גזירת החינוך בבריטניה: הרב היהודי פרץ בבכי בעיצומה של הפגישה עם שר החינוך הבריטי; הוטל איפול על מסקנות הפגישה העיקריות

פרטים נוספים על הפגישה ההיסטורית שהתקיימה ביום חמישי לפני שבוע וחצי בין שלשה מזקני הרבנים באירופה לבין שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו, בעקבות חוק חדש שמחייב את מוסדות החינוך החרדיים בבריטניה ללמד את הילדים הקטנים את כל השיטות והתיאוריות הכפרניות המנוגדות ליהדות. נחשפו בסוף השבוע האחרון במגזין 'כל השבוע' של עיתון 'הפלס'. ע"פ הפרסום, הגאון הגדול רבי אליקים שליזנגר שליט"א שהחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה, פרץ בבכי במהלך נאומו שנבע מעומק ליבו. ולקראת סיום הפגישה ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות ישארו בין כותלי הפרלמנט ולא ידלפו לציבור.

ביום חמישי לפני שבוע וחצי הגיעו שלושה מזקני הרבנים; ראש ישיבת הרמה; הגאון הגדול רבי אליקים שליזנגר, חבר הבד"ץ של התאחדות קהילות החרדים הגאון רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא הגאון רבי דוד הלפרין. אל בית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר בבירת הממלכה המאוחדת. הם נועדו עם שר החינוך הבריטי ובכירי המשרד, כדי לבקש בעד ביטול גזירת החינוך המרחפת על היהדות החרדית ברחבי אנגליה.

מדובר בחוק חדש ומזעזע, שמורכב למעשה מכמה וכמה חוקים, שיחד מהווים התערבות גסה בתכני הלימוד, ודורשים לקעקע את כל החינוך הטהור של ילדינו. לפי החוק המחריד אין בזכותו של הורה ללמד את ילדיו לפי השקפתו, והוא חייב ללמד את ילדו הקט את כל השיטות והתיאוריות הכפרניות, רח"ל.

החוק החדש בא, במסגרת שינוי חוקתי שעבר בבריטניה לפני תשע שנים ונקרא "חוק השוויון" ובמסגרתו אמורים להקנות לתלמידים כבוד וסובלנות כלפי אנשי זימה ותועבה. ומוסדות החינוך אמורים להחדיר לתלמידים מושגים טמאל של התנהגות המנוגדת להלכה היהודית.

במגזין 'כל השבוע' של עיתון 'הפלס' נחשפו בסוף השבוע, פרטים נוספים מאחורי הקלעים של הפגישה. ע"פ הדיווח, לפגישה ההיסטורית קדמו הכנות מיוחדות של הרבנים המשתתפים: מביתו של הגר"א שלזינגר מסרו, כי חרף גילו המופלג גזר על עצמו הרב יום תפילה ותענית להצלחת הפגישה. כמו כן, יום קודם לכן שב הרב פרידמן מביקור בהונגריה, שם השתטח על ציונו של הרה״ק רבי ישעי'לה מקרעסטיר זי"ע והעתיר בתפילה להצלחתה של הפגישה.

לפני שיצאו לבית הפרלמנט, ישבו הרבנים לאסיפת הכנה שנערכה בביתו של הגר״א שלזינגר. במהלך האסיפה המקדימה שבו הרבנים והדגישו כי אין מקום לפשרות ולשינויים באורח החינוך החרדי הטהור. לאחר מכן יצאו הרבנים לבית הפרלמנט, ושם נפגשו עם שר החינוך הבריטי ובכירי משרדו.

בהופעתו לפגישה ציין שר החינוך הבריטי כי נערך באופן מיוחד לפגישה עם הרבנים, אליהם הביע הערכה רבה. בפגישה נשא הרב שלזינגר דברים מרגשים אותם הכין מראש, שעה שהוא מחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה. רגע מיוחד נרשם כשהרב שלזינגר פרץ בבכי במהלך נאומו, וריגש את כל הנאספים בדבריו שנבעו מעומק ליבו.

כמו כן גם הרב פרידמן נשא דברים בפני השר, והרחיב על בריאת העולם מזווית עינו של כל יהודי מאמין. הוא הוסיף כי אין כל דרך אחרת ללמד את הילדים אודות בריאת העולם, וכי הדבר אינו נתון לפשרות כלשהן. גם הגר״ד הלפרין והג״ר עקיבא אדלר הזכירו את הפעולות של פקחי משרד החינוך, המושפעים מאותם ארגונים אנטי-דתיים, ומתנהגים באגרסיביות יתירה כלפי מוסדות החינוך, והפצירו בשר שיטפל בעניין. השר הבטיח כי אכן יעשה זאת, ודן עם הרבנים על הדברים.

לקראת סיום הפגישה ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות ישארו בין כותלי הפרלמנט ולא ידלפו לציבור.

אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך
אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך
אסיפת הרבנים לקראת הפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך
הרבנים בדרכם לפגישה עם שר החינוך

כפי שכבר הבאנו ב'אידישע פוסט', ה"גרדיאן" הבריטי דיווח בשבועות האחרונים כי בקרב יהודי אנגליה יש מי ששוקלים ברצינות להגר למדינות אחרות בשל הגזירה. עוד דווח, כי דמיאן הינדס, מזכיר המדינה לחינוך, קיבל מכתב חריף מפרקליטיו של הורה חרדי בשם שרגא שטרן, לו שבעה ילדים בני שנה ועד 12, "רבים מחברי הקהילה היהודית יעדיפו לעזוב את בריטניה לטובת מקום מסביר פנים יותר, על פני ציות לחיוב לאזכר בהיבט חיובי תכני תועבה בבית הספר", נכתב במכתב.

עורכי הדין המייצגים את שטרן מציינים כי אם תימשך הדרישה לכפות לימודי תועבה במוסדות חינוך – הוא ייאלץ לבחור באחת מארבע אפשרויות: לצאת למאבק משפטי, "לרדת למחתרת" וללמד את ילדיו בבית, לקוות שבתי הספר החרדיים יסרבו למלא את ההוראות – או לעזוב את בריטניה.

בראיון למגזין הבריטי נשאל שטרן לאן הוא שוקל לעזוב עם משפחתו, והלה השיב כי אפשרות אחת היא הגירה לניו-יורק, והאפשרות השנייה היא עלייה לישראל.

הרב א. פילמר ממנצ'סטר לונדון אמר בשיחה עם עיתון הפלס: "אף יהודי לא יכנע לגזירה נוראה שכזו. אם במוסדות החרדים יחויבו ללמד את התכנים הפסולים, נסגור את החיידרים והכול יעברו לחינוך ביתי – הום סקולינג. כבר היום יש הורים שמעדיפים ללמד את ילדיהם בבית. אצלנו במנציסטר אני מכיר לפחות חמישים ילדים הלומדים ב׳׳הום סקולינג". יש הרבה משפחות שמגיעות מהארץ, וכשהילדים אינם יודעים אנגלית או אידיש, זו האופציה העדיפה עבורם למשך תקופה. להום סקולינג יש כללים פחות מחייבים, והפיקוח אינו הדוק. אך כמה שזו אופציה לא קלה, הצפי הוא שהחוק החדש יכלול גם את החינוך הביתי ולא תהיה כל דרך להימנע מהגזירה הקשה. הרבנים יורו לנו מה לעשות, ויתכן שנאלץ להגר מאנגליה".

כפי שנחשף ב'אידישע פוסט' לאחר שהרב מטעם של בריטניה פרסם לקראת ראש השנה, קונטרס חמור ומתועב בו הציג את 'משנתו' לקירוב אנשי התועבה, ועל הצורך להכיר בהם כאנשים בעלי צורך לתועבות האסורים עפ"י ההלכה, כאשר לראשונה בתולדות העם היהודי, רב הנקרא אורתודקסי מכיר בתועבות האסורים מדאורייתא ואשר הוקעו בכל הדורות ממפתן דלת היהדות, נשא ראב"ד ירושלים הגאון האדיר רבי משה שטרנבוך שליט"א אשר המסמך המזעזע הגיע לידיו, דברים כדורבנות בזעזוע ובכאב על התקדים המסוכן, ובמאמרו השבועי המתפרסם אח"כ מידי שבוע ברבבות עותקים בארץ ובעולם, התבטא כי זהו "שולחן ערוך חדש" ו"חירוף וגידוף". בדבריו אף ביקש מרבני ודייני ישראל להשמיע קול מחאה חריפה נגד פסק ההלכה התקדימי של הרב הראשי מאנגליה. "ואני רואה סכנה גדולה בעת הזאת שאם הרבנים לא ימחו כנגדו, עלולים דבריו להביא להתפשטות התועבה בישראל, ואז עלול הקב"ה לשפוך כעסו וחמתו עלינו וכמו שנאמר 'ובתועבות יכעיסוהו'.

"לצערינו אומות העולם ששו ושמחו כששמעו את דבריו, ופרסמו ש'הרב הראשי של אנגליה' מסכים שדת ישראל השתנתה ויש להתחשב ברוח הזמן, ואף הארגון בארץ ישראל המעודד תועבות פרסם תודותיו להרב הראשי באנגליה על עידוד התועבות, [ואם כי תושבי אנגליה החרדים יודעים ש'הרב הראשי' שם אינו מייצג כלום את דעת החרדים, אבל אומות העולם אינם מבחינים ואינם יודעים ש'רב' זה אינו מייצג את הציבור החרדי באנגליה], ופרסמו בכל מקום כי גם רבני ישראל מסכימים לשיטתם להתאים את התורה לרוח הזמן, ולבעלי שיטת ה'דמוקרטיה' הרוצים למלאות תאוות כל אחד כפי מה שהוא".

"אני רואה סכנה גדולה בעת הזאת שאם הרבנים לא ימחו כנגדו, עלולים דבריו להביא להתפשטות התועבה בישראל, ואז עלול הקב"ה לשפוך כעסו וחמתו עלינו וכמו שנאמר "ובתועבות יכעיסוהו", ובפרט בעת הזאת שלמרבה הפלא הוא עוד קורא בשמם של הבית דין דלונדון וטוען שהם הסכימו לדבריו, החובה מוטלת ביתר שאת על רבנים ודיינים למחות ולבטל את דבריו, ולפרסם ברבים שאין הוא מייצג את דת ישראל, ודעתינו דעת תורה כי לא ניתן להתחבר אלא עם שומרי תורה ולא עם עבריינים ופושעים רח"ל, וכ"ש שאין לתת גיבוי וכוח למתועבים ולהכיר בזכויותיהם לעשות מעשה תועבה ה"י, והשי"ת יראה בעני עמו ויעזרנו לגדור הפרצה למען כבוד שמו".

בהמשך אף חשפנו את מכתבו של ראב"ד ירושלים, בו הוא כתב:

"והן אמת שהממשלה באנגליה דורשים להכיר בכבוד הילדים המתועבים הללו, אבל אין מקום לחוקי העכו"ם בשעה שזהו נגד דת תורתינו הקדושה, ואדרבה, אם הרבנים היו מתאחדים במכתב ברור לממשלה שלפי דת ישראל הדבר מזיק לעתיד בנינו, ואנו נתעקש לשמור על דרך תורתינו הקדושה ונלך לבתי הסהר ולא נסכים להפקיר בנינו ובנותינו, בוודאי היה לזה השפעה עצומה מאחר שעפ"י כללי הדמוקרטיה הנהוג עפ"י חוקותיהם יש להניח לכל אחד לחנך את בניו ובנותיו לפי דרכו ושיטתו, וכמקובל בכל המדינות.

"ואני רואה את עתיד יהדות אנגליה בסכנה כעת בגוף ובנפש, שכן במצב כזה עתידים המתועבים להיות מעורבים בתוך המחנה ואף לקבל תמיכה והגנה שאין להם לפחד שמא יגלו קלונם ברבים, ואז רח"ל עלול הקב"ה לשפוך כעסו על הציבור, וכמו שנאמר בתורה (דברים ל"ב, ט"ז) "ובתועבות יכעיסוהו" – והיינו במעשה תועבה וכמבואר שם ברש"י, ורק אם אנו נלחם כנגד הפושעים במסירות נפש, אז אבינו שבשמים יגן ויושיע.

"ודע שאף שהגזירה כעת רק באנגליה, אבל הדבר נוגע לכל עם ישראל, שאם נשתוק כעת עלול הדבר להתפשט הלאה לאירופה ואמריקה ולארץ ישראל ח"ו, ולצערינו החופשיים כבר פרסמו בעיתוניהם לשבח את הרבנים החרדים באנגליה – על שאינם מוכנים ללחום נגד שיטתו של הרב הראשי דשם, ופירשו את מכתבם כחיזוק לעצם רעיונו של הרב הראשי, ואני מצפה לשמוע רבנים וקהילות שיפרסמו שדעת הרב הראשי אינו מייצג אותם ויסבירו את עמדת היהדות החרדית שזהו פגיעה בדת ישראל ומזיק לעתיד הילדים, ואז נזכה ונחיה ונראה שעי"ז גם הממשלה תכבד את דרישתנו שהדת היא חיינו ממש

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן