בשערי הבקו"ם: מוקד חרדי מסייע לאברכים שלא ליפול במלכודות

לדברי גורמים צבאיים הפעילות נושאת פירות ופוגעת בגיוס חרדים לצבא, אך אין אפשרות חוקית למנוע את קיומה * מלבד שלטים ניידים על המדרכה והקמת עמדת ההסברה שכרו הפעילים את אחד מעמודי הפרסום על הכביש, והציבו בו מודעה הקוראת להזהר מהמלכודות * דעת ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א שלא להיכנס כלל ללוע הארי ושלא לשתף פעולה עם החוק הדורש גיוס חרדים

מאבק החרדים נגד נסיונות השלטונות והממסד להביא לגיוס חרדים צובר תאוצה וארגון. מול לשכת הגיוס בתל-השומר מתקיימת זה שבועות פעילות הסברה של מוקד חרדי שכל תכליתה למנוע מצעירים המגיעים ללשכה ליפול במוקשים המונחים לפניהם. אם מתחילה ניסו אנשי הבקו"ם להפריע לפעילותם ולסלקם מהמקום, היום מודים גם בצבא כי הפעילות חוקית ולא ניתן למנוע את קיומה.
יחד עם זאת יודגש, כי דעת ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א ועמו ראשי ישיבות וגדולי תורה, כי אין להתייצב כלל בלשכות הגיוס שלא להיכנס כלל ללוע הארי וכן ע"מ שלא לשתף פעולה עם החוק הדורש גיוס חרדים
בתיאור מרתק מסקר העיתונאי יוחאי עופר במקור ראשון nrg יום סטנדרטי במוקד.
כך זה עובד: ברגע שמגיע אוטובוס אל תחנת ההסעה הסמוכה למדור, מזדקפים הפעילים ממקום שבתם המתמיד תחת השמשייה, ומתחילים במלאכה. עלון הסברה מיוחד שהופק בקיץ שעבר, ובו 'המדריך למתייצב', מופץ בין הצעירים שיורדים מהאוטובוס. "רגע אחד לפני שאתה דורך בלשכה" נכתב בעלון בפרק 'שלב ראשון – איך נכנסים ללשכת הגיוס', "שנן לעצמך את הכלל היסודי ביותר – גם אם יתהפך העולם אלף פעמים אני לא חותם על שום דבר, ויהי מה".
עלוני ההדרכה הם מצרך מבוקש למדי בקרב הצעירים החרדים הבאים להתייצב בלשכת הגיוס. כל שלב ושלב בהליך הגיוס מתואר בחוברת בפירוט, ולצדו אזהרות. אחרי תיאור שלב הכניסה ללשכת הגיוס מגיע תורה של ההתייצבות בלשכה עצמה. "מרגע שדרכת על מפתן הלשכה, אתה נתון למעקב", נכתב במדריך. "מי אתה – האם אתה רציני או חלש, נחוש או נתון לשכנועים. עליך להקרין בכל דרך שהיא רצינות ונחישות בדרכך".
עד שעות הצהריים מנסים הפעילים, שמסרבים לדבר עם כלי התקשורת, למנוע הצטרפות של צעירים חרדים לשורות הצבא. "תגיד לי, אם חתמתי על זה – זה טוב?", תוהה אחד מהם באוזני אחד מפעילי המוקד רגע אחרי שיצא מלשכת הגיוס.
"הם אמרו לי שאין לי מה לדאוג גם אם אני חותם, וזה לא אומר שמגייסים אותי", הוא מוסיף. "כל מה שהם אומרים, לא צריך להאמין להם", משיב לו הפעיל. השפה המדוברת באזור עמדת ההדרכה היא בעיקר יידיש, אך לעתים גם מילים בעברית נזרקות לחלל האוויר. על אחד השלטים במקום נכתב "בחור/אברך יקר, זכור: זכותך לא לחתום ולא להסכים לשום דבר בלי התייעצות עם עורך דין". בתחתית המודעה מופנים הצעירים אל הדוכן הסמוך או למספר הטלפון של 'ועד ההצלה' שמוביל מאחורי הקלעים את המאבק.
מלבד שלטים ניידים על המדרכה והקמת עמדת ההסברה שכרו הפעילים את אחד מעמודי הפרסום על הכביש, והציבו בו מודעה הקוראת להזהר מהמלכודות. "קשה לך להתמודד עם הצבא? אל תהסס לבקש סיוע", נכתב שם. מספר הטלפון שבתחתית המודעה מוביל אל מוקדנית המסבירה שהיא רק אוספת פרטים ומעבירה אותם לאנשי הוועד.
"יש לך בעיה עם הצבא? אנחנו עוזרים", היא משיבה במענה לשאלה מה המטרה שלהם. "אני מוקדנית של ארגון 'הצלה', ואני מעבירה את הפרטים אליהם. הם עובדים בהתייעצות עם גדולי ישראל, ויחזרו אליך ויעזרו לך. הרבה מתקשרים לכאן", היא חותמת.
צעירים רבים שעושים את דרכם למדור בני הישיבות עוצרים בדוכן ומקבלים הסבר, ונראה שמרביתם אכן מבקשים למצוא דרך לדלג מעל המשוכה הצבאית. האזהרות נופלות על אוזניים קשובות, ולדברי גורמים צבאיים הפעילות נושאת פירות ופוגעת בגיוס לצבא, אך אין אפשרות חוקית למנוע את קיומה. "כל הכבוד לכם, תהיו ברוכים", צועק צעיר חרדי לעבר קבוצת הפעילים. "אתם עושים עבודת קודש", הוסיף אחר.
מדובר צה"ל נמסר ש"התופעה קיימת הן בלשכת הגיוס תל-השומר והן בלשכת הגיוס ירושלים. הפרטים הועברו למשטרת ישראל, ונמצא שאפשר לשהות במרחק זה מהבסיס ושלא נעשתה עברה על החוק. מפקדת 'מיטב' פועלת בנחישות כדי לאפשר לכל המועמדים לשירות ביטחוני להיכנס באופן ראוי והולם ללשכות הגיוס".

המדריך למתייצב
עלוני ההדרכה הופקו לפני קרוב לשנה, בחודש אב תשע"ז, תחת הכותרת 'המדריך למתייצב' וכותרת המשנה 'כדי שתעבור את ההתייצבות בשלום', ובה הדרכה מפורטת למתייצבים כיצד לנהוג בלשכת הגיוס, וזאת על מנת להימנע ככל האפשר ממלכודות שמפעילים כלפיהם אנשי הממ"ח.
החוברת עצמה מחולקת לארבעה שלבים, החל משלב ההגעה ללשכת הגיוס ועד לסיבוכים אפשריים.
השלב הראשון עוסק בהכנה להגעה ללשכת הגיוס ומפרט את המסמכים שעל בן הישיבה להביא עמו, תוך הבהרה והדגשה כי עליו להביא תעודות מקוריות ולא צילומים, ואזהרה כי "התייצבות ללא המסמכים הנדרשים הינה סכנה". כמו גם הדגשה נוספת "גם אם יתהפך העולם אלף פעמים – אני לא חותם על שום דבר – ויהי מה"
השלב השני הוא שלב הלשכה: "מרגע שדרכת על מפתן הלשכה אתה נתון למעקב. מי אתה, האם אתה רציני או חלש, נחוש או נתון לשכנועים. עליך להקרין בכל דרך שהיא רצינות ונחישות בדרכך".
"בלשכה אתה לא חבר של אף אחד, אתה לא זורם ולא פתוח ולא נגרר לשום דבר. אל תנסה לעשות רושם על אך אחד, גם אם אתה אינטלגנט ונחמד, בלשכה אתה סתם טיפש יבש ואפרורי שלא מבין בדיחות, לא יודע לחייך ובסך הכול בא למסור טפסים וללכת".
בין שלל האזהרות מקבלים הצעירים החרדים הנחיה לא למסור כתובת דוא"ל, רישיון נהיגה או מספר טלפון שאינו כשר, ולהקפיד על הגעה בכובע ובחליפה כדי לא להסתמן כמועמדים אפשריים לשירות. "אל תמסור את מספר הפלאפון האישי שלך, הם עשויים להפנות אליך נציג 'חרדי' שימשיך להטריד אותך בפלאפון בניסיון לשכנע אותך לעזוב את הישיבה"
בחוברת מוזכר, כי השאלות שהחוק מחייב לענות עליהם הם אודות פרטיך האישיים בלבד, כמו: מספר זהות, שם כתובת, גיל תאריך לידה, טלפון נייח בבית שם וכתובת הישיבה, ותו לא!, "זכותך החוקית המלאה לענות על כל יתר השאלות כי הם מחוץ לחוק ואינך מעוניין להשיב".
בנוסף מוזכר לבחור הישיבה זכותו וחובתו לדרוש בדיקה רפואית רק על ידי רופא ולסרב לרופאה.
השלב השלישי עוסק בהתייצבות השניה במדור בני הישיבות בתל השומר. שם, נמצאים חיילים המתחזים לחרדים, שמנסים להחדיר לבחורי הישיבות את האופציה ללכת לצבא. "אתה עשוי לשמוע את החיילים מדברים בפלאפון כביכול בשאלות 'הלכתיות', או לחלופין בדיוק כשאתה מגיע הם ייזכרו לחפש עשירי למניין"
"אם עוד לא הבנת אז תבין עכשיו: הם ממש לא חברים שלך! אל תתן לעצך ללכת שולל אחרי המחזה המטעה". "צוות זה פשוט עבר הכשרה מיוחדת כיצד לערוך את כל ההצגה הזאת בהצלחה. מטרת ה'הצגה' היא לסייע להם במשימה שהוטלה עליהם ע"י ראש הצבא: לצוד ברשת הצבא ושלוחותיו כמה שיותר תלמידי ישיבות. ראשי הצבא מצידם עושים זאת במסגרת המאמצים למלאות את יעדי הגיוס כפי שנקבעו ע"י הממשלה"
השלב הרביעי עוסק בהתמודדות עם סיבוכים אפשריים, ובשלב זה מעודדים מנסחי החוברת את בחור הישיבה ומבהירים לו כי "כל זמן שלא חתמת על שום מסמך אין להם שום אפשרות לגייס אותך בכפייה. אם רק תפעל נכון ידך תהיה על העליונה".
ממשיכים המזהירים וכותבים: "בכל מצב שהוא, גם אם התהפך העולם, אתה לא חותם על כלום ולא לובש מדים, אפילו לא לחצי דקה ולא בשביל התמונה".
"ואם הצליחו להוציא ממך חתימה והגעת לרגע קריטי וגורלי הנוגע לעתידך, האם כלו כל הקיצין? לא ולא!! צור קשר מיידי עם העסקנים הנכונים. בשלב זה, הכל תלוי במידת הנחישות שלך, אם תהיה חזק ואיתן, ותבהיר בצורה חד משמעית שהנך מוכל ללכת 'עד הסוף' בכל מחיר – הם 'ירדו ממך' בסופו של דבר. העיקר שתהיה זקוף קומה, חזק ונחוש, בלי שום ספיקות והתלבטויות".

המדריך למתייצב השלם
המדריך למתייצב השלם

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן