רבי יחזקאל סרנא זצוק"ל: יהיו פרעות חברון, ועוד פעם פרעות חברון, אבל בחור ישיבה לא יחזיק נשק…, גדול המחטיאו יותר מההורגו

את הדברים אמר ראש ישיבת חברון, בעת יושבו מתאבל על תלמידיו בניו-טיפוחיו, שנעקדו על קידוש ה' במאורעות תרפ"ט בחברון * הגאון רבי שמשון פינקוס זצ"ל שהעיד על עובדה זו ציין, כי הבית בו היו מספר הרב ביותר של הרוגי הפרעות היה דוקא ביתו של מנהל הבנק המקומי אליעזר דן סלונים הי"ד שהיה חמוש באקדח
הגאון רבי יחזקאל סרנא זצוק"ל, ראש ישיבת חברון

הגה"צ רבי שמשון פינקוס, היה מספר את העובדה המאלפת הבאה (מובא בספר 'השמש בגבורתו' – לדמותו של הגר"ש פינקוס)

בפרעות תרפ"ט בחברון נהרגו בחורי ישיבה ונפלו חללים מבני העיר הי"ד. מספרים כי מנוסת הפורעים ובעקבותיה הפסקת הפרעות, היתה על ידי קצין משטרה אנגלי שירה יריית אזהרה אחת באויר, כאשר ההמון קרב אליו ורצה לעשות גם בו שפטים, ולשמעה – נתקפו מאות הפורעים פחד וברחו על נפשם.
והנה, תיכף לאחר הפרעות נסתם הגולל על ההתישבות היהודית בחברון, וישיבת 'כנסת ישראל' עברה לירושלים. באותם ימים טרופים ישב ראש הישיבה מרן הגאון רבי יחזקאל סרנא זצ"ל בחדרו, עטוף כאב ויגון על עשרות בניו-טיפוחיו שנהרגו באורח כה מחריד. מולו ישב יהודי פולני שביקש להפיק לקחים וקרא בקול: 'יתבונן נא ראש הישיבה כי הפרעות הסתיימו בירייה של חייל יחיד! הבה נחשב הרי אילו בישיבת חברון ולו בחור אחד עם אקדח, אולי לא היו מתרחשות כל הפרעות'.
עובדתית, היתה זו טעות, שכן הבית שבו המשפר הרב ביותר של הרוגי הפרעות, היה דווקא ביתו של מנהל הבנק המקומי אליעזר דן סלונים הי"ד שהיה חמוש באקדח, אבל כאשר יצא אל הפורעים וירה לעברם, התנפלו עליו אלו בחמת זעם והרגוהו, ומיד לאחר מכן פרצו אל ביתו ורצחו כמעט את כל יושביו, אבל כך טען הלה.
למשמע הדברים נזעק רבי יחזקאל סרנא, קם על עמדו ואמר: 'יהיו פרעות חברון, ועוד פעם פרעות חברון, אבל בחור ישיבה לא יחזיק נשק…, גדול המחטיאו יותר מההורגו. ואף אנו נאמר ראו כמה הרס ואבדון, חטא ועוון, נגרמו לנו כתוצאה מהקרבה לנשק ותחושת ה'לאומיות'. לכן, יהיה מה שיהי' בחור ישיבה לא יחזיק נשק!'".

השארת תגובה

שתף את הידיעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן