ממרחק של 250 ק"מ: מטוסי קרב ישראליים תקפו מפעל איראני לדיוק טילים בסוריה; לפחות 2 נהרגו ו-17 נוספים נפצעו

בליל שבת בשעה 2:30 לפנות בוקר תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי בסיסים צבאיים בעיר מסיאף שבמחוז חמאה במערב המדינה – כך מסר גורם צבאי סורי לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא". על פי המקור, התקיפה התרחשה מהשטח האווירי של לבנון, ובמהלכה נורו כמה טילים לעבר מרכז לפיתוח טילים לטווח בינוני. מערכות ההגנה האוויריות של צבא סוריה הצליחו ליירט חלק מהטילים לפני שהגיעו למטרותיהם. * פרט מעניין שמציינים בדיווחי האופוזיציה בסוריה הוא כי התקיפה התבצעה סמוך למקום שבו הוצבה לא מזמן מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-300. אולם ככל הידוע לארגוני המעקב בסוריה, המערכת לא הופעלה.
– הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי הותקפו שלושה יעדים באזור: מרכז לפיתוח טילים לטווח בינוני, בסיס המשמש כוחות מיליציה איראניים ואקדמיה צבאית. עוד דווח כי במהלך התקיפה נהרגו לפחות שני בני אדם ו-17 נוספים נפצעו.
– בסוריה ובלבנון דיווחו כי לפחות שני מטוסי קרב ישראליים השתתפו בתקיפה. על פי עדי ראייה, הם חלפו מעל דרום לבנון והנמיכו גובה עד שהגיעו לאזור הגבול עם סוריה. הם שיגרו את הטילים לעבר המטרות בו זמנית ובדרכם חזרה הם טסו לאורך קו החוף הלבנוני.
– ע"פ הדיווח בבלוג המודיעין "אינטלי טיימס" התקיפה בוצעה מקו החוף של העיר צידון הלבנונית, מטווח של כ-250 קילומטרים, וזאת ככל הנראה בכדי להקטין את הסיכונים שבתקיפה אווירית במרחב מוגן בסוללות רוסיות מתקדמות כדג' הS-300.
– תיעוד מהתקיפה מעלה כי בתקיפה הושמדו גם משגרים ניידים של רקטות מדגם "זילזל 2" – מתוצרת איראנית או ייצור סורי מקומי, בעלי ראש קרב של כחצי טון שעברו כנראה במקום שורה של שיפורים ובהם שיפור הדיוק והגדלת הטווח.
– בדו"ח המודיעין של חברת ImageSat International (ISI) שתיעדה את תוצאות התקיפה הישראלית מעריכים כי כל הציוד שהיו בתוך מבנים אלה הושמד לחלוטין אף הוא. בדו"ח צויין כי "אם האתר שהופצץ הוא אכן מפעל טילים, הוא יכול לשמש גם לייצור והרכבה של אלמנטים שונים בטילי קרקע-קרקע או לשיפור הדיוק. יחד עם זאת, כנראה שאין במפעל ייצור של מנועי טילים וראשי קרב מאחר ולא נמצאו מבנים ממוגנים. לא נמצאו בשטח המפעל טילים או משגרים".
– פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה, שאותו מבצעת איראן, נמצא במוקד הפעילות הישראלית בשנים האחרונות. באמצעותו מנסה איראן להעניק לטילים של חיזבאללה רמת דיוק גבוהה (רדיוס של כ־10 מטרים), ובמקביל גם להאריך את הטווח של חלק מהטילים. 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן