פרוייקט 'תיק הגולן': חיזבאללה הקים תשתית טרור סודית סמוך לגבול ישראל-סוריה; ישראל הגישה תלונה במועצת הביטחון; פרסומים זרים: ישראל החלה בפעילות צבאית נגד התשתית

חיזבאללה החל בחודשים האחרונים להקים תשתית טרור קילומטרים בודדים סמוך לגבול ישראל־סוריה בתוכנית שקיבלה את השם "תיק הגולן". ומטרתו פתיחת חזית נוספת מול ישראל, באמצעות פיגועי צליפה או ירי נ"ט לעבר כוחות צבאיים או אזרחים ישראלים בגולן. * גורמי מודיעין בפיקוד הצפון מעריכים כי מטרת התשתית אינה לייצר גבול פעיל של פיגועים נקודתיים נגד ישראל, אלא להקים יכולת מבצעית למצב חירום. 
– האיסוף המודיעיני על ישראל מתבצע בין היתר בעזרת עמדות של צבא סוריה הקיימות בשטח. במקביל עורכים פעילי חיזבאללה סיורים לאורך גדר הגבול עם ישראל במטרה להכיר את השטח, לנתח נתיבי חדירה לישראל ולאסוף מידע על פעילות צבאית ומאפייני השגרה של כוחות הביטחון. * חלק מהפעילים עברו בעבר קורסים והכשרות בחבלה, צליפה, והפעלת רקטות גראד. חלק מהם אף לקחו חלק וצברו ניסיון בפעילויות טרור נגד ישראל. ובישראל מעריכים כי כרגע אין לתשתית יכולת לבצע פיגוע במתווה של פשיטה לתוך ישראל. * בראש התשתית עומד אבו חסיין סאג'ד, שפועל בשליחותו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, וגורמי מודיעין טוענים כי מדובר בפרויקט ממודר מאוד, שתוכנן בקפידה מתחת לאפו של נשיא סוריה בשאר אסד, מבלי שידע על כך דבר. * ראשי התשתית נעים בין מטה הארגון בביירות, למטה המבצעים בדמשק, ומדי פעם מגיעים לשטח הגולן, תוך הקפדה על מידור.
– בעקבות חשיפת פעילות חיזבאללה בגולן הסורי, הגישה הערב (רביעי) ישראל תלונה רשמית למועצת הביטחון ואיימה כי "ישראל לא תתעלם מהסבת סוריה ולבנון לחזית צבאית כנגדה ותפעל בכוח ובעוצמה נגד התוקפנות שמותווית בטהרן".
– ב'חדשות כאן' דווח כי לפי פרסומים זרים, ישראל כבר החלה לפעול נגד תשתית חיזבאללה ברמת הגולן הסורי גם באמצעים צבאיים, ואחת ממטרות החשיפה של החומר המודיעיני היא להכין את הקרקע לתקיפות ברמת הגולן. לפי הפרסומים אם החשיפה לא תשכנע את חיזבאללה לנטוש את תכנית ההתבססות שלהם בגולן – ישראל תתקוף יעדים כפי שהיה בפעם הקודמת כשחיזבאללה הקים תשתית טרור באזור. אז היה מדובר בכמה תקיפות ובחיסול של ראשי התשתית – עימאד מורנייה וסמיר קונטאר, חיסול שמיוחס לישראל.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן