האיחוד האירופי השיק מנגנון עוקף-סנקציות לסחר עם איראן

גרמניה, בריטניה וצרפת משיקות באופן רשמי מנגנון עוקף סנקציות המיועד לקיום פעילות כלכלית עם איראן – למרות העיצומים האמריקניים. המנגנון, שאמור לשמש מעין מסלקה תוך הימנעות משימוש בדולרים, צפוי להתחיל לפעול רק בעוד כמה חודשים בשל פרטים טכניים. בשלב הראשון, הוא אמור להתמקד בעיקר במזון, בתרופות ובסיוע הומניטרי ולא בעסקאות נפט בשל העיצומים האמריקניים. ובשלבים מתקדמים יותר הוא עשוי לשמש ככלי מרכזי לתשלום עבור איראן בעבור הנפט שהיא מייצאת ושירותים אחרים * צרפת וגרמניה יחלקו אחריות על המנגנון – בנקאי גרמני יעמוד בראש המנגנון, שבסיסו יהיה בצרפת. לשלוש המדינות החתומות על ההסכם יהיו מניות במנגנון החדש, והן מקוות שמדינות נוספות יצטרפו.
– שלשום הודה נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצו חווה את המצב הכלכלי הקשה ביותר זה 40 שנה, וכי ארצות הברית אחראית לכך. "הבעיות שלנו הן בעיקר בשל הלחץ מאמריקה ומתומכיה", אמר הנשיא והוסיף כי אין סיבה להאשים את ממשלת איראן ואת הרפובליקה האסלאמית בכך.
– משרד החוץ האמריקני התייחס למנגנון האירופי לעקיפת הסנקציות על איראן: "אנחנו לא מצפים שהתהליך ישפיע על הלחץ הכלכלי האמריקני נגד איראן. אך עם זאת, ימשיכו לעקוב בקפדנות אחר הדיווחים כדי ללמוד על המנגנון". האמריקנים גם הזהירו כי "גורמים המעורבים בקשרים עם איראן עלולים לסכן את הקשרים העתידיים שלהם עם ארה"ב ואת היכולת לבצע עסקאות עם חברות אמריקניות".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן