מעקב: ההפגנות נגד גיוס חרדים ונגד ציידי הנשמות בפני נקודת מפנה?

החוק דורש שלשה תנאים על מנת להצריך אישור, אך המשטרה מתעלמת מכך. * האם צפויים השלכות לגבי מעצר הרחקת ו/או קנסות למפגינים * האם הפסיקה תתייחס גם לחסימת כבישים, כפי שקורה בהפגנות שבנידון. * לבנתיים מתקפה חריפה של המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר נגד המשטרה: עליה להגן על המפגינים ולא לעצור אותם

ע"פ החוק הפגנה דורשת אישור רק כאשר מתקיימים שלושת התנאים הבאים במצטבר: משתתפים בהפגנה 50 איש או יותר; ההפגנה נערכת תחת כיפת השמיים; ההפגנה כוללת תהלוכה ו/או נאומים מדיניים. אולם עד כה טרם נקבע כך גם במסגרת משפטית, המשטרה מתעלמת מכך, אך האם כעת התנאים הללו להצרכת רישיון יקבלו אישור משפטי, שיחייב גם את בתי המשפט המחוזי והשלום.
ההשלכות אמורות להיות רוחביות, הן לגבי הזכות להפגין, הן לגבי מעצרים, הן לגבי שחרור מפגינים בעירבון.
אך עד להתפתחויות בנושא, מעניין להביא דברים אותם אומר המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, אליהו מצא, במתקפה חריפה נגד התנהלות המשטרה בהפגנות, בראיון הבוקר ל'רשת ב', כאשר עוד לפני החלטה משפטית מחייבת בנושא, הוא מבהיר: "התפקיד העיקרי של המשטרה בנסיבות כאלה הוא להגן על המפגינים"; "אין צורך לעצור אזרחים רק בגלל שהם באו לממש איזושהי זכות שלדעת המשטרה היא זכות מוגבלת או מסויגת שאי אפשר לממש אותה באותה היקף שאנשים האלה רוצים".

"אסור למשטרה לעשות מה שהיא רוצה, המשטרה צריכה לפעול לפי החוק"

המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, אליהו מצא, תקף הבוקר בחריפות בראיון לרשת ב' את התנהלות המשטרה בהפגנות גם אם לדעתה המוטעית של המשטרה אינם חוקיות: "התפקיד העיקרי של המשטרה בנסיבות כאלה הוא להגן על המפגינים, כשהוא מגן על המפגינים הוא מגן על שלטון החוק, הוא מגן על זכות לחופש ביטוי, הוא מגן על זכות לחופש התקהלות והתאגדות. וכאשר המשטרה פועלת באופן הפוך ומנסה לדכא את המפגינים ולהרחיק אותם לעכב בעדם מלהגיע למקום ההפגנה וכך הלאה היא לא ממלאה את תפקידה. התפקוד הציבורי של המשטרה הוא להגן על המפגינים, וזה היה צריך המפכ"ל וצריך היה אולי גם היועמ"ש להנחות את המפכ"ל לפעול בענין הזה".
מצא אף תקף את דרכה של המשטרה לעצור מפגינים: "אין צורך לעצור אזרחים רק בגלל שהם באו לממש איזושהי זכות שלדעת המשטרה היא זכות מוגבלת או מסויגת שאי אפשר לממש אותה באותה היקף שאנשים האלה רוצים או שקוראים לאחרים להתאגד ולבוא להפגנה. ומותר לאנשים לקרוא ולבוא להפגנה."
בדבריו אף התייחס מצא, למעצר מארגני ההפגנה ואמר כי "התנהלות המשטה היא מבישה, לא היה צריך לא לאזוק אותם, ולא לעשות להם בדיקות פולשניות, בכלל לא היה צריך לעצור אותם, אם לדעתה המוטעית של המשטרה הם עברו איזושהי עבירה על החוק, היה עליה לומר להם תתיצבו בתחנת המשטרה, פתח תקוה לדוגמא, ויאשימו אתכם בעבירה ותמסרו את גרסתכם או לא תמסרו אלא תשמרו על זכות השתיקה, לא היה צריך בכלל לעצור אותם, למה, הם מסכנים את מישהו? הם מסכנים את שלום הציבור? הם מסכנים את עצמם? הם מסכנים את המשטרה? את מי הם מסכנים?"

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן