מדאיג: כל המפלגות הפוליטיות מתכוונות לקדם אחר הבחירות חוק לגיוס חרדים; אף מפלגה לא מתחייבת לפתור את בעיית גיוס הבנות והחינוך

גיוס בנים: ע"פ החוק החדש שזוממים בממשלה להעביר בקדנציה הבאה המכסות והיעדים נגד בני הישיבות יגדלו בהדרגה עד לשיעור של 60% מכל שנתון, כשהיעדים אף יוכנסו לבסיס החוק ולא יהיו נתונים לפרשנויות, ובנוסף, אף יוטלו סנקציות כלכליות ופליליות נגד החרדים במידה ולא ימסרו לידי הצבא אלפי בחורי ישיבות מידי שנה, בסכומים שיפורטו בחוק. עד כה לא הצהירה אף מפלגה כי תבלום כל הליך חקיקה שידרוש מכסות ויעדים מהמגזר החרדי. יוזכר כי לפני חמש שנים בדיוק מהיום (ר"ח אדר), לאחר חקיקת חוק דומה בתקופת לפיד (אז נקבע כי גם באי עמידה ביעדים יתאפשר ל-1800 תלמידי ישיבות להמשיך בתלמודם, בחוק הנוכחי גם זה ייאסר), התאספו מאות אלפי חרדים בשערי ירושלים לעצרת זעקה ומחאה.
גיוס בנות: בקדנציה האחרונה הוחמרו והוקשחו הליכי הפטור לבנות דתיות מגיוס לצבא, כאשר בעוד בעבר הפטור שניתן היה מוחלט, בכפוף לחתימה על תצהיר דת, כשלאחמ"כ לא התאפשר מבחינה חוקית לבטלו (רק בהליך פלילי בו צריך להביא ראיות שברגע החתימה על התצהיר הוא היה שקרי, מה שהצבא לעולם לא הצליח לעשות), כיום הפטור מותנה בעמידה מוחלטת בתנאיו במשך 24 חודשים, כשכל משברון קטן, מהווה עילה מיידית לביטול הפטור. יצויין שהשינוי החוקתי הנ"ל נעשה ביוזמת הצבא, ללא כל כפייה משפטית, ואין גם מניעה משפטית להחזיר את המצב לקדמותו, אך עד כה לא נעשה בענין דבר.
חינוך: בשנה שעברה, נכנס לראשונה מאז פרוץ המדינה כללים חדשים להפעלת מוסדות לימוד בישראל, בעוד בעבר במוסדות חרדיים שהתנהלו במתכונת של 'מוסדות פטור', לא היה למשרד החינוך כל זכות להתערב בתכניו ובתלמידיו, הרי שכעת, קבלת רישיון מוסד מותנה בחתימה על תקנות שמאפשר למשרד החינוך את ההתערבות. אך חמור יותר מכך, שע"פ החוק החדש, מוסדות חינוך שיסרבו להתערבות משרד החינוך, לא יוכלו (מבחינת החוק) להפעיל את המוסד, גם אם יוותרו על התקצוב מהמדינה. איום בצו סגירה כבר נשלח בשנה האחרונה לתלמוד תורה 'דעת זקנים' במודיעין עילית, לאחר שסירב לחתום על הרישיון החדש, אולם ברגע האחרון הסגירה נבלמה, לאחר שלמשרד החינוך נודע, כי התלמוד תורה אינו צריך לבקש עדיין רישיון חדש לשנת הלימוד הנוכחית. במכתב ששיגרו מנהלי התלמוד תורה למשרד החינוך, הם ציינו כי למרות שאינם צריכים לחתום על הרישיון החדש, הם מוותרים על התקציב מהמדינה.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן