נעלב שלא הוזמן למפגש עם אסד: שר החוץ האיראני התפטר במפתיע מתפקידו

אחרי שש שנים בתפקיד: שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, הודיע אמש (שני) במפתיע על התפטרותו מהתפקיד. עד לאחרונה, ניהל זריף את המשא ומתן עם מדינות האיחוד האירופי על כינון מנגנון לעקיפת הסנקציות האמריקאיות. – "אני מתנצל בפניכם שאין ביכולתי להמשיך בשירות וגם על התקלות בשנים האחרונות בתקופתי כשר חוץ. אני מודה לאומה האיראנית היקרה והאמיצה ולבכיריה" זריף התפטר ככל הנראה התפטר במחאה על כך שלא עודכן על ביקורו של נשיא סוריה בשאר אסד בטהרן אתמול ולא הוזמן לפגישה איתו. הבוקר דווח ב'וול סטריט ג'ורנל', כי גורמים באיראן הופתעו מהתפטרותו של שר החוץ זריף, והם התנצלו בפניו על כך שלא הוזמן לפגישות עם נשיא סוריה אסד, אך זה לא הספיק לו. בראיון שהתפרסם בעיתון "ג'ומהורי אסלאמי" יום לאחר התפטרותו אמר זריף, כי "המריבות בין המפלגות והפלגים הן 'הרעל הקטלני' של מדיניות החוץ האיראנית". * השערה נוספת שהתפרסמה על הסיבה לפיטוריו של זריף, הוא הצורף לזרוק עצם למשמרות המהפכה ובכך להציל את המשך כהונתו של רוחאני, על רקע המשבר הכלכלי החמור שבו שרויה איראן, משבר שנובע לטעמם של השמרנים מהסכם הגרעין ו"ההתרפסות בפני המערב ובעיקר ארצות הברית".
– יצויין, כי בכדי שההתפטרות תיכנס לתוקף, עדיין טעונה את אישורם של הנשיא חסן רוחאני והמנהיג העליון עלי חמינאי. לבינתיים, חברי פרלמנט בטהראן חתמו על מכתב הקורא לנשיא שלא לקבל את התפטרות שר החוץ.
– גורמים מעריכים כי בעקבות התפטרותו של זריף מתפקיד שר החוץ של איראן, יו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני ימלא את מקומו בתפקיד הבכיר. 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן