מתווה הגיוס של הליכוד נחשף: במידה והחרדים לא יעמדו במכסות ויעדים שיוגדרו בגוף החוק יופעלו נגדם סנקציות כלכליות ופליליות; אך הממשלה תוכל לשנות את היקף היעדים

בליכוד גיבשו מתווה חדש לגיוס חרדים, המבוסס על חוק גיוס החרדים שאושר בפרלמנט הישראלי בקריאה ראשונה בקדנציה הקודמת, אך יתווסף בו סעיף שיאפשר לממשלה לשחק בעתיד עם יעדי הגיוס של החרדים שיופיעו בגוף החוק. כך נחשף בחדשות 'וואלה'. את פרטי המתווה העביר בימים האחרונים ראש צוות המשא ומתן של הליכוד לעמיתיו, לצורך קבלת אישורם. * לפי המתווה: בחוק שיאושר יצויינו יעדי גיוס בשיעור גדל והולך עד לרמה של 60% מבני כל שנתון והוא יכלול סנקציות כלכליות (באי עמידה ב95% מהיעדים) וסנקציות פליליות (באי עמידה ב85% מהיעדים במשך שלשה שנים ברציפות)

 

בליכוד גיבשו מתווה חדש לגיוס חרדים, המבוסס על חוק גיוס החרדים שאושר בפרלמנט הישראלי בקריאה ראשונה בקדנציה הקודמת, אך יתווסף בו סעיף שיאפשר לממשלה לשחק בעתיד עם יעדי הגיוס של החרדים שיופיעו בגוף החוק. כך נחשף בחדשות וואלה. את פרטי המתווה העביר בימים האחרונים ראש צוות המשא ומתן של הליכוד לעמיתיו, לצורך קבלת אישורם.

כזכור, ע"פ הצעת החוק שאושרה בקריאה ראשונה עוגן בחקיקה ראשית יעדי גיוס שעולים באופן הדרגתי מידי שנה, עד למצב שעולם הישיבות יצטרך למסור מקרבו 60% מתלמידיו, בתמורה למתן דיחוי לחבריהם לספסל הלימודים. החוק אף כולל אמצעי לחץ משולבים של סנקציות כלכליות ופליליות, ע"מ לכפות את העמידה ביעדים, שבתחילה באי עמידה ב95% מיעדי הגיוס יוטלו נגדם סנקציות כלכליות יוטלו סנקציות כלכליות נגד עולם הישיבות.ובהמשך החוק החדש קובע שבאי עמידה באי עמידה במשך 3 שנים רצופות ב-85% מיעדי הגיוס יוטלו סנקציות פליליות נגד כל בני הישיבות בגיל גיוס.

יצויין, כי כבר בגירסה הקודמת של החוק הבהיר היועץ המשפטי כי ככל הנראה זה לא יספק את בג"ץ שדורש שוויון מלא מבני המגזר החרדי, ולא יסתפקו ב-60% מבניו. כשהנוסח החדש יעורר קשיים נושפים. הפתרון שתקדם הקואליציה כדי להתגבר על המכשול המשפטי הוא קידום פסקת ההתגברות המאפשרת לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ. אך למרות חקיקת חוק ההתגברות, נמנעים משום מה בממשלה, מלקדם חוק פטור גורף לתלמידי הישיבות ללא כל מכסות ויעדים.

התנגדות חרדית נחרצת לחקיקת חוק הגיוס

במגזר החרדי, מביע התנגדות נחרצת לכל מתווה שכולל מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות, ומבהירים כי "לא משחקים במספרים, זה אש, זה נשמות של כלל ישראל, זה נורא נוראות. לא יהיה כדבר הזה להתפשר בזה"

כזכור, לקראת אישור החוק בקריאה ראשונה הורו מרנן ורבנן חברי מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל לנציגיהם, כי יש להתנגד לכל חקיקה שתכלול מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות.

כמו"כ ראשי הישיבות החסידיות בארץ ישראל שיגרו מכתב חירום לרבני חו"ל: "חוק הגיוס החדש מהווה סכנה קיומית לכל עתידו של הציבור החרדי בארה"ק". במכתב עליו חתומים גדולי ראשי הישיבות מהקהילה החסידית בישראל, קוראים הרבנים "לראשי עולם התורה והחסידות שבגולת אריאל להתכנס ולדון במה יוכלו לסייע למנוע את קבלת חוק הגיוס המוצע שמהווה סכנה קיומית לציבור החרדי בארץ הקודש". הרבנים מציינים כי הסכמה חרדית לחוק היא הגורמת להחלתו וכפי שראשי השלטון מאשרים שוב ושוב "שאין ביכולתם להחיל את החוק באם לא יתקבל בהסכמה רחבה של הציבור החרדי". " והנה כידוע נתפרסם כאן בארה"ק דעת חכמי מועצת גדולי התורה שיש לעמוד כנגד החוק עד כדי מסירות נפש, אבל עדיין יש סכנה גדולה להעברת החוק באם לא נעשה כל מה שביכולתנו למנוע את העברתו".

כזכור, מאז עלתה יוזמת החוק החדש, התקיימו כינוסי מחאה מרשימים בבני ברק ובירושלים, וכן בריכוזים התורתיים בארה"ב.

במכתב מיוחד נוסף שפרסמו מרנן ורבנן גדולי התורה שליט"א מחו הרבנים "מחאה גדולה על החילול ד' הנורא בגזירת גיוס בני הישיבות שהוא ב'יהרג ואל יעבור', ומכך שאנשים חרדים נותנים ידם לפשרות בענין החמור הנ"ל".

כמו כן, התקיים כינוס ייחודי של גדולי התורה וזקני ראשי הישיבות שליט"א מעדות המזרח, בראשות הגאון הגדול רבי משה צדקה שליט"א, בו הובעה זעקת מחאה נוקבת נגד החקיקה הנוראה שבמרכזה הנסיון להגביר את ציד הנפשות של יעדי הגיוס ובפרט בקרב בני הישיבות הספרדים. בהחלטות הכינוס נקבע כי "נציגים שומרי תורה ומצוות שלא יתנגדו לחוק, אינם שלוחינו ואין ליתן כוח בידם". כן הורו ראשי הישיבות הספרדיות שליט"א, כי "במידה והחוק החדש יתקבל נקרא לכלל בני הישיבות שלא להתייצב כלל בלשכות הגיוס".

כמו כן התקיימה גם ההתכנסות המיוחדת של האדמו"רים שליט"א וגדולי התורה בעולם החסידות, שהתאספו בבני ברק בעיצומם של ימי הרחמים והסליחות, סמוך ונראה ליום הדין ראש השנה, כדי לעורר ולהחדיר שוב את המודעות לגודל המערכה הכבדה אשר לפנינו, כאשר כל יהודי ירא ד' נתבע לחוש את מצב החירום שאנו שרויים בו בעקבות החלטת השלטונות לקבע את גזירת השמד ולחולל הרס וחורבן ח"ו בקרב יראי ד'.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן