מתווה חדש: תחנות כוח פרטיות יספקו "חשמל כשר" יוקמו בשכונות ובערים חרדיות

ההצעה כוללת רשימה של יישובים ושכונות שבהם יוקמו התחנות הפרטיות, בהם אלעד, בני־ברק, ביתר־עילית, בית־שמש, ירושלים, מודיעין־עילית ועוד.

מתווה חדש לאספקת חשמל לחרדים בשבת במנותק מתחנות הכוח הגדולות קורם בימים אלו עור וגידים. במסגרת המתווה יוקם בכל שכונה ויישוב שבהם יש רוב מובהק של שומרי מסורת תחנות כוח פרטיות קטנות. וזאת במטרה לאפשר להם להימנע משימוש בחשמל שיוצר תוך חילול שבת, שהרי גם אם החשמל מופעל עוד בערב שבת, או לחלופין באמצעות שעון שבת – בתחנות הכוח עובדים בזמן זה יהודים, ובמהלך השבת משתנה הפעלת התחנות על פי שיקולים כלכליים שונים. מערך הזרמת הגז טבעי לתחנות מהווה גם הוא בעיה מבחינתם, כיוון שגם הוא מפועל בידי יהודים.
ההצעה כוללת רשימה של יישובים ושכונות שבהם יוקמו התחנות הפרטיות, בהם אלעד, בני־ברק, ביתר־עילית, בית־שמש, ירושלים, מודיעין־עילית ועוד.
במסמך שהכינה הוועדה במתווה של הצעת החלטה לממשלה נכתב: "בראי הצרכנים שומרי המסורת, מדובר בחילול שבת באופן השולל את אפשרותם להשתמש בחשמל בשבת ובמועדי ישראל, או לחלופין מאלץ אותם להתפשר על צו מצפונם ואמונתם הדתית"
התחנות יחוברו מצד אחד לרשת הארצית, ומהצד השני לרשת סגורה של אותו יישוב. במהלך השבוע הן יופעלו בגז טבעי "רגיל". ואילו בשבתות ובחגים הרשת הפנימית תקבל "חשמל כשר" רק מהתחנות הפנימיות, שיופעלו באופן אוטומטי.
התחנות ינותקו בסופי השבוע גם מרשת חלוקת הגז הטבעי הלא כשרה ויופעלו באמצעות גז טבעי דחוס.
למרות שמבחינה שוויונית על המדינה לספק חשמל כשר לתושביה הדורשים זאת, את עלות ההקמה של המערכות מבקשת התוכנית לגייס באופן פרטי.

השארת תגובה

שתף את הידיעה

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן