הכאוס בסודאן נמשך: אחרי הדחת הנשיא גם חברי המועצה הצבאית התפטרו

כיממה בלבד אחרי שהוביל את ההפיכה נגד הרודן עומר אל-בשיר, הודיע שלשום ראש המועצה הצבאית הזמנית בסודאן, עוואד אבן עוף, על התפטרותו, במטרה "לשמור על אחדות הכוחות החמושים". ראש המודיעין הסודאני, סאלח גוש, הלך בעקבותיו והודיע אף הוא על סיום תפקידו. * המועצה הצבאית הזמנית שנטלה את השלטון במוסד בהפיכה צבאית, הודיע כי היא תבצע שינויים בארגון מוסדות המודיעין במדינה, בהם גם גורמי מודיעין פנימיים * דובר הצבא הודיע אתמול (ראשון) על פיטוריהם של שגרירי סודן לוושינגטון ולג'נבה, ואמר כי כל החיילים והשוטרים שהשתתפו בהפגנות הרחוב שהובילו להפלתו של הנשיא לשעבר עומר אל-בשיר, ישוחררו. * התפטרות הבכירים במועצה הצבאית הזמנית בסודאן מגיעה על רקע קריאת מנהיגי המחאה בבירת המדינה לתושבים להמשיך להפגין ברחובות בדרישה לכונן באופן מיידי משטר אזרחי.
– את מקומו של אבן אוף בראשות המועצה הצבאית המכהנת כממשלת מעבר ימלא יו"ר הוועדה המפקחת על הצבא, הגנרל עבד אל-פתאח עבד א-רחמן אל-בורהאן, שנתפס כדמות שמקובלת יותר על ידי המפגינים וכמי שפתוח לקיום שיחות עמם. הכריז עם מינויו על ביטול העוצר הלילי ועל שחרור כל המפגינים והבטיח כי תקום ממשלה אזרחית בתום התייעצויות, וכי תקופת המעבר עשויה להיות קצרה יותר משנתיים. * עד כה הוא פיקד על כוחות היבשה וכן על הכוחות שנשלחו להילחם לצד הקואליציה הסעודית בתימן, ויש לו קשרים קרובים לגורמי צבא במדינות המפרץ.
– בתוך כך, המועצה הצבאית הודיעה כי לא תסגיר את עומר אל-באשיר לבית המשפט הבין-לאומי, שם יעמוד בפני אישומים בגין רצח עם ופשעים נגד האנושות, ובמקום זאת תעמיד אותו לדין בגבולות המדינה. * לפי הודעת הצבא, אחרי הדחתו של אל-בשיר נעצרו שני גנרלים נוספים הנאשמים אף הם בבית הדין הבינלאומי – עבד אל-ראחים מוחמד חוסיין, ששימש כשר הפנים ושר ההגנה בשנות הלחימה בדארפור, וכן אחמד חארון, שכיהן בתפקיד ביטחוני בכיר.
– על פי המשטרה הסודאנית, לפחות 16 בני אדם נהרגו ו-20 נפצעו בהפגנות שהתרחשו במדינה בימי חמישי ושישי, 13 תוכם ביום ההדחה. המשטרה הסודאנית מסרה כי כל ה-16 נהרגו כתוצאה מ"ירי תועה". גם בנייני הממשלה ועסקים פרטיים הותקפו ונבזזו ע"י מפגינים, וכעת במדינה מקווים שההכרזה על מינויו של בורהאן תפחית ולו במעט את הלהבות.
– לפני כחודש דיווח מקור צבאי סודאני לאתר Middle East Eye כי בחודש פברואר פגש ראש המוסד, יוסי כהן, את ראש המודיעין הסודאני, כחלק מניסיון ישראל לקדמו לנשיאות. זאת, על רקע אי היציבות הפוליטית במדינה. על פי הדיווח, כהן נפגש עם ראש ארגון הביון, סאלח גוש, במהלך ועידת מינכן לביטחון. הפגישה תווכה על ידי גורמים מצרים, ונתמכה גם על ידי סעודיה ואיחוד האמירויות – מדינות הרואות בגוש המנהיג הבא של המדינה האפריקנית. שירות המודיעין הכללי הסודאני הכחיש באופן רשמי את הדיווח כי השניים נפגשו.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן