"יִזְכּוֹר אַהַבָתוֹ" | מרן עמוד ההוראה שליט"א: "כשמבקשים מכל אחד את המטבע, זה צריך להיות בגדר של 'מטבע של אש'"

עמוד ההוראה מרן הגאון הגדול רבי עזריאל אויערבאך שליט"א, רבה של בית וגן, וחתנו של מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א, התייחס במהלך המעמד מיוחד שנערך באולמי 'תמיר' בירושלים במלאת י"ב חודש להסתלקות רבן וליבן של ישראל זיע''א לקראת המגבית האדירה 'יזכור אהבתו' והתייחס לחשיבות המוסדות על טהרת הקודש, ונגד התערבות משרד החינוך בתכני הלימודים "כל הדורות הקודמים היו ילדים חלושים יותר מהיום, ובכל זאת העבירו להם את התורה והמסורת, את כל העבר וכך גדלו תלמידי חכמים. קל וחומר שגם בדור שלנו אנחנו מצווים להמשיך את הדרך הזו ולמנוע את הקלקול שבא מהחוץ ע"י אלו שרוצים להחריב את החינוך. רק החינוך שהוא על טהרת הקודש ללא שום שינוי מדור דור, הוא זה שממשיך את המסורת הזו" // המשא המלא

ברשות מרנן ורבנן שליט"א – בעצם אין מה להוסיף, כולם יודעים את המטרה. התאספו כאן ונמצאים כאן כל אלו שיודעים את המצב, כל אחד ואחד מבין את הבעיות של החינוך וגם השמירה על הישיבות.

במתן תורה הקב"ה ביקש ערבים שישמרו את התורה. חז"ל אומרים שהקב"ה לא ביקש את הערבות של אברהם יצחק ויעקב, רק את של הבנים. הביאור בזה שהבנים יהיו ערבים, זה כמו ששמענו כאן. צריכים לדעת שהקיום של התורה זה על ידי שמקיימים 'והודעתם לבניך ולבני בניך'. להמשיך את המסורת, התורה צריכה מסורת מדור לדור. וזאת אומרים בני ישראל: הבנים שלנו יהיו ערבים, אנחנו נעביר להם כמו שקיבלנו את התורה. זה התנאי של קבלת התורה, להעביר אותה בדיוק כמו שהיה בהר סיני, להעביר את הכל לבנים ולבני בנים.

הרמב"ן אומר שחלק מקיום הפסוק 'והודעתם לבניך ולבני בניך', זו החובה להעביר את כל מה שהיה בהר סיני. הקולות הברקים, ההר עשן וכו'. כדי להמחיש את מצבנו כיום אני חושב שהיום עוד יגידו כי "לספר לילדים מה שהיה במעמד הר סיני זה מפחיד". כל הדורות הקודמים היו ילדים חלושים יותר מהיום, ובכל זאת העבירו להם את התורה והמסורת, את כל העבר וכך גדלו תלמידי חכמים. קל וחומר שגם בדור שלנו אנחנו מצווים להמשיך את הדרך הזו ולמנוע את הקלקול שבא מהחוץ ע"י אלו שרוצים להחריב את החינוך. רק החינוך שהוא על טהרת הקודש ללא שום שינוי מדור דור, הוא זה שממשיך את המסורת הזו.

חז"ל אומרים שכשמשה רבינו שאל את הקב"ה, איך הענין של מחצית השקל יכול לכפר, הראה לו הקב"ה מטבע של אש מתחת לכיסא הכבוד. אומרים המפרשים, כי באמת כל אחד נותן את המטבע של מחצית השקל, אך בשמים כח הנתינה נמדד לפי החמימות של הנותן, כשהמעלה העליונה היא שהנתינה תהיה בדרגה של אש. ולכך הוא יגיע לפי מידת ההתבוננות והחמימות שלו לאהבת ד'. לא נותנים את המטבע 'כלאחר יד'. הנתינה היא אחרי התבוננות כשיודעים את המשמעות של החטא וכמה כפרה צריכים. מהו הערך של המשכן שצריך להקים בנתינה הזו. וכשצריכים להקים משכן לד' צריך להגיע למצב שהנתינה תהיה נתינה של מטבע של אש.

קל וחומר בענייננו, כשמדובר על תינוקות של בית רבן, שעליהם קיים העולם ממש. זה ההמשך של הדור הבא. בוודאי כשמבקשים מכל אחד את המטבע, זה צריך להיות בגדר של 'מטבע של אש', לפי דרגת החמימות של כל אחד. ומי שיהיה חם כמו שצריך, הוא יתבונן ויבין שזה דבר שהנשמה תלויה בו. נשמת כלל ישראל כולו תלויה במוסדות האלו ! כשהוא יתבונן ויבין זאת, אז וודאי שהוא יהיה לא רק 'עושה' אלא גם 'מעשה', לפי החמימות שלו, כמה שהוא יכול לעסוק בזה במסירות גמורה, כדי שיוכלו להעמיד ולהחזיק את המוסדות, להמשיך לקיים את המסורת מדור דור של 'והודעתם לבניך ולבני בניך'.

יהי רצון שהקב"ה יתן ברכה והצלחה למשימה הקדושה הזו, שנוכל להמשיך באמת לקיים את המוסדות ולהמשיך ולהרחיב עוד ועוד ויגדיל תורה ויאדיר.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן