מסמכים ועדויות מוקלטות חדשות חושפים מעט ממה שקורה מאחורי הדלתות הסגורות: כך יעקב רשעי מסיר מעמד מבן ישיבה

הליך בחינת אלפי בקשות פטור משירות של צעירים חרדים הוחמר בשנים האחרונות * החרדים פתחו במאבק: פעילים מוצבים בפתח הבקו"ם ומלמדים את הצעירים איך לצלוח את ההליך * כזכור, דעת גדולי התורה ובראשם ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א כי אין להתייצב כלל בלשכות הגיוס * הגאון הגדול רבי אהרן פלדמן, פרסם בשבועות האחרונים מכתב אזהרה לאלו המתייצבים בלשכת הגיוס

מסמכים ועדויות מוקלטות שהגיעו לידי ynet חושפים טפח קטן מהמתנהל בחדרי חדרים בבקו"ם. הליך בחינת אלפי בקשות פטור משירות של צעירים חרדים שודרג והוחמר בשנים האחרונות. מדור בני ישיבות חדש הוקם בבקו"ם ופעילים חרדים מתדרכים לפרטי פרטים את הצעירים שנכנסים בדלתותיו, איך לצאת משם עם דחייה נוספת ולהינצל משירות צבאי.
יחד עם זאת יודגש, כי דעת ראש הישיבה הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א ועמו ראשי ישיבות וגדולי תורה, כי אין להתייצב כלל בלשכות הגיוס שלא להיכנס כלל ללוע הארי וכן ע"מ שלא לשתף פעולה עם החוק הדורש גיוס חרדים.
כאמור, הדאגה ברחבי העולם התורתי כלפי אלו המתייצבים בלשכות הגיוס, גוברת. כאשר כמעט מידי יום נעצרים בני ישיבות במהלך התייצבותם בלשכות הגיוס, זאת מלבד אלפי של"ע נופלים ומתפתים. מהעדויות הבאות, ניתן ללמוד מקצת מהדוגמאות בהם מנסים ציידי הנשמות שבממ"מ לגייס בכפייה את אלו המתייצבים. יודגש, כי מקרים אלו אינם מקרים חריגים כלל, אלא אף על דברים הרבה יותר קטנוניים מנסים ציידי הנשמות להפיל בני ישיבות, כאשר התקנות החדשות שאושרו לאחרונה אף מוסיפים להם כלים ואפשרויות נוספות לצמצם את מספר בני הישיבות רחמנא ליצלן.
יוזכר, כי בשבועות האחרונות פרסם ראש ישיבת נר ישראל בבולטימור הגאון הגדול רבי אהרן פלדמן שליט"א, שביקר בתקופה האחרונה בישראל, מכתב אזהרה דרמטי וחמור במיוחד לאלו המתייצבים בלשכת הגיוס, ובו מפורטים הנחיות כדי להימנע מליפול במלכודות. ראש הישיבה, אינו מביע עמדה כי יש להתייצב בלשכת הגיוס, אלא מפרט הנחיות, כלפי "אלו שמחפשים דיחויים", וזאת על מנת להציל מן הדוב ומן הברדלס.
להלן עדויות אותם מפרסם הצהריים העיתונאי יואב זיתון ב-ynet.

א' לומד תשע שעות ביום בישיבה, אך יעקב ראשי טוען כי בעבר למד רק שעתיים ביום

מסמכים ועדויות מוקלטות חדשות שהגיעו לידי ynet חושפים מה קורה מאחורי הדלתות הסגורות. באחד המקרים נמצא כי בסיכום ראיון שנערך לא', חרדי רווק בן 18 שביקש דחיית גיוס, כתב ראש מדור בני ישיבות בצבא, רב-סרן יעקב ראשי, שעמד בעין סערת מחאת החרדים בשנה האחרונה: "הוא הגיע עם דיחוי של ישיבה בירושלים ולפני זה למד בישיבה אחרת נטו שעתיים ביום.
"בשאר הזמן הוא הסתובב בישיבה. הוא אמר שהוא ואחיו יושבים ומגרבצים בישיבה ומשעה 17:00 הוא עובד בניקיון. הוא הגיע מעוטר ברעמת שיער מוגזמת. (יש) להוריד ממעמד, הוא דיבר בגסות ובזלזול. הוא אינו בן ישיבה לחלוטין, בדיבור ובהתנהגות, וכפי שאמר אינו לומד".
מנגד, לא' גרסה מעט שונה. לפי מסמך צבאי שהציג ל-ynet, במהלך הראיון שנערך עמו במדור בני הישיבות הוא אמר לחייל שראיין אותו כי הוא לומד תשע שעות ביום בישיבה.

ציידים מנסים להעליל על אברך כי הוא עובד ניקיון, בחסדי שמים: הצליח להדוף אותם

במקרה אחר, נ', חרדי בן 23, נשוי ואב לשניים ממרכז הארץ, הופתע בראיון שנערך לו במדור בני הישיבות כשהחיילים המראיינים הטיחו בפניו שהוא עובד ולא לומד בישיבה. המראיינים אמרו לו שזה חוקי. נ' הכחיש, ובתגובה אמר החייל המראיין כי באפליקציה בסמארטפון מופיע שהוא עובד ניקיון. "האפליקציה הזו שסורקת אנשי קשר מטלפונים אחרים עם השמות שלהם כפי שנשמרו לא מוכיחה דבר", טען נ' בפני מקורביו. בסופו של דבר קיבל נ' את אישור הדיחוי המיוחל.

"הציידים מחפשים בציציות כדי לא לתת את הפטור"

צעיר חרדי אחר סיפר: "במדור בני הישיבות רואים בצורה שלילית אם אנחנו מגיעים בלי חליפה וכובע, למרות שלבוש חרדי יכול להיות גם כיפה, מכנס שחור וחולצה מכופתרת לבנה. אנחנו כבר מאומנים ומתודרכים כיצד להצליח בתהליך, אבל גם הצד השני לומד ומשתפר וממש מחפש בציציות כדי לא לתת את הפטור".

"עמדת ההסברה"

מנגד כאמור, פעילים חרדים פועלים בפתח הבקו"ם עם דוכני הסברה לצעירים החרדים ומפרטים להם בעלונים כיצד בדיוק יש להתנהג, מהם זכויותיהם, על מה הם חייבים לענות ועל מה לא, וכיצד 'לא ליפול בפח' ולא להתפתות ח"ו לציידי הנשמות.

המדריך למתייצב השלם
המדריך למתייצב השלם

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן