ההפיכה בוונצואלה: האיחוד האירופי הכיר רשמית בגוואידו כנשיא המדינה

האיחוד האירופי הודיע היום (שני) על הכרתו ביו"ר האופוזיציה, חואן גואידו, כנשיא הלגיטימי של ונצואלה, זאת לאחר שניקולאס מדורו, הנשיא המכהן, סירב לאולטימטום להכריז על בחירות. * מוקדם יותר היום, הודיעו שורה של מדינות ארופאיות על תמיכתן בגואידו, ביניהן ספרד, צרפת, גרמניה, שוודיה, בריטניה, הולנד, אוסטריה ודנמרק. * ההחלטה האירופית באה לאחר שמדורו דחה את האולטימטום שהציבו מדינות אירופיות בו דרשו ממנו להכריז על מועד לקיום בחירות חדשות במדינה.
– בראיון שהעניק לעיתון ספרדי תקף נשיא ונצואלה מדורו את האיחוד האירופי, שהציב לו אולטימטום. "לא נקבל אולטימטומים מאף אחד. זה כמו שהייתי אומר לאיחוד האירופי: 'אני נותן לכם שבעה ימים להכיר ברפובליקה של קטלוניה, ואם לא, אנחנו ננקוט צעדים'. הפוליטיקה הבינלאומית לא יכולה להיות מבוססת על אולטימטומים. זה היה עידן של האימפריות ושל הקולוניות".
– רוסיה גינתה את המהלך האירופי. "על ונצואלה לפתור את הבעיות שלה בעצמה, אין זה מתפקידן של מדינות זרות", נמסר מהקרמלין.
– שגריר ונצואלה בעיראק, ג'ונתן ולאסקו ראמירז, הודיע כי הוא תומך באסיפה הלאומית בראשות גואיידו. ראמירז הוא הדיפלומט הבכיר הראשון שחוצה את הקווים במשבר הפוליטי במדינה. * מוקדם יותר הכריז גנרל בכיר בחיל האוויר בוונצואלה כי הוא תומך בגואידו, ובשבוע שעבר מסר הודעה דומה גם הנספח הצבאי של ונצואלה בוושינגטון.
– היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ון בולטון הודיע כי ארצות הברית נענית לקריאות של גואיידו ומעבירה סיוע הומניטרי לאנשי ונצואלה. האו"ם מעריך כי למעלה משלושה מיליון אזרחים עזבו המדינה בשנים האחרונות, כדי להימלט מהאינפלציה הקשה והחוסר במזון ובתרופות, אך מדורו הכחיש כי מדינתו שרויה במשבר הומניטארי. לטענתו 800 אלף בני אדם, לכל היותר, עזבו את המדינה. "ונצואלה לא סובלת ממשבר הומניטארי. זה משבר פוליטי וכלכלי – והרבה אנשים שוכנעו לעזוב במרמה".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן