בהמשך לעצרת הרבבות: מנהיגי התורה שבארה"ב בדיון חירום בעקבות גזירת גיוס בני הישיבות

הגאון הגדול רבי אהרן שכטר שליט"א: "חובה על כל אחד בכל מקום בעולם לזעוק בכל כוח נגד הגזירה ונגד החוק הנורא, ושזו הדרך היחידה להצלת עולם התורה" ,"מצווה לדבר לשה"ר בגנות משתפי הפעולה לציד הנפשות, ומי שאינו מדבר בגנותם הרי הוא רשע" * זקן ההוראה, הגאון הגדול רבי יחזקאל ראטה שליט"א: "חובה לעמוד בכל עוז לימין מוסרי הנפש, בני העלייה גיבורי החיל, שאינם משתפים פעולה עם החוק ואינם מתייצבים בלשכות הגיוס, ולאור המצב ומשמיעת עדויות נאמנות, הרי שפשיטא כי יש להורות שאין להתייצב בלשכות הגיוס לכל מטרה שהיא".

בהמשך לעצרת הרבבות שהתקיימה ביום ראשון י"ז בסיוון בהשתתפות גדלוי התורה מגל העדות והחוגים ואשר הביאה להדים נרחבים בכל רחבי העולם היהודי התורני ולשיח ציבורי נרחב אודות גזירת השמד המרחפת על בני הישיבות בארץ הקודש מתוקף החקיקה לגיוס בני הישיבות, התכנסו ביום שני בשבוע שעבר במונסי שבניו יורק ביום שני בשבוע שעבר במונסי שבניו יורק עשרות גדולי תורה, רבנים, אדמו"רים וראשי ישיבות מכל העדות והחוגים, לדיון חירום על דרכי הפעולה והסיוע ליהדות החרדית בארץ ישראל הנאבקת בחוק גיוס בני הישיבות ולאותם בני עלייה, גיבורי החיל ומוסרי הנפש, שבהוראת גדולי התורה ובראשם ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א אינם משתפים שום פעולה עם השלטונות בביצוע חוק הגיוס ואינם מתייצבים כלל בלשכות הגיוס.
את המשא המרכזי נשא זקן ראשי הישיבות וחבר מועצג"ת הגאון הגדול רבי אהרן משה שכטר שליט"א, שציין כי כדי להבין את גודל הסכנה המאיימת שמרחפת על עולם התורה בארה"ק, די להתבונן בלשון החוק ומכלול פרטיו, כמו גם הצהרותיהם של ראשי השלטון, לצד הדו"חות הרשמיים המתפרסמים מעת לעת ע"י שלטונות הצבא בנוגע ליישום החוק, המצביעים בבירור על ריבוי דרסטי של המתגייסים מקרב אלו שהיו נחשבים עד גיוסם כבני ישיבות, כשגורמי השלטון רואים בכך הצלחה לגייסים המופעלים על ידם בחסות מסע ההשתקה החמור. כמו כן אמר, שחובה על כל אחד בכל מקום שהוא, אם בארץ ישראל ואם בכל מקום אחר, לזעוק בכל כוח נגד הגזירה ונגד החוק הנורא, ושזו הדרך היחידה להצלת עולם התורה. בדבריו הוסיף, כי "מצווה לדבר לשה"ר בגנות משתפי הפעולה לציד הנפשות, ומי שאינו מדבר בגנותם הרי הוא רשע"!
הגאון הגדול רבי אלי' בער ווכטפויגל שליט"א עמד בדבריו על כך, שהגיעה העת לעורר את כל הרבנים בארץ ישראל, שמסיבות שונות עדיין אינם משמיעים קולם נגד חומרת המצב, ולקרוא להם להצטרף לזעקה הגדולה נגד הגזירה האיומה בגיוס בני הישיבות, שדינה כגזירת שמד.
הגאון הגדול רבי אריה מלכיאל קוטלר שליט"א הזכיר, כי בכל המאבקים הגדולים של היהדות החרדית בארץ הקודש היה ליהדות ארה"ב חלק מרכזי, וכך ציין דוגמאות רבות של מערכות שונות במשך כל עשרות השנים בדור האחרון, כמו המערכה על 'גיוס בנות' שגדולי ישראל בארה"ב ניהלו ביד רמה. גם הגאון רבי חיים פלאהר שליט"א ציין כי מאז ומעולם ראשי המדינה חששו ביותר מתגובות בני גולת ארה"ב. וכי החובה מוטלת עליהם לעמוד לימין בני היהדות החרדית בארה"ק במערכה הכבירה על קיום היהדות והיכלי התורה.
בחרדת קודש נשמעו דבריו החוצבים של זקן ההוראה, הגאון הגדול רבי יחזקאל ראטה שליט"א, שעורר בדבריו על החובה לעמוד בכל עוז לימין מוסרי הנפש, בני העלייה גיבורי החיל, שאינם משתפים פעולה עם החוק ואינם מתייצבים בלשכות הגיוס, באומרו כי לאור המצב ומשמיעת עדויות נאמנות, הרי שפשיטא כי יש להורות שאין להתייצב בלשכות הגיוס לכל מטרה שהיא.
בראש האסיפה המיוחדת השתתפו: זקן ראשי הישיבות הגאון הגדול רבי אהרן משה שכטר שליט"א, ראש ישיבת רבי חיים ברלין וחבר מועצת גדולי התורה; הגאון הגדול רבי אלי׳ בער ווכטפויגל שליט"א, ראש ישיבת סאוט פאולסברג; הגאון הגדול רבי אריה מלכיאל קוטלר שליט"א, ראש ישיבת בית מדרש גבוה לייקווד וחבר מועצת גדולי התורה; הגאון הגדול רבי יוסף הררי רפול שליט"א, ראש ישיבת עטרת התורה וחבר מועצת גדולי התורה; הגאון הגדול רבי חיים פלאהר, ראש כולל זכרון מנחם במאנסי; זקן ההוראה הגאון הגדול רבי יחזקאל ראטה שליט"א, גאב"ד קארלסבורג; כ"ק האדמו"ר מפאפא שליט"א; כ"ק האדמו"ר מהר"א מסאטמר שליט"א; כ"ק האדמו"ר מבאבוב (45) שליט"א; הגאון הצדיק רבי חיים הערש טייטלבוים שליט"א בן כ"ק האדמו"ר מהרי"י מסאטמר שליט"א שהגיע בשליחות אביו, שבאותה עת היה בדרכו לביקור וחיזוק הקהילות היהודיות בצרפת; הגאון רבי דוד שוסטל שליט"א, מראשי ישיבת בית מדרש גבוה לייקווד, ועוד מגדולי התורה והחסידות.
במהלך הדיון עלתה הצעה להקים משלחת מגדולי הרבנים בארה"ב, שיגיעו לארץ ישראל על מנת ללבן עם כל גדולי התורה והחסידות את הסוגיה, על מנת להגיע להחלטה על מאבק משותף לכלל היהדות החרדית בחוק הגיוס, שהינו סכנה גדולה ליהדות החרדית בארץ ישראל בכלל, ולעולם התורה ובני הישיבות בפרט.
בסיום הישיבה הוחלט על שורה של החלטות לקראת המשך המאבק הנחוש והאיתן כנגד גזירת הגיוס, כאשר יהדות הגולה כולה תתייצב כאיש אחד בלב אחד לימין היהדות החרדית מול מזימות הרשע של השלטונות, ותביע עידוד לכלל היהדות החרדית הנאבקת בגזירת השמד וחוק גיוס בני הישיבות, ובפרט אלו המוסרים נפש ובהוראת רבינו מרן ראש הישיבה שליט"א אינם מתייצבים כלל בלשכות הגיוס. וכן עלו עוד החלטות מעשיות, שתכליתן צירוף עוד ועוד קהלים ביהדות החרדית למאבק העיקש בגזירת גיוס בני הישיבות, שלדעת גדולי התורה דינו 'יהרג ואל יעבור' כגזירת שמד.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן