גזירת החינוך בבריטניה: מחר (תענית אסתר) דיון בפרלמנט הבריטי

מחר (תענית אסתר) יתקיים דיון בפרלמנט הבריטי בענין גזירת החינוך הדורשת ממוסדות הלימוד החרדיים ללמד את התלמידים הרכים מושגי זימה ותועבה * לפני חודש נפגשו מנהיגי היהדות הבריטית עם שר החינוך וביקשו ממנו לפעול לביטול הגזירה. בעיצומה של הפגישה פרץ ראש ישיבת הרמה הגאון הגדול רבי אליקים שלזינגר שליט"א בבכי. לקראת סיום הפגישה ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות ישארו בין כותלי הפרלמנט ולא ידלפו לציבור. * בבתי המדרש בלונדון נתלו מודעות הקוראות לציבור לקחת ספרי תהילים ולהתפלל – "הרשעים שמו להם למטרה להשמיד להרוג ולאבד את כל היהדות. כן, כן, נכון שלא את כל היהודים, אבל כן את כל היהדות"

על רקע הסערה העזה בכל רחבי העולם היהודי בעקבות גזירת החינוך הבריטי, שדורש ממוסדות הלימוד החרדיים ללמד את התלמידים הרכים מושגי זימה ותועבה, והערכה כלפיהם רחמנא ליצלן. כאשר מפקחים מטעם משרד החינוך הבריטי מאיימים לסגור מוסדות לימוד שמתעקשים שלא ללמד את התלמידים על התנהגות המנוגדת להלכה היהודית. צפוי להתקיים מחר בערב (תענית אסתר), דיון בפרלמנט הבריטי בענין.

כזכור, בחודש שעבר הגיעו שלושה מזקני הרבנים; ראש ישיבת הרמה; הגאון הגדול רבי אליקים שליזנגר, חבר הבד"ץ של התאחדות קהילות החרדים הגאון רבי שלום פרידמן, וגאב"ד ראדומישלא הגאון רבי דוד הלפרין. אל בית הפרלמנט הבריטי ברובע וסטמינסטר בבירת הממלכה המאוחדת. הם נועדו עם שר החינוך הבריטי ובכירי המשרד, כדי לבקש בעד ביטול גזירת החינוך המרחפת על היהדות החרדית ברחבי אנגליה.

בפתיחת הפגישה ציין שר החינוך הבריטי כי נערך באופן מיוחד לפגישה עם הרבנים, אליהם הביע הערכה רבה. בפגישה נשא הרב שלזינגר דברים מרגשים אותם הכין מראש, שעה שהוא מחזיק בכתב יד מיוחד של מרן החתם סופר זי"ע כסגולה ולשמירה. רגע מיוחד נרשם כשהרב שלזינגר פרץ בבכי במהלך נאומו, וריגש את כל הנאספים בדבריו שנבעו מעומק ליבו.

לקראת סיום הפגישה ביקש השר מהרבנים, כי מסקנות הפגישה העיקריות ישארו בין כותלי הפרלמנט ולא ידלפו לציבור.

כזכור, ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי בקרב יהודי אנגליה יש מי ששוקלים ברצינות להגר למדינות אחרות בשל הגזירה. עוד דווח, כי דמיאן הינדס, מזכיר המדינה לחינוך, קיבל מכתב חריף מפרקליטיו של הורה חרדי בשם שרגא שטרן, לו שבעה ילדים בני שנה ועד 12, "רבים מחברי הקהילה היהודית יעדיפו לעזוב את בריטניה לטובת מקום מסביר פנים יותר, על פני ציות לחיוב לאזכר בהיבט חיובי תכני תועבה בבית הספר", נכתב במכתב. עורכי הדין המייצגים את שטרן ציינו כי אם תימשך הדרישה לכפות לימודי תועבה במוסדות חינוך – הוא ייאלץ לבחור באחת מארבע אפשרויות: לצאת למאבק משפטי, "לרדת למחתרת" וללמד את ילדיו בבית, לקוות שבתי הספר החרדיים יסרבו למלא את ההוראות – או לעזוב את בריטניה.

לקראת הדיון בפרלמנט התפרסמו מודעות הקוראות להעתיר בתפילה ובתחנונים מחר.

במודעה שפורסמה בשפת האידיש תחת הכותרת "לך כנוס את כל היהודים. יהודים יקרים" נכתב:

"אנו עומדים עכשיו במצב מפחיד, וכאשר נחשוב מעט אנחנו צריכים לרעוד ולהצטמרר כאשר הרשעים שמו להם למטרה להשמיד להרוג ולאבד את כל היהדות. כן, כן, נכון שלא את כל היהודים, אבל כן את כל היהדות. וכעת המצב החריף כאשר הם רוצים להחדיר בקרב ילדינו הטהורים שלא טעמו טעם חטא את כל הטומאות העבודה זרה, והתועבות, השם ירחם. והעולם שותק? איך יכול להיות דבר כזה?"

בהמשך המודעה נכתב:

"רבותי, תפסו ספר תהילים והתפללו, הערב יתקיים בפרלמנט דיון בנוגע לגזירה הנוראה. אנחנו לא יכולים ואסור לנו לחכות ולהמתין עד שיקראו לנו ויקחו אותנו, אנחנו צריכים לבד לעורר את עצמנו"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן