אתמול בירושלים: אלפי חרדים במפגן מחאה שקט נגד מעצרו של אברך חרדי עקב התנגדותו לגיוס; בריוני המשטרה התפרעו במקום באכזריות קשה; עשרות מפגינים שנחטפו שוחררו – סקירה וגלריה ראשונית

אתמול (חמישי) הפגינו אלפי חרדים בצומת הרחובות שרי ישראל-יפו שבירושלים במשך כשעתיים וחצי נגד מעצרו של אברך חרדי עקב התנגדותו לגיוס חרדים, וסירובו לשתף פעולה עם חוק הדורש להקציב מכסות ויעדים מהמגזר החרדי לידי הצבא. * ההפגנה שהתכנסה בהוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, התנהלה בשקט מופתי כשהמפגינים יושבים שרים ורוקדים על הכביש, אך לא מפעילים כל אלימות, בנוסף קראו המפגינים "נמות ולא נתגייס, לכלא ולא לצבא", כשבכך הם מחדדים את הפסיקה ההלכתית המפורסמת כי הגיוס לצבא אסורה בגדר של 'יהרג ואל יעבור'. * בניסיון להשתיק את מחאת החרדים, פעלו במקום כוחות גדולים של המשטרה שהפעילו אלימות אכזרית ביותר נגד המפגינים, באמצעות מכות סוסים ומכת"זיות, זאת ללא סמכות חוקית, וגם ללא תגי זיהוי. כמו"כ, נעצרו לפחות 30 מפגינים חלקם מוגדרים במסופים המשטרתיים כסרבני גיוס, והוועדה להצלת עולם התורה פועלת לשחרורם * העיתון 'ידיעות אחרונות' דיווח כי "להפגנה הגיעה כמות גדולה מאוד של משתתפים ביחס להפגנות קודמות. בניגוד אליהן, המשטרה שינתה את המדיניות ופעלה מהרגע הראשון לפיזור ההפגנה בכוחות מתוגברים ובאמצעים לפיזור הפגנות". * יצויין, כי לפי סעיפים 83 ו- 84 לפקודת המשטרה הפגנות נגד גיוס חרדים ומעצר תלמידי ישיבות אינם דורשות כלל רישוי מהמשטרה.

אלפי חרדים נענו לקריאתם של מרנן ורבנן גדולי התורה שליט"א והשתתפו אתמול אחה"צ במחאה אדירה שהתקיימה במשך כשעתיים וחצי בעיר ירושלים, נגד המשך מעצרו הנפשע של בן העליה האברך הרב מאיר בלוי שליט"א היושב בכלא הצבאי בעקבות סירובו לשתף פעולה עם גזירת השמד של חוק הגיוס ובגין אי התייצבותו בלשכת הגיוס. המוני המוחים קראו בין היתר "נמות ולא נתגייס, לכלא ולא לצבא", כשבכך הם מחדדים את הפסיקה ההלכתית המפורסמת כי הגיוס לצבא אסורה בגדר של 'יהרג ואל יעבור'.

לקראת השעה 16:00 החלה נהירת ההמונים למקום המחאה בצומת הרחובות יפו ושרי ישראל, בריוני המשטרה שהתכוננו מראש בניסיון לדכות את המחאה התארגנו עם סדרי כח ענקיים, ופעלו ללא הרף בברוטאליות אכזרית ומזעזעת בנסיון להשתיק את מחאת היהדות הנאמנה, כשבין האמצעים שהפעילה גם הפעם היו מכת"זיות עם מים כחולים, מכת"זיות בואש, אלימות קשה ואכזרית, עשרה סוסים וגל מעצרים נרחב. אולם כל אלו לא הרתיעו ולא פגעו במאומה בנחישותם המכובדת של אלפי בני התורה שקידשו שם שמים במחאה כדת של תורה. כאשר רק עם הישמע האות "ויחזור לתלמודו" המסמל את סיום ההפגנה, היא הסתיימה בסדר מופתי.

המפגינים הכריזו כי לא ישתפו כל פעולה עם הניסיונות להביא לגיוס חרדים וכי לא יתייצבו בלשכות הגיוס עד לביטול מוחלט של מדיניות הגיוס, והחזרת מעמד 'תורתו אומנותו' לכלל בני הישיבות כבעבר, ללא כל התניה של עמידה ביעדים או מכסות כלשהן. במעמד המחאה הובא שוב ההתנגדות החרדית לכל פשרה ומו"מ בנוגע לעתידם ומעמדם של בני הישיבות ולומדי התורה, עולם התורה לא יכרע ולא יתשחווה, לא ישתף פעולה עם מזימות שמד ומלכודות הרסניות, ולא יתן ידו לחמורה שבגזירות אותה מבקש השלטון החילוני בישראל להטיל על היהדות הנאמנה. רבים מהמוחים בהם בני עליה וגיבורי חיל הבהירו לאנשי המשטר כי אינם חוששים ממעצר, וכי אלימות השוטרים לא תרתיע אף אחד מציבור היראים לערוק לבגוד ולנטוש את המערכה בעיצומה.

במהלך המחאה נחטפו לפחות 30 מוחים, כשרבני 'הוועדה להצלת עולם התורה' בליווי עורכי דין בכירים, פועלים לשחרורם של כל החטופים.

עדי ראיה במקום סיפרו כי האלימות שהפעילו השוטרים בניסיון לפנות את החרדים היתה קשה. השוטרים, כמעט כולם ללא תגי זיהוי הפעילו כוח פיזי רב בניסיון נואש לפזר את המפגינים. סוסים שעטו לתוך הקהל, ומכתז"יות התיזו בואש ומים צבועים לעבר המפגינים השלווים. העדויות והתיעודים מהמקום מספרים על אלימות קשה של המשטרה, כשפרשי משטרה רמסו אנשים תחת פרסאות הסוסים, שוטרים נוספים תועדו מכים באכזריות כל מי שנקרה לידיהם, ובהמשך הגיעו למקום מכת"זיות, שהתיזו מים צבועים ובואש לעבר ההמונים, כשזרמי המים העזים כוונו גם באופן ישיר לעבר המוחים, שלמרות זאת המשיכו במחאתם, תוך שהם פוצחים מידי פעם בשירה אדירה.

הגדרה מעניינת ומדוייקת מתפרסמת הבוקר בעיתון 'הפלס' בשם אחד המוחים: "המים הכחולים של משטרת ישראל, הכניעו את הרמזורים והתמרורים בצומת, אך לא את רוחם של אלפי בני התורה".

העיתון 'ידיעות אחרונות' דיווח כי "להפגנה הגיעה כמות גדולה מאוד של משתתפים ביחס להפגנות קודמות. בניגוד אליהן, המשטרה שינתה את המדיניות ופעלה מהרגע הראשון לפיזור ההפגנה בכוחות מתוגברים ובאמצעים לפיזור הפגנות".

בעיתון 'ידיעות אחרונות' דווח על תקרית חמורה לאחר הפגנת החרדים בירושלים, ע"פ הדיווח חייל כיוון את נשקו לעבר חרדי שחזר מהפגנת החרדים נגד הגיוס. ומאבטחים שהיו באזור הרחיקו את החייל מהמקום. העיתון אף מציין לפי עד ראייה שנכח במקום כי התקרית באזור התחנה המרכזית בבירה פרצה לאחר שהחייל קילל את החרדים.

בהודעה שפרסמו החרדים דרך 'הוועדה להצלת עולם התורה' נכתב כי "בעקבות מעצרו הנפשע של אסיר עולם התורה האברך החשוב הרב מאיר בלוי, שנכלא בשבוע שעבר בעוון לימוד תורה ואי שיתוף פעולה עם גזירת השמד של חוק הגיוס הנורא, הורו גדולי עולם התורה לצאת לרחובה של עיר כדי למחות בכל תוקף ולזעוק נגד הפשע הנורא המתחולל בארץ ישראל נוכח גזירת השמד שמפילה חללים מבתי המדרשות, ולנוכח מעצרו של בן הישיבה שלא מתייצב בלשכות הגיוס כחלק ממערך ההתנגדות נגד חוק השמד".

כזכור, בן העליה נעצר בין שלישי בערב במהלך הפגנה ספונטנית נגד גיוס בנות שהתפתחה בכביש הכניסה לעיר מודיעין עילית, במהלך ההפגנה, עצרו כוחות המשטרה כעשרה מפגינים ולקחו אותם לתחנת המשטרה בכניסה לעיר. אחד האברכים במקום, שסירב להזדהות זוהה באמצעות טביעת אצבע, ואז עלה שמו במסוף המשטרתי, כמי שמתנגד לגיוס חרדים בסירובו להתייצב בלשכת הגיוס במסגרת חוק הגיוס הדורש מכסות ויעדים מקרב המגזר החרדי. אולם בעוד בתחנות אחרות במשטרה, מבינים כי אל להם לקחת חלק ברדיפת הצבא נגד עולם התורה, ומשחררים את העצורים בנסיבות אלו, מפקד המשטרה במודיעין עילית הורה מיד להזמין משטרה צבאית על מנת להסגירו לכלא הצבאי.

כידוע, מאז ביטול חוק טל שאיפשר דיחוי של תלמידי ישיבה ללא דרישה של מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות, ובפרט לאחר חקיקת חוק הגיוס החדש, שמסדיר דיחוי זמני לחלק מבני הישיבות, בתמורה למסירתם של אחרים למלתעות הצבא, הורו מרנן ורבנן גדולי ישראל ובראשם מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך זיע"א, כי איסור מוחלט לשתף פעולה עם חוק הגיוס, ואין להתייצב כלל בלשכות הגיוס.

מערכת האידישע פוסט מתכבדים להגיש בפניכם גלריה ראשונית מההפגנה

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן