בדרך למרוץ חימוש חדש: ארה"ב ורוסיה פורשים מהאמנה לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני; רוסיה הודיעה כי תתחיל לעבוד על ייצור טילים חדשים, בהם גם טילים על-קוליים

שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו הודיע ביום שישי באופן רשמי, כי ארצות הברית תפרוש בתוך חצי שנה מאמנת פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני, עליו חתמה עם רוסיה בסיומה של המלחמה הקרה ב-1987, ולפיו על שתי המעצמות נאסר לייצר, להחזיק ולבצע ניסויים בטילי שיוט המשוגרים מהקרקע, לטווח של 300 עד 3,400 קילומטרים. בדבריו הדגיש פומפיאו, כי הסיבה לפרישה היא הפרת תנאי ההסכם על ידי מוסקבה, והוסיף כי אם זו תשנה את התנהגותה, וושינגטון צפויה לשקול שנית את החלטתה. * בהודעה שפורסמה מטעם הממשל נכתב כי "רוסיה הפרה את ההסכם מזה זמן רב, ופיתחה בחשאי מערכת טילים שאסורה על פי תנאי ההסכם. המערכת מציבה איום ישיר לבעלות בריתנו ומסכנת את חיילינו שמוצבים מחוץ לארה"ב".
– דקות לאחר ההכרזה, הוציאה נאט"ו הודעה לפיה הברית "תומכת באופן מוחלט" בהחלטת ארצות הברית לסגת מההסכם. וושינגטון ונאט"ו מאשימות את רוסיה בהפרה של ההסכם בכך שהיא מפתחת טילי שיוט מסוג SSC-8. במוסקווה טוענים כי פיתוח הטילים אינו מפר את ההסכם.
– בתגובה להחלטה האמריקנית הודיע נשיא רוסיה פוטין כי הוא משעה את ההסכם לפירוק מנשק גרעיני לטווח בינוני וציין כי ארצו תחל לעבוד על ייצורם של טילים חדשים, ביניהם טילים על קוליים.  בנוסף, ציין פוטין כי רוסיה לא תציב כלי נשק ברחבי אירופה, אלא עם ארה"ב תעשה זאת קודם. דובר הקרמלין מסר כי פוטין הורה לשר החוץ ושר ההגנה לא לקדם שיחות על פירוק מנשק עם ארצות הברית.
– באירופה ובסין הגיבו בחשש לוויכוח סביב ההסכם. באירופה חוששים כי ביטול ההסכם יביא למרוץ חימוש חדש ולכך שארה"ב תציב טילים גרעיניים חדשים ביבשת. בייג'ינג קראה לשני הצדדים "לפתוח בדיאלוג ולמצוא פתרון משותף למחלוקות ביניהן".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן