בידידות, אך ללא הסכם: פסגת קים-טראמפ קוצרה; הושגה התקדמות, נותרו פערים, המגעים יימשכו

ועידת הפסגה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בווייטנאם קוצרה הבוקר (יום ה') במפתיע. טראמפ וקים החלו את יום הפגישות השני שלהם בשעה 4 בבוקר שעון ישראל (9 בבוקר שעון האנוי), אבל סיימו את שיחותיהם יותר משעה לפני המועד המתוכנן, וארוחת צהריים משותפת לשניים בוטלה.
– לפני פגישתם הלילה, סוכנות הידיעות הממלכתית של צפון קוריאה, KCNA, דיווחה כי הדיונים אתמול בין טראמפ לקים היו "כנים ומעמיקים", ונועדו "לסלול את הדרך לתוצאות מקיפות ופורצות דרך". * ברשת NBC האמריקנית דווח כי צוותי המשא ומתן האמריקניים ויתרו על דרישתם שצפון קוריאה תחשוף ותמסור פירוט מלא של יכולותיה הגרעיניות ושל תוכנית הטילים הבליסטיים שלה.
– המשבר בפסגה התחיל בעקבות שאלה של עיתונאית ה"וושינגטון פוסט" שהופנתה לקים. השליט אמר: "נשיג משהו שניתן יהיה לברך עליו. אם לא הייתי מעוניין בפירוק הגרעין בחצי האי הקוריאני, לא הייתי מגיע הנה להיפגש עם הנשיא". הנשיא טראמפ ביקש מקים להבהיר את כוונותיו על פירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני בכתב. אז העניינים התחילו להסתבך, והבית הלבן הודיע שמשלחתו של הנשיא תעזוב מוקדם מהצפוי. ארוחת הצהריים הרשמית בוטלה, כמו גם החתימה על ההסכם המשותף שתוכננה. ושתי המשלחות עזבו את בית המלון בו התקיימה הפסגה.
– במסיבת העיתונאים של טראמפ, שהוקדמה בשעתיים בגלל פיצוץ השיחות, התייחס הנשיא למשבר: "לפעמים צריך ללכת וזה מה שעשינו. עמדו בפנינו כמה אופציות, והחלטנו לא לבחור באף אחת מהן. אנחנו נמשיך לעבוד. היומיים האחרונים היו מאוד פרודוקטיביים".
– "הם רצו שהסנקציות יוסרו במלואן ולא יכולנו לעשות את זה, לא יכולנו לוותר על כולן. הם לא הסכימו לוותר על מה שרצינו בשביל שנסיר את הסנקציות, והיה לנו חזון שונה בנושא. נמשיך לעבוד ביחד אבל היינו צריכים לקום ולעזוב. לא ויתרנו על כלום, אבל אנחנו חברים טובים ויש לצפון קוריאה פוטנציאל אדיר.
– "קים הבטיח לי שלא יעשה ניסויים גרעיניים ובליסטיים נוספים. זה תהליך שיימשך, אבל לא היה ראוי לחתום על הסכם היום. דיברנו על הריסת אתרי תוכנית הגרעין הצפון קוריאנית, וקים הביע נכונות לעשות זאת. ויתרנו על תמרונים צבאיים עם דרום קוריאה, כי זה עולה לנו המון כסף, וזאת אחת הנקודות שחשובות לצפון קוריאה. נפרדנו כידידים, אבל לפעמים צריך לעזוב".
– מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, אמר במסיבת העיתונאים. "אנחנו קרובים היום להסכמה יותר מאשר היינו לפני 36 שעות או לפני שנה, הושגה התקדמות. ביקשנו מקים לעשות יותר, הוא לא היה מוכן. הצוותים עבדו במשך שבועות רבים, השגנו התקדמות רבה בפסגה, אבל לא השגנו מספיק בשביל ארצות הברית. ביקשנו ממנו לעשות יותר, אבל הוא סירב. אמרנו מההתחלה שזה ייקח זמן, אבל אנחנו אופטימיים. הצוותים לומדים להכיר אחד את השני, ואנחנו ממשיכים להתקדם בנושא הפירוק מנשק גרעיני. בכל זאת, הייתי רוצה שנתקדם יותר".
– על פי ההערכות בכלי תקשורת אמריקניים, קים הראה נכונות לפרק את הכור ביונגביון, אולם סירב לפירוק מתקנים אחרים ללא הסרת הסנקציות, ארה"ב, מצדה, הייתה מוכנה להציע רק "הטבות כלכליות" מסוימות. לא ברור אם הבטחתו של קים שלא לשגר עוד טילים, למרות כישלון השיחות, נוגעת רק לבין-יבשתיים כפי שהתחייב בשנה שעברה או באופן כללי.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן