טבח מחריד בניו זילנד: לפחות 50 הרוגים בהם ילדים ועשרות נפגעים; הרוצח תכנן להמשיך במתקפה אך נעצר

לפחות 50 בני אדם נהרגו בהם ילדים ועוד עשרות נפצעו בירי שאירע בסוף השבוע בשני מסגדים בעיר בניו זילנד. רוב הקורבנות באירוע הירי הרצחני הם מהגרים או פליטים ממדינות כמו פקיסטאן, הודו, מלזיה, אינדונזיה, טורקיה, סומליה ואפגניסטן.  בין ההרוגים גם מהנדס תוכנה בשנות ה-30 לחייו משכונת אבו דיס שבמזרח ירושלים, שעבר לחו"ל לפני מספר שנים. * בעקבות אירוע הירי העלתה המדינה את רמת האיום הביטחוני שלה לרמה הגבוהה ביותר, וכל משרדי הממשלה בעיר הושמו תחת אבטחה כבדה וכן בתי החולים ובתי הספר
– אזרח אוסטרלי בן 28 קיבל עליו את האחריות לרצח, לדבריו הוא יצא לנקום בפולשים שמאיימים על הגזע הלבן. הוא פעל לבדו ושום ארגון לא הורה לו לבצע את המתקפה. * ארבעה חשודים (כולל האוטרלי) נעצרו, והמשטרה בניו זילנד מסרה כי לא ידוע לה על חשודים נוספים, אולם הדגישה כי ייתכן וישנם מעורבים נוספים שטרם נתפסו. 
– ראשת ממשלת ניו זילנד הודיעה כי החשוד המרכזי בטבח, תכנן להמשיך בתקיפות נוספות טרם נתפס על ידי המשטרה. "העבריין היה נייד, היו ברכבו שני רובים נוספים, והוא בהחלט התכוון להמשיך במתקפה". בעקבות הדיווחים לפיהם ליורה היה רישיון נשק בתוקף, הבטיחה רה"מ לבצע רפורמה בנושא אחזקת הנשק במדינה.
– בשידור ישיר של הטבח נראה הרוצח נוהג ברכב כשהוא לובש בגדי הסוואה וכפפות בצבע חאקי וחובש קסדה, לאחר מכן הוא עצר, פתח את הדלת ויצא מהאוטו עם רובה. פותח את הבגז' האחורי ומוציא ממנו עוד שני רובים שכוסו בשמות ובסיסמאות, התקדם לעבר הכניסה למסגד והחל לירות תוך שהוא עובר בין חדרים שונים. כשסיים את הכדורים מרובה אחד הוא משליכו ומתחיל לירות ברובה חדש. הירי נמשך במשך כחמש דקות. ואז חוזר היורה אל מכוניתו, מחליף את כלי הנשק וחוזר למסגד כדי לירות בכל מי שמראה סימן חיים. אחר כך הוא נסע משם במהירות גבוהה ויורה על מכוניות חונות ועל בניינים.
– אחד הניצולים מהפיגוע, עבדול עזיז הוכרז כגיבור, לאחר שהצליח להסיח את דעתו של הרוצח ולהבריחו מהמקום. היה זה כאשר לאחר ששמע את היריות הוא עזב את משפחתו ורץ החוצה כדי להתעמת עם התוקף במגרש המכוניות. בתחילה הוא הרים קורא כרטיסי אשראי שהיה מונח לידו כדי להשתמש בו כנשק. לאחר מכן ראה עזיז את היורה מתקדם לכיוון מכוניתו כדי להחליף רובה, בזמן שהוא מכוון לעברו את הנשק שהחזיק בידו באותם הרגעים. אחרי שהחליף את הרובה, החל הרוצח לירות לכיוון עזיז, שהצליח להתחמק מהירי לעברו כשהתחבא מאחורי מכוניות. עזיז הצליח להרים את רובה הציד שהותיר מאחוריו התוקף (והיה ריק מכדורים), והחל לרדוף אחריו כשהוא אוחז בנשק בידו. "צרחתי לכיוונו 'בוא לפה אני כאן, בוא אני כאן'. ניסיתי לגרום לו להתמקד בי. לא רציתי שהוא ייכנס לתוך המסגד", סיפר עזיז, והוסיף, "החזקתי את הרובה ביד שלי. ואז ראיתי אותו מפיל את הנשק שלו, הוא נמלט ורדפתי אחריו". כשראה את היורה נכנס למכוניתו, השליך עזיז לעברו את הרובה "כמו חץ" כך שניפץ את שמשת המכונית. "הוא היה בהלם. קילל אותי ואז נסע משם".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן