פרסום ראשון: נוסח תקנות הגיוס החדשות שנועדו להגביל את זכאות בני הישיבות לדיחוי

התקנות להגבלת בני הישיבות הזכאים לקבלת דיחוי יעלו מחר יום רביעי בועדת חוץ הבטחון: בין היתר: לא תותר מעבר לישיבה תורנית מ'הסדר'; לא תותר נסיעה לחו"ל ללימוד תורה למשך יותר מחצי שנה, רק בהתחייב כי בחזרתו לארץ יגוייס לצה"ל, ובכפוף לאישור מפקד מיטב; מעבר בין ישיבות חובת דיווח תוך 14 יום, ולא, יפקע הדיחוי * היום ידונו בועדה הגבלות ביורוקרטיות חדשות על זכאות ישיבות למתן דיחוי, * בדיונים קודמים לא אושרו התקנות בעקבות מחלוקות בין חברי הוועדה * עו"ד ציפורי: "מעיון בתקנות המוצעות ניתן ללמוד כי הממשלה מבקשת לעמוד ביעדים ע"י הגדלת השוליים של הציבור החרדי"

וועדת חוץ וביטחון אמורה לדון מחר יום רביעי בתקנות של שר הביטחון להצבת תנאים נוספים על בני ישיבה לצורך קבלת פטור. זאת בנוסף לתקנות העומדות לדיון היום להגבלת הישיבות הזכאיות למתן דיחוי. החמרת הקריטריונים נובע כתוצאה מאישור חוק גיוס בני הישיבות המשודרג בקדנציה הנוכחית, הדורש למלאות מכסות ויעדים מקרב בני הישיבות.
להלן מספר הגבלות חמורות נגד זכותם של בחורי הישיבות לקבלת דיחוי:

1. לא תותר נסיעה לחו"ל ללימוד תורה למשך יותר מחצי שנה, רק בהתחייב כי בחזרתו לארץ יגוייס לצה"ל, ובכפוף לאישור מפקד מיטב. (סעיף 6 ג)
2. במעבר מישיבה לישיבה יש להגיש תוך 14 יום דיחוי מהישיבה החדשה, ולא, ישלל אוטומטית 'מעמד בן ישיבה'. (סעיף 8)

'תקנה' זו נועדה לנצל בציניות מצב שכיח של בני ישיבות שעוברים מישיבה לישיבה, כשלעיתים לוקח לא מעט זמן עד שנמצאת ישיבה חילופית מתאימה ועד שנבחן ומתקבל לישיבה וכו', או מי שמסיים בישיבה בסוף 'זמן' ובתקופת בין הזמנים אינו רשום בישיבה, ומתחיל רק בתחילת ה'זמן' הבא את הישיבה החדשה. וכן בחור שמתחתן, עד שמוצא כולל מתאים, בדר"כ רק בתחילת 'זמן' הבא ובפרט כשמתחתן לקראת סוף ה'זמן'.
2. מי שלא התייצב בלשכת הגיוס בזמן, יפסיד מיד את 'מעמד בן ישיבה' ולא יוכל יותר לקבל דיחוי. (סעיף 3)
עד היום, מי שלא היה מתייצב בזמן מכל סיבה שהיא, היה מקבל לביתו התראות נוספות ואפשרות לקביעת מועד נוסף, 'תקנה' זו קובעת כי מי שלא הגיע בפעם הראשונה, יפקע מעמדו מיד.
3. אין לעבור מ"ישיבת הסדר" לישיבה חרדית או מ"ישיבה ציונית גבוהה" לישיבה חרדית, מאידך מותר לעבור מישיבה חרדית ל"ישיבת הסדר" או ל"ישיבה ציונית גבוהה". (סעיף 10)
פשוט חוקי סדום! "את אשר אסרת התרתי, ואשר התרת אסרתי" (- וידוי ליוה"כ לרבינו נסים גאון). כידוע הוראת גדולי התורה כי איסור גמור ללמוד ב'ישיבות' תיכוניות ויש ללמוד רק בישיבה קדושה.

במסמך חוו"ד מפורטת שהוציא עו"ד אורי ציפורי עבור 'איגוד בני התורה הספרדים', כבר לפני מספר חודשים הוא מתריע: "מעיון בתקנות המוצעות ניתן ללמוד כי הממשלה מבקשת לעמוד ביעדים ע"י הגדלת השוליים של הציבור החרדי. אם עד כה ניתן היה לומר באופן כללי כי כל בחור ישיבה שיושב ולומד זכאי לדחיית שירות, הרי שעתה התקנות החדשות מבקשות להגדיל את השוליים ע"י הקשחת התנאים להכרה כבן ישיבה שתורתו אומנותו. דבר זה בא לידי ביטוי בקביעת לוחות זמנים נוקשים, החמרת תוצאות החריגה מלוחות הזמנים, הגדרת המונח 'ישיבה' ועוד"

תנאים נוספים לדחיית שירות לתלמידי ישיבות והוראות שונות – נוסח לדיון 25-7-17

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן