"סעיף 20": התפתחות משפטית בפרשת מאסרו של האב לפעוטה בת 4 חודשים שהושלך לכלא הצבאי בשל התנגדותו לגיוס חרדים; היום דיון בבית המשפט הצבאי לערעורים

התפתחות משפטית במעצרו של אסיר עולם התורה בן העליה הרב מאיר בלוי שליט"א שנעצר לכלא הצבאי עקב התנגדותו לגיוס חרדים, שם הוא שוהה באגב המיוחד עקב סירובו ללבוש את מדי האסירים, ובכך אף נפטר ממטלות הכלא. היום (שישי) יתקיים דיון בבית המשפט הצבאי לערעורים, בעקבות החלטת בית המשפט הצבאי לשחרר את אסיר עולם התורה למעצר פתוח עד ליום שני. בפרקליטות הצבאית דורשים את החזרתו לבידוד, ובוועדה להצלת עולם התורה דורשים את שחרורו המיידי. * הנימוק המשפטי העיקרי לשחרורו המיידי, הוא העובדה שמאז פקיעת חוק טל ועד אחרי חקיקת חוק הגיוס החדש משך זמן של למעלה משנה, לא נשלחו זימונים לבני הישיבות, ומשכך קובע סעיף 20 לחוק שירות בטחון כי לצבא לא היה כל סמכות לזמן את בני הישיבות להתייצבות * יצויין, כי בעתירה פרטנית על רקע דומה שהוגשה לבג"ץ, קבע בג"ץ כי הצדק עם העותרים, ולצבא אסור לנקוט כל הליך של מעצר או גיוס נגד בני הישיבות. ובכך אף דחה את טענת המדינה, כי פסיקה כזו "תביא לכך שדווקא אותם תלמידי ישיבות שלא שיתפו פעולה עם רשויות הגיוס יזכו לפטור משירות. בעוד שתלמידי הישיבות ששיתפו פעולה יהיו זכאים למעמד של תלמיד ישיבה הזכאי לדחיית שירות בלבד, מעמד אשר מחייב עמידה בתנאים שונים ־ כגון היקף שעות לימודים שבועיות, אי עבודה בשכר, והגבלת על שהות בחו"ל" * הצטרפו כעת לאמירת פרק תהילים להצלתו של בן העליה מאיר בן בת שבע בלוי מידי רודפי נפשו ולשחרורו המהיר מהכלא הצבא

התפתחות משפטית במעצרו של אסיר עולם התורה בן העליה הרב מאיר בלוי שליט"א שנעצר לכלא הצבאי עקב התנגדותו לגיוס חרדים, שם הוא שוהה באגב המיוחד עקב סירובו ללבוש את מדי האסירים, ובכך אף נפטר ממטלות הכלא.

במהלך הדיון הראשון שהתקיים אתמול בעניינו בבית המשפט הצבאי ביפו, ביקש עורך דינו מנחם שטאובר שנשכר על ידי הוועדה להצלת עולם התורה לשחררו באופן מידי, תוך שהוא מעלה טיעון משפטי ולפי לצבא לא היה כלל סמכות לזמנו לגיוס, מאחר ולא התייצב בלשכות הגיוס לאחר חקיקת חוק לפיד. וזאת בהתאם לסעיף 20 לחוק שירות בטחון הקובע, כי לא ניתן לזמן לגיוס מי שחלפו 24 חודש מיום שהגיע לגיל שמונה עשרה, או 12 חודש מאז שהסתיימה תקופת הדיחוי שלו. בהקשר לזה יצויין כי עם פקיעת חוק טל כשלא חל כל הסדר דיחוי לתלמידי ישיבות תורניות, בחרו ברשויות הצבא שלא לזמן את בני הישיבות להתייצבות ואו לגיוס.

עילה משפטית נוספת לטענת העו"ד היא אפליה פסולה בין גברים לשאינם גברים, עקב היותו של האברך בן העליה אב לתינוק פעוט בן ארבעה חודשים, כשבמקרה דומה לא עוצרים את אם התינוק, וא"כ גם את אבי התינוק אין להכניס למעצר בשלב שכזה.

בתום הדיון הראשוני, קבע בית המשפט הצבאי על המשך מעצר במסגרת מעצר פתוח עד ליום שני הבא אז ידון דיון נוסף, זאת בניגוד לתביעת הפרקליטות כבר כעת לקבוע מעצר עד תום ההליכים ובמסגרת מעצר רגיל ולא להקל בשום אופן על מעצר פתוח.

בפרקליטות ביקשו עיכוב ביצוע וזאת עד לדיון בערעור שהגישו לבית המשפט הצבאי לערעורים שהתקיים היום. כשבדיון היום יעלו שוב הן דרישת הפרקליטות הצבאית למעצר עד תום ההליכים ומעצר סגור, והן דרישת הוועדה להצלת עולם התורה לשחרור מיידי.

התקדים בבג"ץ

יצויין, כי בעתירה פרטנית בעלת מאפיינים דומים שהוגשה לבג"ץ, קיבל בג"ץ את העתירה ואסר על הצבא לנקוט כל הליך של מעצר או גיוס נגד בני הישיבות.

באותה עתירה ביקשה המדינה מבג"ץ לשנות את המשמעות של החוק, בין היתר, בשל כך כי "פרשנות שתימנה את התקופה בה תלמידי הישיבות לא נענו לזימוני רשויות הגיוס להגיש בקשה לדחיית שירות, כתקופה שבאה במניין תקופת הקריאה להתייצבות לפי סעיף 20 לחוק, תביא במובהק למצב שבו חוטא יצא נשכר. חלק ניכר מתלמידי ישיבות שלא הגישו בקשה לדחיית שירות לאחר חקיקת תיקון 19, שייכים לפלגים בציבור החרדי שלא משתפים פעולה עם זימוני רשויות הגיוס מטעמים אידיאולוגיים, פרשנות שונה מזו שהוצגה לעיל תביא לכך שדווקא אותם תלמידי ישיבות שלא שיתפו פעולה עם רשויות הגיוס יזכו לפטור משירות. בעוד שתלמידי הישיבות ששיתפו פעולה יהיו זכאים למעמד של תלמיד ישיבה הזכאי לדחיית שירות בלבד, מעמד אשר מחייב עמידה בתנאים שונים ־ כגון היקף שעות לימודים שבועיות, אי עבודה בשכר, והגבלת על שהות בחו"ל".

בפסיקתם דחו בג"ץ את עמדת המדינה והבהירו כי "זה נושא שבמהותו לא ראוי לפסיקה פרשנותית אלא להסדרה בחוק. במסגרת החוק אתם יכולים לתת מענה לשאלה הזו. השאלה הזו רחוקה מלהיות פשוטה ומובנת מאליה, או להיות מוסדרת באמצעות פרשנות תכליתית".

המעצר

בן העליה נעצר בין שלישי בערב במהלך הפגנה ספונטנית נגד גיוס בנות שהתפתחה בכביש הכניסה לעיר מודיעין עילית, במהלך ההפגנה, עצרו כוחות המשטרה כעשרה מפגינים ולקחו אותם לתחנת המשטרה בכניסה לעיר. אחד האברכים במקום, שסירב להזדהות זוהה באמצעות טביעת אצבע, ואז עלה שמו במסוף המשטרתי, כמי שמתנגד לגיוס חרדים בסירובו להתייצב בלשכת הגיוס במסגרת חוק הגיוס הדורש מכסות ויעדים מקרב המגזר החרדי. אולם בעוד בתחנות אחרות במשטרה, מבינים כי אל להם לקחת חלק ברדיפת הצבא נגד עולם התורה, ומשחררים את העצורים בנסיבות אלו, מפקד המשטרה במודיעין עילית הורה מיד להזמין משטרה צבאית על מנת להסגירו לכלא הצבאי.

בזמן מעצרו שוהה אסיר עולם התורה באגף המיוחד בישיבת המהר"ם מרוטנבורג שבכלא הצבאי, ובכך נפטר ממטלות הכלא, זאת ערב סירובו ללבוש את מדי האסירים. ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך זצוק"ל הביע את דעתו בענין הישיבה באגף המיוחד כי "ישנה חשיבות לישיבה בבידוד בכלא הצבאי על פני תפילה במניין וכל הנלווה. אך יחד עם זאת, מי שזה קשה עבורו, לא זה עיקר המלחמה"

היהדות החרדית בארץ ובעולם מבהירה כי לא יעזור לשלטונות כל ההתעמרויות בבני העליה נזר הבריאה וכפי הוראת רבותינו מצוקי ארץ זיע"א ויבדלט"א מרנן חברי מועצת גדולי עולם התורה כי אין להתייצב בלשכת הגיוס בשום אופן ואין לשתף פעולה עם חוק השמד.

הצטרפו כעת לאמירת פרק תהילים להצלתו של בן העליה מאיר בן בת שבע בלוי מידי רודפי נפשו ולשחרורו המהיר מהכלא הצבאי:

תהילים קמב
(א) מַשְׂכִּיל לְדָוִד בִּהְיוֹתוֹ בַמְּעָרָה תְפִלָּה.
(ב) קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶזְעָק קוֹלִי אֶל יְהוָה אֶתְחַנָּן.
(ג) אֶשְׁפֹּךְ לְפָנָיו שִׂיחִי צָרָתִי לְפָנָיו אַגִּיד.
(ד) בְּהִתְעַטֵּף עָלַי רוּחִי וְאַתָּה יָדַעְתָּ נְתִיבָתִי בְּאֹרַח זוּ אֲהַלֵּךְ טָמְנוּ פַח לִי.
(ה) הַבֵּיט יָמִין וּרְאֵה וְאֵין לִי מַכִּיר אָבַד מָנוֹס מִמֶּנִּי אֵין דּוֹרֵשׁ לְנַפְשִׁי.
(ו) זָעַקְתִּי אֵלֶיךָ יְהוָה אָמַרְתִּי אַתָּה מַחְסִי חֶלְקִי בְּאֶרֶץ הַחַיִּים.
(ז) הַקְשִׁיבָה אֶל רִנָּתִי כִּי דַלּוֹתִי מְאֹד הַצִּילֵנִי מֵרֹדְפַי כִּי אָמְצוּ מִמֶּנִּי.
(ח) הוֹצִיאָה מִמַּסְגֵּר נַפְשִׁי לְהוֹדוֹת אֶת שְׁמֶךָ בִּי יַכְתִּרוּ צַדִּיקִים כִּי תִגְמֹל עָלָי.
אַחֵינוּ כָּל בֵּית יִשְׂרָאֵל הַנְּתוּנִים בַּצָּרָה וּבַשִּׁבְיָה הָעוֹמְדִים בֵּין בַּיָּם וּבֵין בַּיַּבָּשָׁה הַמָּקוֹם יְרַחֵם עֲלֵיהֶם וְיוֹצִיאֵם מִצָּרָה לִרְוָחָה וּמֵאֲפֵלָה לְאוֹרָה וּמִשִּׁעְבּוּד לִגְאֻלָּה הָשָׁתָא בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב וְאִמְרוּ אָמֵן.

2 תגובות

  1. שליט"א הגב

    על האברך מאיר בלוי שליט"א נאמר *כִּי אִם בְּתוֹרַת השם חֶפְצוֹ וּבְתוֹרָתוֹ יֶהְגֶּה יוֹמָם וָלָיְלָה ממש* אברהם אבינו לא הלך בעצת אנשי דור הפלגה, וגם האברך מאיר בלוי לא הולך בעצת אנשי דור הפלגה" .

  2. אשריכם !!!! הגב

    אשריכם!!!! חזק חזק ונתחזק בעוז ובאומץ, על דרך הפסוק 'ויגבה לבו בדרכי ד". אשריכם !!!! שזכיתם לתת כבוד למלכות שמים, שלא לתת שום מקום כלל וכלל להיכנס תחת עול של אנשים חופשיים, פורקי עול תורה ומצוות, שכל חייהם בנוי על שווא שקר וזימה וכפירה בקבה ובתורתינו הקדושה – ופליטיקה.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן