בל יראה ובל ימצא: הרבנות הראשית הודיעה כי היא מתנגדת למתווה שלפיו יתאפשר למבקרים בבתי החולים להכניס אליו חמץ בפסח; המדינה ביקשה לדחות את הדיון בבג"ץ שנועד למחר

לאחר הפרסום כי המדינה הציעה לבג"ץ להקצות מתחמים ייעודיים בבתי החולים שאליהם יהיה ניתן להכניס חמץ בפסח, נרשמה גל פניות לרבנות הראשית שבחנה בעקבות כך את הסוגיה והודיעה ליועמ"ש כי היא מתנגדת למתווה. * הרב הראשי ציין כי בסמכות משרד הבריאות להתקין תקנות או הנחיות מנהליות שיסדירו את איסור הכנסת חמץ והצגתו בבתי החולים המספקים שירות באזורים שמרבית תושביהם נמנים על הדת היהודית. "היתר להכנסת חמץ מכל סוג שהוא - עלול להפוך את בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל במהלך ימי הפסח חסומים לכניסת יהודים שומרי מסורת". ובשל כך "עלול ציבור שומרי המסורת שהוא רוב הציבור בישראל, להימנע מלבקר בבתי החולים. ובכך יש חשש למעשה לפגיעה קשה בבריאות ובשלום הציבור"
לחם. חלות. חמץ.

בתשובה שהגישה המדינה לבג"ץ לפני מעט יותר מחודש בנודע לעתירה נגד האיסור על הכנסת חמץ שהוגשה לפני תשעה חודשים ע"י הפורום החולני וחברי כנסת ממרצ והעבודה הציעה המדינה להקצות מתחמים ייעודיים בבתי החולים שאליהם יהיה ניתן להכניס חמץ בפסח. הפרקליטות אף הבהירה כי המאבטחים יוכלו להסביר למבקרים את מדיניות בית החולים אם ימצאו חמץ במהלך הבדיקה הביטחונית בפסח, ולומר להם שיוכלו להפקיד את המזון ולקבלו כשיצאו מהמקום. אך לא תהיה להם סמכות לפעול נגד הכנסת חמץ לבתי החולים. זאת לאחר שבתחילה, עמדת המדינה בבג"ץ הייתה כי הנחיית משרד הבריאות לאסור באופן גורף את הכנסת החמץ הינה מידתית וראויה למדינה יהודית ודמוקרטית.

בתגובת המדינה צויין כי "יישום ההנחיה בדבר איסור הכנסת מוצרי חמץ ליתר שטחי בית החולים ואי-הכנסת כלי אוכל של בית החולים למתחם המוקצה להכנסת מוצרי חמץ הם תנאי הכרחי להמשך הצגת בתי החולים ככשרים, וזאת בהתאם לדרישת הרבנות הראשית המופקדת על מתן תעודות הכשרות".

הצעת המדינה היתה בתיאום עם משרד הבריאות והרבנות הראשית, אולם בעקבות פרסום הדברים חזרה בה הרבנות הראשית ממהצעה. לפי פניית המדינה בבקשה לדחיית הדיון, בעקבות ההצעה "נתקבלו ברבנות תגובות רבות מטעם גורמים שונים המלינים על ההסכמה שנתנה הרבנות הראשית לחלופה הנזכרת. בעקבות פניות אלה נבחנה הסוגיה מחדש, והרבנות מודיעה כי היא חוזרת בה מהסכמתה לחלופה שהוצגה לבית המשפט".

לפי המדינה, השינוי בעמדת הרבנות הראשית הובא בפניה אתמול, יומיים בלבד לפני הדיון המתוכנן. בפועל, התנגדות הרבנות למתווה הובעה כמה ימים לאחר הדיון שבו הוצגה החלופה. במכתב ששלח הרב הראשי הספרדי לסגן שר הבריאות לפני מעט יותר מחודש נכתב כי "היתר להכנסת חמץ מכל סוג שהוא – עלול להפוך את בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל במהלך ימי הפסח חסומים לכניסת יהודים שומרי מסורת. מצב בו תתאפשר הכנסת חמץ לבתי חולים אינו אפשרי, שכן בברירה בין אפשרות הפרת חיוב מהתורה לבין ביקור בבית החולים במהלך ימי החג, עלול ציבור שומרי המסורת שהוא רוב הציבור בישראל, להימנע מלבקר בבתי החולים. ובכך יש חשש למעשה לפגיעה קשה בבריאות ובשלום הציבור".

לטענת הרב הראשי, בסמכות משרד הבריאות להתקין תקנות או הנחיות מנהליות שיסדירו את איסור הכנסת חמץ והצגתו בבתי החולים המספקים שירות באזורים שמרבית תושביהם נמנים על הדת היהודית. "במקרה שלפנינו, לצד החשיבות הציבורית, התרבותית, הדתית והחברתית המחייבת את מניעת החשיפה בבתי החולים לחמץ, קיימת חשיבות בריאותית ורפואית מן המעלה הראשונה, לאיסור חשיפת חמץ במוסדות הרפואה, שכן קרוב ל-70% מן האוכלוסייה היהודית בישראל, עשויה להימנע מהגעה לבתי החולים במהלך ימי הפסח". בסיום המכתב קרא הרב הראשי לפרסם תקנות שיסדירו את איסור חשיפת חמץ בבתי החולים ובמוסדות הרפואה בישראל בימי חג הפסח.

 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן