תקיפה רפורמית? הרב הראשי של ארגנטינה הותקף הלילה באכזריות בביתו; מצבו קשה

על רקע פעילותו הרבנית, הרב הראשי של ארגנטינה הגאון רבי גבריאל דוידוביץ' הותקף הלילה סמוך לשעה 02:00 לפנות בוקר בביתו בידי קבוצה של 7 בריונים, ואושפז במצב קשה בבית החולים. * סגן נשיא אמי"ה סיפר הבוקר לחדשות כאן: "הרב קם מהמיטה ומיד זיהה מישהו. זה בית עם שתי קומות. הוא ראה מישהו בשירותים והוא ברח במדרגות למטה ושם חיכו לו עוד שלושה אנשים והיו עוד שלושה בחוץ שחיכו". אז, קשרו אותו, כיסו את ראשו והכו אותו מכות רצח עד שאיבד את הכרתו. הם שברו לו תשע צלעות. ואף עשו לו חור באחת מהריאות תוך שהם מצהירים בפניו "אנחנו יודעים שאתה הרב של הקהילה היהודית". * בחודש תשרי האחרון כתב מנהיג הקהילה היהודית בארגנטינה, וראש ישיבת חפץ חיים בבואנוס איירס הגאון הגדול רבי שמואל אריה לוין שליט"א מכתב מיוחד עבור הרב דוידוביץ: אני רוצה לברך ולשבח את עבודתם המקודשת שדרכם הצלחתם, בעזרת ה', לשחרר עשרות עגונות".

שבעה בריונים פרצו הלילה סמוך לשעה 02:00 לפנות בוקר לביתו של הרב גבריאל דוידוביץ' הרב הראשי של ארגנטינה והכו אותו באכזריות, תוך שהם מצהירים בפניו "אנחנו יודעים שאתה הרב של הקהילה היהודית". האלמונים אף שדדו מהרב כסף וחפצים אישיים ותקפו גם את רעייתו. כתוצאה מהתקיפה האלימה, אושפז הרב בבית חולים מקומי במצב קשה.

הרב דוידוביץ, הממונה על הרבנות הראשית מטעם ארגון אמי"ה ותחת אחריותו נמצא גם הבטחת ציות בחיי הקהילה עם חוקים הקשורים לנושאים דתיים, כפי שנקבע בתורה ובהלכה. מתן סיוע, ייעוץ ומידע על נושאים דתיים מכל הסוגים ותעודות דוקומנטריות עבור נהלים שונים

בקהילה היהודית מעריכים כי התקיפה התבצעה על רקע עמידתו על משמר ההלכה.

מנהיג הקהילה היהודית בארגנטינה, וראש ישיבת חפץ חיים בבואנוס איירס הגאון הגדול רבי שמואל אריה לוין שליט"א השוהה בימים אלו בישראל, עודכן על התקיפה והערב בשעה 7:00 יעשה את דרכו חזרה לארגנטינה. במכתב מחודש אלול האחרון, כתב הרב לוין להרב דוידוביץ: "אני רוצה לברך ולשבח את עבודתם המקודשת שדרכם הצלחתם, בעזרת ה', לשחרר עשרות עגונות". כזכור, רק לפני כשנה וחצי היה זה הרב לוין שהותקף בפריצה לביתו.

מהקהילה היהודית בארגנטינה נמסר בתגובה לאירוע כי הם "עוקבים בדאגה עמוקה אחר מצבו של דוידוביץ'". כמו כן, הם דרשו לקבל "הבהרות מיידיות בנוגע לתקיפה, שגורמת לאי נוחות בקרב חברי הקהילה".

מיקי שטוירמן, מנהל "רדיו חי", בבואנוס איירס, סיפר: "ברור שמדובר באירוע אנטישמי. התוקפים נכנסו לבית ב-02:00 ומיד אמרו לו שהם יודעים שהוא הרב של הקהילה היהודית. קשרו אותו, כיסו את ראשו והכו אותו קשות עד שאיבד את הכרתו. הם שברו לו תשע צלעות. שני תיירים ברזילאים שהיו בתחנת אוטובוס סמוך לבית ושמעו מה קרה הם אלה שהזעיקו את המשטרה. השוטרים נכנסו וראו אותו שרוע על הרצפה".

אריאל אכנבאום סגן נשיא אמי"ה, ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה, סיפר הבוקר בראיון לחדשות כאן: "הרביצו לו מכות רצח ממש. שברו לו תשע צלעות, עשו לו חור באחת מהריאות. הוא מתאושש, אבל בטח שידעו למי הם פרצו, כי אמרו להם מפורשות: אנחנו יודעים שאתה הרב הראשי".

אכנבאום סיפר כי הרב התעורר בשעת לילה כששמע רעשים מכיוון חדר השירותים. "הוא קם מהמיטה ומיד זיהה מישהו. זה בית עם שתי קומות. הוא ראה מישהו בשירותים והוא ברח במדרגות למטה ושם חיכו לו עוד שלושה אנשים והיו עוד שלושה בחוץ שחיכו. כולם חושבים, שגם כדי לשדוד את הרב בן ה-60 ומשהו, לא צריך כמעט להרוג אותו. קשרו אותו והוא איבד את ההכרה, אשתו התעלפה, הם היו לבד בבית. אחרי שהשודדים הלכו הגיע ארגון ההצלה ופינה אותו לבית החולים.

חורחה קנובלוויץ, נשיא ה"דאיה", ארגון הגג של הארגונים היהודיים בארגנטינה, אמר כי הרב הוכה באכזריות על ידי שבעה תוקפים שנכנסו לביתו. לדבריו, "הם לא באו לשם כדי לגנוב. הם ידעו בדיוק בשביל מה הגיעו. הם הגיעו לתקוף. כשזה שוד הם מאיימים עליך והם לא ישר מכים בכזאת אכזריות. מיד כשנכנסו הם זיהו את הרב ואמרו לו: 'אנחנו יודעים מי אתה. אתה הרב של הקהילה'. זה אומר שזה לא תקיפה מקרית אלא שהיא ממניעים אנטישמיים".

קנובלוויץ הוסיף כי "מה שקרה כאן מדאיג את כל הקהילה היהודית. מה שהכי מדאיג הוא שזה יכול לקרות שוב נגד כל אחד בקהילה". לדבריו, הוא יצר קשר עם הרשויות בארגנטינה והביע את דאגת הקהילה היהודית ודרישתה לחקור ולפענח את התקיפה החמורה הזאת.

הרב שלמה טוויל, רבה הראשי של מקסיקו וחבר ילדות של הרב דוידוביץ', שוחח עמו לאחר התקיפה ולפני שהועבר לטיפול נמרץ. בשיחה שקיים הבוקר עם גל"צ הוא אמר כי "דיברנו אולי דקה, אח"כ הוא אמר שהוא חלש ולא יכול לדבר. אחרי שעתיים-שלוש הוא נכנס לטיפול נמרץ. הוא סיפר שכנראה התוקפים נכנסו מהגג ואמרו 'אתה הרב של אמיה'. הם שברו לו 9 צלעות. הוא הרגיש הרבה מכות. באשתו לא נגעו".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן