דיון סוער בהשתתפות שלשת המועצות בעקבות חילולי השבת בחסות הממשלה – הח"כים חוייבו למצות את כל דרכי הפעולה נגד חילולי השבת; חכם שלום כהן: יש לדרוש את ביטול חוק הגיוס

החלטה דומה התקבלה לפני למעלה משנה ע"י מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, כשלאחמ"כ הבהיר מזכיר המועצת בשם גדולי התורה כי במידה ולא יתוקנו הדברים "לא יהיה ניתן לשתף פעולה עם ממשלה כזו"

בהחלטות העצרת חוייבו הנציגים למצות את כל דרכי הפעולה, לקבוע בחקיקה או בהחלטת ממשלה שלא יבוצעו יותר ע"י השלטון שום פעולות של חילול שבת. החלטה דומה התקבלה לפני למעלה משנה ע"י מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, כשלאחמ"כ הבהיר מזכיר המועצת בשם גדולי התורה כי במידה ולא יתוקנו הדברים "לא יהיה ניתן לשתף פעולה עם ממשלה כזו". * במהלך הדיון דרש נשיא מועצת חכמי התורה הגאון הגדול חכם שלום כהן להוסיף סעיף שדורש את ביטול חוק הגיוס. * רב העיר העתיקה הגר"א נבנצל דרש להוסיף סעיף שמתייחס למתווה הכותל. * כ"ק האדמו"ר מסלונים דרש לפרוש באופן מיידי מהממשלה לאור חילולי השבת החמורים שנעשים בחסות הקואליציה שהחרדים שותפים אליה.

בהחלטות נכתב: "שמענו בכאב ובשברון לב את תמונת המצב על העבודות בכבישים וברכבות שנעשות ביום השבת, על פתיחת בתי עסק ועל פרצות נספות בחומות השבת שמתרבות הפרצות ומחללי שבת חלקם בעל כרחם". "אנו מורים לנציגינו למצות בהקדם את כל דרכי הפעולה שברשותם כדי לקבוע בחקיקה או בהחלטת ממשלה שכל גופי השלטון הארצי והרשויות המקומיות, לא יקבלו החלטות ולא יבצעו פעולות שיש בהם משום פגיעה בקדושת השבת. וכן שחברות וגופים ממשלתיים או חברות פרטיות בשירות הממשלה לא יקבלו ממשרד העבודה היתרי עבודה או מבאי כוחם אלא לצורך עבודות מצילות חיים"

בשבת הבאה מתכננת רכבת ישראל להמשיך את חילולי השבת, שר הפנים דרעי התחייב בפני המועצות כי חילולי השבת לא יתקיימו. במקביל דווח, כי ראש הממשלה מתכנן לתת לראשונה אישור חוקי לתחרויות ספורט הגורמות לחילולי שבת חסרות היקף. במקביל שיגרו מאות עצומה לנתניהו בו הם דורשים שלא להכריח אותם להשתתף בתחרויות בשבת

2 תגובות

 1. mohe הגב

  החלטת המועצות בעניין חילול השבת- עיתונאים מנתחים

  צבי נחשוני

  בתום אסיפת מועצות גדולי וחכמי התורה שהתקיימה היום בירושלים, ולאחר שעות של דיונים, הוקראו ההחלטות על ידי אברהם רובינשטיין מזכיר מועצת גדולי התורה של דגל התורה.

  לשון ההחלטות: שמענו בכאב ובשברון לב את תמונת המצב על העבודות בכבישים וברכבות שנעשות ביום השבת, על פתיחת בתי עסק ועל פרצות נספות בחומות השבת שמתרבות הפרצות ומחללי שבת חלקם בעל כרחם.

  אנו מורים לנציגינו שלוחי דרחמנא, למצות בהקדם את כל דרכי הפעולה שברשותם כדי לקבוע בחקיקה או בהחלטת ממשלה שכל גופי השלטון הארצי והרשויות המקומיות, לא יקבלו החלטות ולא יבצעו פעולות שיש בהם משום פגיעה בקדושת השבת. וכן שחברות וגופים ממשלתיים או חברות פרטיות בשירות הממשלה לא יקבלו ממשרד העבודה היתרי עבודה או מבאי כוחם אלא לצורך עבודות מצילות חיים.

  התגובות על החלטות הרבנים מעורבות, אך צפויות

  • עיתונאי "חדשות 2" יאיר שרקי כתב על כך: ‏יותר חלבי ממה שחשבו מלכתחילה. אפילו לא רמז של איום.

  • אוריה אלקיים, "כאן", התבטא כי ‏לא התקבלה שום החלטה דרמטית הערב, אפילו לא איום מרומז לפרישה מהממשלה. הח"כים החרדים הונחו בסה"כ למצות את כל ההליכים לשמירה על השבת גם באמצעות חקיקה.

  • כתב הארץ אהרון רבינוביץ, ציין כי גם ‏4 שעות אחרי ועדיין לא מבין. בשביל החלטה כמו זו שיצאה, ממש לא היה צורך לכנס את המועצות ולגרור את הרבנים לכל הברדק הזה.

  • בשבועון בקהילה כתב יצחק פלדמן בציניות, כי ‏במעמד גדולי ישראל הוחלט פה אחד שצריך לשמור שבת

  • פרשן קו עיתונות אמר הערב כי המועצות נתנו הערב לנתניהו חצי שנה של שקט.

  וכתבה נוספת:

  הצביעות של החכ״ים החרדים: יישארו בקואליציה כמעט בכל מחיר

 2. חיים יעקב הגב

  צריכים לעשות מזה כותרת ראשית:
  "הגר"ש כהן נשיא מועה"ח, בזעקת כאב לנוכח השמדת יהדות ספרד:
  לבטל את חוק הגיוס הנורא"
  וכו'
  חבל שיהיה מובלע וצדדי

השארת תגובה

שתף את הידיעה

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

כותרות אחרונות

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן