בית משפט בניו ג'רזי: רבנים רשאים להוציא 'כתב סירוב' נגד מסרבים לדין תורה

ביהמ״ש קבע כי פעולותיו של רב קהילה מוגנות תחת התיקון הראשון לחוקה, וכי חופש הדת בארה"ב מאפשר לנקוט בסנקציות שנקבעו בהלכה היהודית

בניצחון חשוב לקיום הזכות החוקתית לחופש דת, דחה שופט בניו ג׳רזי שבארה״ב תביעה קנטרנית בגין הוצאת דיבה והשמצה שהוגשה נגד רב מקומי שהורה לחברי קהילתו להימנע מכל קשר עם אדם שנקבע עליו כי הוא מסרב לדין תורה. משפטנים ציינו כי מדובר בהחלטה משפטית תקדימית לפיה חופש הדת בארה״ב מאפשר לנקוט בסנקציות שנקבעו בהלכה היהודית.
התובע זומן לדין תורה בענין תיק גירושין, אך התעלם מההזמנה, מה שהוביל את בית הדין להוציא נגדו כתב סירוב. לאחר שהמשיך להופיע בבית הכנסת, נועצו המתפללים ברב הקהילה שהורה להם שעל פי ההלכה אסור להם לשוחח עמו, לנהל עמו עסקים או לתקשר עמו בשום דרך.
בעקבות זאת הגיש האיש תביעה נגד הרב המקומי, כשהוא מאשים אותו בהוצאת דיבה ובהשמצה. בתביעה שהוגשה לבית משפט בארה״ב טען התובע, כי הוראות הרב לחברי קהילתו גרמו לו נזק כבד, אישית ומקצועית. הרב פנה למחלקה המשפטית במשרדי אגודת ישראל בניו ג׳רזי, שהיפנתה אותו לעורך הדין רונלד קולמן, שותף במשרד עורכי הדין ארצ׳ר אנד גריינר.
עוה״ד קולמן הסכים לייצג את הרב בחינם והצליח לשכנע את השופט שפעולותיו של רב הקהילה היו מוגנות תחת התיקון הראשון לחוקה. התביעה נדחתה על הסף, כשביהמ״ש קובע תקדים לפיו תוך רבנים יוכלו ליישם את חובותיהם הדתיות ללא חשש לתביעות נקמניות, וכי זכותו של בית דין רבני להוציא כתב סירוב, עם כל ההשלכות הכרוכות בכך, נגד בעל המסרב לשתף פעולה.
״אנו מכירים תודה על כך שהשופט לא היסס להתייחס במפורש לנושא החשוב של התיקון הראשון לחוקה שהועלה בתביעה כנגד הרב״, אמר עוה״ד קולמן. ״באישורה מחדש של הקביעה כי לבתי משפט חילוניים אין כל סמכות על התנהלותו של רב כמנהיג קהילה, חיזק בית המשפט את שלטון החוק האמריקני, שבו נחשב חופש הדת כיסוד מרכזי של החוקה״.
הרב אבי שנאל, מנהל מחוז ניו ג׳רזי באגודת ישראל באמריקה, אמר: ״אנו מוקירים מאוד את עוה״ד רון קולמן, על נכונותו להגן על הרב בתיק הזה. מעל ומעבר להחלטה המשפטית הספציפית, התקדים שהושג יאפשר לרבנים להנהיג את קהילותיהם, ולבתי דין להוציא פסקי הלכה, ללא חשש מתביעות שיוגשו נגדם״.

תגובה אחת

  1. יהודה הגב

    חבל מאוד שבא"י לא נותנים היום לעשות כן/
    כידוע שבשנים האחרונות אף בי"ד לא נותן כתב סירוב, בעקבות הוראה של היועמ"ש לממשלה, וכל זה הוא חלק מהגלות אצל הערב רב, שהיא מהגלויות הקשות.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן