בל יראה ובל ימצא | למרות עתירת הרפורמים: גם השנה ייאסר להכניס חמץ לבתי החולים

משרד הבריאות הפיץ בתחילת השבוע (שני) מכתב למנהלי בתי החולים, ובו ביקש להבהיר כי "עמדת המשרד היא שבתי החולים יפעלו להבטחת הכשרות בפסח". אך למרות שעל פי הנחיית משרד הבריאות, בבתי החולים מחויבים להקפיד על כשרות במהלך החג ולמנוע הכנסת חמץ. ישנם בתי חולים שהודיעו כי יבצעו בדיקה ביטחונית בלבד ולא ימנעו הכנסת חמץ על ידי מבקרים שיחפצו בכך. * בעקבות עתירת הרפורמים, ביקש בג"ץ בחודש שעבר מהמדינה לנמק מדוע אינה מאפשר להכניס חמץ בפסח לבתי חולים. אך עם זאת, המדינה תצטרך לתת את התשובה כחודש וחצי אחרי פסח. המשמעות היא שבפסח הזה, בתי החולים אכן יכולים להמשיך ולאסור על הכנסת חמץ.
לחם. חלות. חמץ.

משרד הבריאות הפיץ בתחילת השבוע (שני) מכתב למנהלי בתי החולים, ובו ביקש להבהיר כי "עמדת המשרד היא שבתי החולים יפעלו להבטחת הכשרות בפסח". אך למרות שעל פי הנחיית משרד הבריאות, בבתי החולים מחויבים להקפיד על כשרות במהלך החג ולמנוע הכנסת חמץ. ישנם בתי חולים שהודיעו כי יבצעו בדיקה ביטחונית בלבד ולא ימנעו הכנסת חמץ על ידי מבקרים שיחפצו בכך.

כזכור, בעקבות עתירת הרפורמים, ביקש בג"ץ בחודש שעבר מהמדינה לנמק מדוע אינה מאפשר להכניס חמץ בפסח לבתי חולים. אך עם זאת, המדינה תצטרך לתת את התשובה כחודש וחצי אחרי פסח. המשמעות היא שבפסח הזה, בתי החולים אכן יכולים להמשיך ולאסור על הכנסת חמץ. בג"ץ הורה כי על המדינה לנמק מדוע לא ניתן להכניס חמץ בפסח לבתי חולים, וכן מדוע לא יימנעו המאבטחים בבתי החולים מלנקוט צעדים לאכיפת נושא הכשרות בפסח, לרבות בדרך של הערות לבאי בתי החולים בנושאי מזון וכשרותו. וזאת בעקבות עתירה שהוגשה על ידי הפורום החילוני וחברי כנסת ממרצ והעבודה.

כזכור, בדיון קודם שהתקיים בעתירות כנגד איסור הכנסת החמץ הביעו השופטים מורת רוח מהנוהל הקיים כשלטענתם לא קיים איזון בין זכויות שומרי הכשרות לבין זכויות מי שאינם שומרי כשרות.

במכתב ששלח הרב הראשי הספרדי לסגן שר הבריאות נכתב כי "היתר להכנסת חמץ מכל סוג שהוא – עלול להפוך את בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל במהלך ימי הפסח חסומים לכניסת יהודים שומרי מסורת. מצב בו תתאפשר הכנסת חמץ לבתי חולים אינו אפשרי, שכן בברירה בין אפשרות הפרת חיוב מהתורה לבין ביקור בבית החולים במהלך ימי החג, עלול ציבור שומרי המסורת שהוא רוב הציבור בישראל, להימנע מלבקר בבתי החולים. ובכך יש חשש למעשה לפגיעה קשה בבריאות ובשלום הציבור".

לטענת הרב הראשי, בסמכות משרד הבריאות להתקין תקנות או הנחיות מנהליות שיסדירו את איסור הכנסת חמץ והצגתו בבתי החולים המספקים שירות באזורים שמרבית תושביהם נמנים על הדת היהודית. "במקרה שלפנינו, לצד החשיבות הציבורית, התרבותית, הדתית והחברתית המחייבת את מניעת החשיפה בבתי החולים לחמץ, קיימת חשיבות בריאותית ורפואית מן המעלה הראשונה, לאיסור חשיפת חמץ במוסדות הרפואה, שכן קרוב ל-70% מן האוכלוסייה היהודית בישראל, עשויה להימנע מהגעה לבתי החולים במהלך ימי הפסח". בסיום המכתב קרא הרב הראשי לפרסם תקנות שיסדירו את איסור חשיפת חמץ בבתי החולים ובמוסדות הרפואה בישראל בימי חג הפסח.

לפני כשבוע הגישה המדינה לבג"ץ כי היא מסכימה שיוקמו מתחמי חמץ מחוץ לשטח בית החולים, אליהם תותר הכנסת מוצרי חמץ, ואליהם לא יוכנסו כלי אוכל של בית החולים. בנוסף, בכניסה לכל מבנה שבו נעשה שימוש בכלי אוכל של בית החולים, מוצב בודק בטחוני, אשר יוכל, אגב הבידוק הביטחוני, לשקף את המדיניות בנוגע להכנסת מזון בחג הפסח לבית החולים. הבודק יסב את תשומת לב המבקרים לקיומם של אזורים בכניסה לבניין אליו הם נכנסים, בהם יוכלו להפקיד את המזון שברשותם ולקבלו בצאתם מבית החולים. בנוסף, יוצב שילוט אשר יבהיר את הכללים אשר גובשו במתווה זה.

 

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן