חופש דת? בג"ץ: על עיריית בית שמש להסיר בתוך שבועיים שלטים הקוראים להתחשב ברגשות הדתיות של התושבים

בית המשפט העליון הורה בסוף השבוע האחרון כי על עיריית בית שמש להסיר בתוך שבועיים שלטים הקוראים להתחשב ברגשות התושבים, ולא לעבור במקום בלבוש לא צנוע. בנוסף הורה בית המשפט כי על העירייה להציב במקום מצלמות שיתעדו את האחראים לתליית השלטים. * המשטרה הודיעה כי תערוך במקום סיורים תכופים על מנת לוודאות כי לא ייתלו שלטי צניעות במקום * עם זאת, הטיל ביהמ"ש צו עיכוב ביצוע על הקנסות שהוטלו על עיריית בית שמש בגין כך שלא הסירה את השלטים ובתנאי שיבוצעו ההנחיות האמורות
שלט המבקש להתחשב ברגשות התושבים ולא להסתובב בלבוש פרוץ | מאה שערים, ירושלים | KATCOFF SEYMOUR | לע"מ

 

בג"ץ דן ביון חמישי בבקשה שהגישה עיריית בית בת שמש, לעיכוב ביצוע החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לפני כחודש, שקבע כי עיריית בית שמש והעומד בראש יחוייבו לשלם קנס יומי ע"ס 10,000 ש"ח על כל יום ששלטי הצניעות לא יוסרו מהעיר, זאת מכיון שהעירייה והעומד בראשה יואשמו בביזיון בית המשפט. לטענת העירייה אין בכוחה לאכוף את הסרת השלטים וכי הדבר נתון באחריותה של המשטרה.
מדובר בשלושה שלטים עיקריים – האחד במרכז המסחרי ברחוב נהר הירדן ושניים נוספים ברחוב חזון איש. ולמרות שהעירייה מסירה מדי פעם את השלטים, השלטים נתלים תוך זמן קצר מחדש.
המאבק האנטישמי נגד השלטים הדתיים, הדורשים התחשבות בתושבים, החל כבר בשנת 2013, אז עתרו שש רפורמיות לבית משפט השלום בעיר. העותרות, דרשו מהעירייה פיצויים בגין נזקים שנגרמו להן מהצבת השלטים, שלטענתן מנעו מהן לעבור במקום.
ב-2015 פסק בית המשפט על פיצויים בסך 15 אלף שקלים עבור כל אחת מהעותרות. בהמשך פנו העותרות לבית המשפט המחוזי בירושלים וביקשו ממנו להורות לעירייה להסיר את השלטים. העירייה התחייבה להסיר את אותם שלושה שלטים ולאחר שאלו הוצבו מחדש, הגישו הרפורמים בקשה לבית המשפט המחוזי לביזיון בית המשפט, שקנס את העירייה בסך עשרת אלפים שקלים על כל יום בו השלטים לא יוסרו
במהלך הדיון בבג"ץ ציין השופט ח. מלצר כי יש להבחין בין שלטים הממוקמים ברשות הרבים לבין כאלה שהוצבו על בית פרטי.
לגבי השלט במרכז המסחרי בקרית הרמ"א, אמר השופט כי הוא רואה שנעשו דברים ומדובר גם במקרה מורכב יותר, ולכן הוא נותן לעירייה שבועיים כדי לשלוח לו תזכיר מסודר מה עשתה העירייה בנושא הורדת שלט זה.
עו"ד של המרכז הרפורמי ניסתה לטעון כי מבחינתם השלט במרכז המסחרי הוא 'בעייתי יותר', שכן הוא בתוך מרכז קניות והוא בסמוך לקופות חולים, אך השופט ציין כי הוא רוצה קודם לקבל את החומר הכתוב בנוגע לעמדת העירייה בנידון.
תוך כדי דיון סנט השופט בעו"ד של המרכז הרפורמי שהחלה להגיבה את קולה, ואמר כי היא צריכה לזכור שאיננה נמצאת כאן באסיפת בחירות.
בסיכומו של הדיון קבע השופט שהוא מקפיא בינתיים למשך שבועיים את החלטת בית המשפט המחוזי בעניין 'בזיון בית המשפט' אך עם זאת הוא דורש שהעירייה והמשטרה בצוותא ידאגו להסיר תוך 14 יום את השלטים ברחוב חזון איש, ולצד זה העירייה גם תתקין במקום מצלמת אבטחה ברחוב חזון איש כדי לאפשר זיהוי של מי שינסו להציב מחדש שלטים כאלה ברחוב, או של מי שירססו כתובת גרפיטי בנוסחים דומים, אבל אם בתוך זמן זה העירייה לא תעשה את המוטל עליה על פי חוק, נושא ביזוי בית המשפט יקבל משנה תוקף.
המשטרה הודיעה כי תקיים סיורים מוגברים ברח' חזון איש בבית שמש, לאחר שהשלטים יוסרו כדי למנוע הצבת שלטים חדשים דומים במקומם, או ריסוס כתובות גרפיטי בתכנים דומים ברחוב.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן