בְּתוֹעֵבֹת יַכְעִיסֻהוּ | גזירת החינוך בבריטניה: הורים שוקלים ללמוד במחתרת; משלחת רבנים נפגשה עם שר החינוך לביטול הגזירה

בשנים האחרונות, החלה ממשלת בריטניה לדרוש מהמוסדות היהודיים ללמד גם תכני תועבה. המוסדות כמובן מסרבים, וכעת חלק מהם עומדים בפני סכנת סגירה. * ה"גרדיאן" הבריטי דיווח בשבועות האחרונים כי בקרב יהודי אנגליה יש מי ששוקלים ברצינות להגר למדינות אחרות בשל הגזירה, או להפעיל את מוסדות הלימוד במחתרת. * בעקבות החשש הכבד בעולם היהודי הגיעו בצהרי יום חמישי האחרון שלושה מגדולי וזקני הרבנים באירופה לפגישה עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו בבית הפרלמנט הבריטי * ראב"ד ירושלים הגאון האדיר רבי משה שטרנבוך שליט"א "אין מקום לחוקי העכו"ם בשעה שזהו נגד דת תורתינו הקדושה, ואדרבה, אם הרבנים היו מתאחדים במכתב ברור לממשלה שלפי דת ישראל הדבר מזיק לעתיד בנינו, ואנו נתעקש לשמור על דרך תורתינו הקדושה ונלך לבתי הסהר ולא נסכים להפקיר בנינו ובנותינו, בוודאי היה לזה השפעה עצומה מאחר שעפ"י כללי הדמוקרטיה הנהוג עפ"י חוקותיהם יש להניח לכל אחד לחנך את בניו ובנותיו לפי דרכו ושיטתו, וכמקובל בכל המדינות"

בשנים האחרונות, החלה ממשלת בריטניה לדרוש מהמוסדות היהודיים ללמד גם תכני תועבה. המוסדות כמובן מסרבים, וכעת חלק מהם עומדים בפני סכנת סגירה. הורים ומורים חרדים בבריטניה מזהירים מפני לימודים במחתרת וחינוך מחוץ לרדאר הממשלתי – גם בבית – זאת אם תימשך הדרישה הממלכתית ללמד את הנוער תכני תועבה.

הרפורמה באה, במסגרת שינוי חוקתי שעבר בבריטניה לפני תשע שנים ונקרא "חוק השוויון" ובמסגרתו אמורים להקנות לתלמידים כבוד וסובלנות כלפי אנשי זימה ותועבה. הארגון האחראי על איכות החינוך בממלכה הבריטית, וכן מפקחי ה-DFE (משרד החינוך הבריטי) – החלו לתעד בשנים האחרונות בתי ספר יהודים אשר חומר הלימודים שלהם איננו כולל התייחסות לנושא הנחשב כ"טאבו" בקרב הקהילה החרדית.

הדרישה בבריטניה, היא להחיל את ההוראות גם על מוסדות חינוך פרטיים. בדומה לחוק שאושר רק לאחרונה בישראל, ומחייב מוסדות פרטיים המעוניינים לפעול גם ללא תקצוב, להישמע לדרישות משרד החינוך בענין תכני הלימוד, ואופי הבתים המתקבלים למוסד.

במשרד החינוך בבריטניה משוכנעים כי גם בתי ספר פרטיים, שבהם הורים משלמים כסף רב על כל תלמיד ותלמידה, חוסים תחת דרישת החוק המחייב להקנות לילדים ובני הנוער את עקרונות התועבה.

לפני שנתיים המליצו מפקחים מטעם משרד החינוך הבריטי לסגור את בית הספר לבנות של חסידי ויז'ניץ בלונדון, לאחר שהתעקש שלא ללמד את הילדות על התנהגות המנוגדת להלכה היהודית.

ה"גרדיאן" הבריטי דיווח בשבועות האחרונים כי בקרב יהודי אנגליה יש מי ששוקלים ברצינות להגר למדינות אחרות בשל הגזירה. עוד דווח, כי דמיאן הינדס, מזכיר המדינה לחינוך, קיבל מכתב חריף מפרקליטיו של הורה חרדי בשם שרגא שטרן, לו שבעה ילדים בני שנה ועד 12, "רבים מחברי הקהילה היהודית יעדיפו לעזוב את בריטניה לטובת מקום מסביר פנים יותר, על פני ציות לחיוב לאזכר בהיבט חיובי תכני תועבה בבית הספר", נכתב במכתב.

עורכי הדין המייצגים את שטרן מציינים כי אם תימשך הדרישה לכפות לימודי תועבה במוסדות חינוך – הוא ייאלץ לבחור באחת מארבע אפשרויות: לצאת למאבק משפטי, "לרדת למחתרת" וללמד את ילדיו בבית, לקוות שבתי הספר החרדיים יסרבו למלא את ההוראות – או לעזוב את בריטניה.

בראיון למגזין הבריטי נשאל שטרן לאן הוא שוקל לעזוב עם משפחתו, והלה השיב כי אפשרות אחת היא הגירה לניו-יורק, והאפשרות השנייה היא עלייה לישראל.

ראובן גרברצ'יק, עסקן ועיתונאי, המתגורר בשכונת סטמפורד-היל שבלונדון, סיפר ל'ידיעות אחרונות' כי "זו מגמה שנמשכת מספר שנים כאשר משרד החינוך הבריטי מנסה לכפות עלינו חינוך מערבי בכל מחיר. לא מדובר רק בדרישה ללמד תכני תועבה, אלא גם דורשים שבישיבות יילמדו ללימודי ליבה".

הרב אנתוני אדלר, מנהל בית הספר החרדי לבנות "בית שרה שנירר" שבהנדון, אמר כי "אנו מלמדים את ילדינו על ערכים בריטיים כמו שלטון החוק, סובלנות וכבוד הדדי, אך לא נלמד על סגנון חיים טמא ומתועב. אנחנו רוצים לשמר על הטוהר שלהם והתמימות".

בעקבות החשש הכבד בעולם היהודי הגיעו בצהרי יום חמישי האחרון שלושה מגדולי וזקני הרבנים באירופה לפגישה עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו בבית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר בבירת הממלכה המאוחדת.

אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך
אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך
אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך

שלושה הרבנים, ראש ישיבת הרמה; הרה"ג הישיש רבי אליקים שליזנגר, חבר הבד"ץ של התאחדות קהילות החרדים; רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא; הגאון רבי דוד הלפרין, התחננו בפני שר החינוך הבריטי, על מנת להשפיע עליו שיורה על ביטולה של הגזירה הקשה עליה חתום משרד החינוך הבריטי, המכריחה את כלל מוסדות החינוך העצמאיים ללמד את הילדים תכנים שאינם הולמים חינוך חרדי, ואף לא חינוך דתי.

הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך

אחד מהפעילים הפועל בנושא סיפר כי "הפגישה היה מעמד היסטורי שהפך לשיחת היום ברחבי לונדון בשל העובדה שזו הפעם הראשונה שנערכת פגישה כזו שבו יורדים משלחת רבנים להפציר בבכירי הממשל למען היהדות החרדית ועתידה הלוטה בערפל".

"על היהדות החרדית מרחפת גזירה עצומה ואיומה שמשאירה שתי אופציות בלבד. או שציבור היראים לדבר ה' יצטרך לברוח בסופו של דבר, או שיסרבו בתוקף ליישם את ההוראות, ויצטרכו ללמד את הילדים באופן בלתי ליגאלי. ייתכן וזה נשמע כמו משהו ששייך לפעם, לפני 80 שנה ויותר, אך זו המציאות בפועל. ממש אבסורדי. כאן בלונדון מאוד מאוד חוששים".

לדבריו, "ביטול הגזירה הוא משימה קשה ביותר, לאור העובדה שאותם ארגונים לוביסטיים כבר חדרו עמוקות בכל חור אפשרי ושולטים בכל המסדרונות, וכעת לאחר פגישת הרבנים ההיסטורית מקווים שנמצאה הדרך דרכה יצליחו לפעול לישועה גדולה במהרה. אחרת המצב הקיים עלול להתדרדר במהירות למקומות שירעידו אמות הסיפים, וזה מאוד מאוד קרוב. זקוקים לישועה גדולה".

כפי שנחשף ב'אידישע פוסט' לאחר שהרב מטעם של בריטניה פרסם לקראת ראש השנה, קונטרס חמור ומתועב בו הציג את 'משנתו' לקירוב אנשי התועבה, ועל הצורך להכיר בהם כאנשים בעלי צורך לתועבות האסורים עפ"י ההלכה, כאשר לראשונה בתולדות העם היהודי, רב הנקרא אורתודקסי מכיר בתועבות האסורים מדאורייתא ואשר הוקעו בכל הדורות ממפתן דלת היהדות, נשא ראב"ד ירושלים הגאון האדיר רבי משה שטרנבוך שליט"א אשר המסמך המזעזע הגיע לידיו, דברים כדורבנות בזעזוע ובכאב על התקדים המסוכן, ובמאמרו השבועי המתפרסם אח"כ מידי שבוע ברבבות עותקים בארץ ובעולם, התבטא כי זהו "שולחן ערוך חדש" ו"חירוף וגידוף". בדבריו אף ביקש מרבני ודייני ישראל להשמיע קול מחאה חריפה נגד פסק ההלכה התקדימי של הרב הראשי מאנגליה. "ואני רואה סכנה גדולה בעת הזאת שאם הרבנים לא ימחו כנגדו, עלולים דבריו להביא להתפשטות התועבה בישראל, ואז עלול הקב"ה לשפוך כעסו וחמתו עלינו וכמו שנאמר 'ובתועבות יכעיסוהו'.

"לצערינו אומות העולם ששו ושמחו כששמעו את דבריו, ופרסמו ש'הרב הראשי של אנגליה' מסכים שדת ישראל השתנתה ויש להתחשב ברוח הזמן, ואף הארגון בארץ ישראל המעודד תועבות פרסם תודותיו להרב הראשי באנגליה על עידוד התועבות, [ואם כי תושבי אנגליה החרדים יודעים ש'הרב הראשי' שם אינו מייצג כלום את דעת החרדים, אבל אומות העולם אינם מבחינים ואינם יודעים ש'רב' זה אינו מייצג את הציבור החרדי באנגליה], ופרסמו בכל מקום כי גם רבני ישראל מסכימים לשיטתם להתאים את התורה לרוח הזמן, ולבעלי שיטת ה'דמוקרטיה' הרוצים למלאות תאוות כל אחד כפי מה שהוא".

"אני רואה סכנה גדולה בעת הזאת שאם הרבנים לא ימחו כנגדו, עלולים דבריו להביא להתפשטות התועבה בישראל, ואז עלול הקב"ה לשפוך כעסו וחמתו עלינו וכמו שנאמר "ובתועבות יכעיסוהו", ובפרט בעת הזאת שלמרבה הפלא הוא עוד קורא בשמם של הבית דין דלונדון וטוען שהם הסכימו לדבריו, החובה מוטלת ביתר שאת על רבנים ודיינים למחות ולבטל את דבריו, ולפרסם ברבים שאין הוא מייצג את דת ישראל, ודעתינו דעת תורה כי לא ניתן להתחבר אלא עם שומרי תורה ולא עם עבריינים ופושעים רח"ל, וכ"ש שאין לתת גיבוי וכוח למתועבים ולהכיר בזכויותיהם לעשות מעשה תועבה ה"י, והשי"ת יראה בעני עמו ויעזרנו לגדור הפרצה למען כבוד שמו".

בהמשך אף חשפנו את מכתבו של ראב"ד ירושלים, בו הוא כתב:

"והן אמת שהממשלה באנגליה דורשים להכיר בכבוד הילדים המתועבים הללו, אבל אין מקום לחוקי העכו"ם בשעה שזהו נגד דת תורתינו הקדושה, ואדרבה, אם הרבנים היו מתאחדים במכתב ברור לממשלה שלפי דת ישראל הדבר מזיק לעתיד בנינו, ואנו נתעקש לשמור על דרך תורתינו הקדושה ונלך לבתי הסהר ולא נסכים להפקיר בנינו ובנותינו, בוודאי היה לזה השפעה עצומה מאחר שעפ"י כללי הדמוקרטיה הנהוג עפ"י חוקותיהם יש להניח לכל אחד לחנך את בניו ובנותיו לפי דרכו ושיטתו, וכמקובל בכל המדינות.

"ואני רואה את עתיד יהדות אנגליה בסכנה כעת בגוף ובנפש, שכן במצב כזה עתידים המתועבים להיות מעורבים בתוך המחנה ואף לקבל תמיכה והגנה שאין להם לפחד שמא יגלו קלונם ברבים, ואז רח"ל עלול הקב"ה לשפוך כעסו על הציבור, וכמו שנאמר בתורה (דברים ל"ב, ט"ז) "ובתועבות יכעיסוהו" – והיינו במעשה תועבה וכמבואר שם ברש"י, ורק אם אנו נלחם כנגד הפושעים במסירות נפש, אז אבינו שבשמים יגן ויושיע.

"ודע שאף שהגזירה כעת רק באנגליה, אבל הדבר נוגע לכל עם ישראל, שאם נשתוק כעת עלול הדבר להתפשט הלאה לאירופה ואמריקה ולארץ ישראל ח"ו, ולצערינו החופשיים כבר פרסמו בעיתוניהם לשבח את הרבנים החרדים באנגליה – על שאינם מוכנים ללחום נגד שיטתו של הרב הראשי דשם, ופירשו את מכתבם כחיזוק לעצם רעיונו של הרב הראשי, ואני מצפה לשמוע רבנים וקהילות שיפרסמו שדעת הרב הראשי אינו מייצג אותם ויסבירו את עמדת היהדות החרדית שזהו פגיעה בדת ישראל ומזיק לעתיד הילדים, ואז נזכה ונחיה ונראה שעי"ז גם הממשלה תכבד את דרישתנו שהדת היא חיינו ממש

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן