הישיבות

יו"ר הקואליציה לשעבר ח"כ דוד ביטן מהליכוד חשף בכנס בחירות בעיר אלעד שהתקיים בסוף השבוע, והקלטה מהדברים הגיע לידי 'וואלה', כי הוא ייעץ לפוליטיקאים שאמורים לייצג את המגזר החרדי לומר שהם לא מתנגדים לגיוס: "אל תצטטו אותי, אך אני אמרתי לחבר'ה החרדים, במקום להגיד שאתם נגד גיוס, תגידו שאתם בעד אבל תציבו שני תנאים: התנאי הראשון, 'אנחנו רוצים מקום כשר בד"ץ', והתנאי השני 'לא רוצים לשרת עם בחורות, עם נשים'. במקום שלילי, דברו חיובי. הצבא לא היה עומד בזה".

בכנס בו דיבר ביטן נכחו חרדים ששוחחו איתו על משבר הגיוס – אחד הנושאים שהובילו לפירוק הממשלה. "רצינו לסיים את זה, למה?", שאל ח"כ ביטן. "כי אחרי הבחירות נקים ממשלה ומה יהיה הנושא המרכזי? גיוס. אז לא עשינו כלום. רצינו באמת ובתמים לעשות את זה לפני הבחירות ולסיים את העניין הזה".

בהמשך, מתברר מדבריו של ביטן, כי ענין המכסות והיעדים לא היה הנושא השנוי במחלוקת בקואליציה, אלא עניין הסנקציות בלבד, והכלכלי בעיקר. ביטן ציין לדוגמה את הקנסות שהיו עלולים ליפול על הישיבות אם לא היו עומדים ביעדי הגיוס. "היו כמה דברים שלא היו טובים לחרדים באופן כללי. בנושא של הקנסות לדוגמה, אתה מתחיל ב-8%, עובר ל-16%, עובר ל-32%. אין לזה שום הגיון. היו צריכים להקטין את האחוזים. לכן, לא העברתי אותו".

דוגמה נוספת שאותה ציין היא פקיעתו של החוק ככל שהחרדים לא היו עומדים ביעדי הגיוס במשך שלוש שנים ברציפות. "זה דבר נוסף שהיה בעייתי מבחינת החרדים", אמר. כזכור, בשלהי חודש תשרי פורסם בעיתון 'ישראל היום' כי במסגרת מתווי הפשרה בחוק הגיוס תוכנן שיישארו המכסות ויעדי הגיוס אותם נדרשים במגזר החרדי למסור לידי הצבא, וכמו"כ יופעלו סנקציות כלכליות נגד העולם החרדי במקרה שלא ימסרו אלפי הנשמות החרדיות הכלולות ביעדים לידי הצבא. גם השינוי בענין הסנקציות הפליליות לא יהיה מהותי, לדבריהם "סוגיית פקיעת החוק היתה שאלה של ניסוח, ולא של מהות"

ביטן ציין כי הליכוד "רצה באמת לתקן את שני הדברים, התחלנו לתקן ואז ליצמן בעצם לא הלך על זה וליברמן פרש".

ח"כ מוסי רז (מרצ) הגיב לפרסום ומסר כי "הדיון המייגע סביב גיוס חרדים הוא לא רק פופוליזם זול אלא גם פילוג מהסוג שהחברה הישראלית סופגת יותר מדי ממנו. גם הניסיון של דוד ביטן להיתלות בשירות נשים כדי לפתור את סוגיית חוק הגיוס הוא ניצול ציני של השסע הזה". עוד מסר ח"כ כי "טוב תעשה מערכת הביטחון אם תתניע את התהליך הבלתי-נמנע ותחל במעבר לצבא מקצועי המגייס את המעוניינים בכך, משלם להם משכורת ראויה ותנאים שיאפשרו להם להישאר במסגרת הצבאית לשנים ארוכות. בכנסת האחרונה הנחתי הצעת חוק המבקשת לגייס רק את מי שמעוניין בכך, וזהו הצעד הראשון והכרחי בדרך לצבא מקצועי שיועיל לא רק לאזרחי ישראל אלא גם למדינת ישראל – גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה כלכלית-חברתית".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן